از محافظت در برابر حملات سایبری تا چالش اینترنتی مومو

هشدارهای جدید پلیس فتا شهرستان سقز

پلیس فتا شهرستان سقز با توجه به بحث‌های مطرح در فضای مجازی، جدیدترین هشدارهای خود را به شرح زیر اعلام کرده است:

 

والدین واظب فرزندان خود درخصوص انتشار چالش خطرآفرینی به نام مومو در فضای مجازی باشند

در روزهای گذشته پیامی به نام “چالش مومو ” در شبکه‌های اجتماعی بخصوص واتساپ منتشر شده که اغلب در استان‌های جنوبی شاهد آن بوده‌ایم و برخی کاربران نیز که بیشتر آن‌ها دانش آموز بوده‌اند، این پیام‌ها که حاوی تصاویر مومو هستند را دریافت کرده‌اند.

برای برخی از کاربران واتس آپ از حساب‌های کاربری با شماره ایرانی و خارجی پیام‌هایی به زبان فارسی ارسال شده که از آن‌ها خواسته شده بود در چالش مومو شرکت کنند؛ مومو با استفاده از یک حساب کاربری واتس‌آپ، یک لینک تماس برای افراد ارسال کرده و پس از شروع به گفت و گو با افراد، آنها را به رفتارهای خطرناک دعوت می‌کند.

 

۸ شیوه رایج کلاهبرداری در سایت‌های واسط فروش؛

شگردهای_کلاهبرداری را بدانیم و با کسانی که این شگردها را به کار می‌برند وارد معامله نشویم یا احتیاط‌های لازم را در تمام معاملات رعایت کنیم.

کلاهبرداری با تخفیف ویژه و اعلام قیمت‌های بسیار پایین

سودجویان و مجرمان در ایام مختلف و به بهانه‌های گوناگون به دنبال کلاه‌برداری و انجام اعمال مجرمانه خود هستند در این شرایط ممکن است افراد سودجو با اعلام قیمت‌های بسیار پایین‌تر از قیمت بازار برای لوازم‌التحریر و پوشاک‌های پاییزی و زمستانی انتشار و تبلیغات آن در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، شهروندان را اغفال کرده و با هدایت آنان به صفحات جعلی و فیشینگ اطلاعات حساب بانکی آن‌ها را سرقت کرده و از آنان کلاه‌برداری کنند.

محافظت در برابر حملات سایبری:

حملات سایبری دامنه متنوعی دارند، از شوخی‌های معمولی گرفته تا کرم‌های مخرب رایانه‌ای که توسط حافظه‌های قابل حمل جابه‌جا شده و امنیت کلی کشوری را به مخاطره می‌کشند. از آنجایی که امروزه تمامی زندگی ما به تکنولوژی، رایانه‌ها و اینترنت گره خورده است اطمینان از ایمن بودن این ابزار‌ها بسیار حیاتی است. در چند سال قبل تعداد حملات سایبری به سازمان‌های دولتی، و بویژه هسته‌ای بسیار گسترده شده است. مهم‌ترین حملاتی که در چند سال قبل صورت گرفت، ویروس شعله “فلیم”، ویروس “استاکس‌نت” و “اکتبر سرخ” بوده است که به تازگی رخ داد.

آخرین و بزرگ‌ترین حمله سایبری که تاکنون رخ داده، ویروس “اکتبر سرخ” بوده، این ویروس نام موجی از حمله‌های سایبری است که برای جاسوسی و جمع آوری اطلاعات انجام شده و به مدت پنج سال ادامه داشته‌است، هنوز هم به احتمال قوی با یکی از پیچیده‌ترین فناوری‌های الکترونیکی مشغول ارسال اطلاعات به کامپیوتر‌های مبدا است. در داده‌نمای زیر به بعضی از راه‌های مقابله با حملات سایبری آشنا می‌شویم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا