حکایت تلخ تحصیل دانش‌آموزان مریوانی در زیر”راه‌پله و انباری”؛ تحصیل بدون‌دغدغه رویای دانش‌آموزان روستایی

متأُسفانه اکثر دانش‌آموزان مریوانی در مدارس دو شیفت و در زیر “راه‌پله و انباری” درس می‌خوانند و تحصیل بدون دغدغه رویای دانش‌آموزان روستایی این شهرستان است.

سال‌هاست دانش‌آموزان روستایی این شهرستان از محرومیت‌‌های آموزشی رنج می‌‌برند، محرومیت‌ از عدالت آموزشی طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود که نرخ پوشش تحصیلی، کمبود معلم و نیروی انسانی ماهر،‌ تخریبی و فرسوده بودن مدارس و کمبود تجهیزات مناسب آموزشی و عدم دسترسی به مدارس دوره متوسطه تنها بخشی از آن است.

شاید تحصیلِ بدون دغدغه اصلی‌ترین خواسته دانش‌آموزان روستایی شهرستان مریوان و سروآباد باشد چراکه کلاس‌های درس فرسوده و تخریبی و تحصیل دانش‌آموزان ۱۱ مدرسه در مدارس خشتی و گلی، تحصیل ۶۰۰ دانش‌آموز در یک مدرسه و طی کیلومترها مسیر برای رسیدن به مدرسه بخشی از مشکلات این شهرستان است اما متأسفانه گوش هیچ کدام از مسئولان کردستانی به این وضعیت تأسف‌بار بدهکار نیست.

 

۴۴ درصد از مدارس شهرستان مریوان تخریبی هستند

براساس اعلام، بهمن عرفانی مدیر آموزش و پرورش مریوان، ۴۴ درصد از مدارس این شهرستان تخریبی هستند و هنوز دانش‌آموزان ۱۱ مدرسه در مدارس خشتی و گلی درس می‌خوانند.

وی گفته که آموزش و پرورش شهرستان مریوان از نظر آمار دانش‌آموزی و پرسنلی دومین شهرستان استان کردستان است اما از لحاظ کمبود فضای آموزشی و سرانه فضای فرهنگی رنج می‌برد و این مشکلات مهم‌ترین چالش‌های پیش روی این نهاد آموزشی است.

مدیر آموزش و پرورش مریوان اذعان کرده که ۴۰۵ مدرسه در شهرستان مریوان وجود دارد که تنها ۲۲۰ واحد ساختمانی مختص به آموزش و پرورش شهرستان است و بقیه آنها به نوعی استیجاری و یا به صورت دو شیفته فعالیت می‌کنند.

تدریس ۶ پایه تحصیلی توسط یک معلم در شهرستان مریوان

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد با اشاره به بازدیدهای انجام شده از روستاهای محروم این دو شهرستان اظهار داشت: متأسفانه تدریس ۶ پایه تحصیلی توسط یک نفر معلم، بزرگ‌ترین ضربه را به آموزش دانش‌آموزان این منطقه زده چراکه تدریس مفید برای هر پایه به ۵ دقیقه هم نمی‌رسد و مشخص نیست این فرزندان در آینده چه میزان سواد داشته باشند.

منصور مرادی افزود: سئوال اینجاست این چه آموزش براساس توسعه است که ۶ پایه تحصیلی توسط یک معلم تدریس شود؟!

وی با اشاره به وجود مدارس فرسوده در شهرستان مریوان و سروآباد گفت: در سال گذشته در جلسه‌ای که با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان مدارس نوسازی احداث ۲۸ مدرسه جدید برای مریوان و سروآباد مصوب شد، گرچه ساخت چندین مدرسه در حال انجام است اما متأسفانه هنوز وعده داده شده پیش نرفته و مجداداً آن را پیگیری کرده‌ام.

 

 

سرانه فضای آموزشی هر دانش‌آموز در مریوان کمتر از نیم متر مربع؛ تحصیل ۶۰۰ دانش‌آموز در یک مدرسه

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس با بیان اینکه کمبود سرانه فضای آموزشی هر دانش‌آموز در مریوان کمتر از نیم متر مربع است، اذعان کرد: اکثر مدارس این شهرستان به‌صورت دوشیفته اداره می‌شوند.

مرادی افزود: شهرستان مریوان با ۴۳ هزار دانش‌آموز رتبه دوم استان کردستان را دارد اما متأُسفانه اکثر دانش‌آموزان در مدارس دو شیفت و در زیر”راه‌پله و انباری” درس می‌خوانند.

وی خاطر نشان کرد: برخی از مدارس شهرستان مریوان شاید ظرفیت ۱۰۰ تا ۱۵۰ دانش‌آموز را داشته باشد اما ۶۰۰ دانش‌آموز در آن درس می‌خوانند.

پیشنهاد به مسئولان کردستانی: به وجدان خود مراجعه کنید

پس از شنیدن این همه قصه پرغُصه تحصیل دانش‌آموزان مریوانی در “راه‌پله” و “انباری” و “مدارس تخریبی” سئوالی که مطرح است آیا متولیان و مسئولان کردستانی این وضعیت تأسف‌بار را نمی‌بینند یا همچنان نمی‌خواهند از خواب غفلت بیدار شوند، به این مسئولان بی‌خیال پیشنهاد می‌شود برای یک‌روز هم که شده تحصیل فرزندان خود را در این شرابط تجسم و سپس به وجدان خود که بهترین قاضی اعمال انسان است مراجعه و عملکرد خود را مجداداً ارزیابی کنند تا بلکه قدم خیری بردارند…

 

 

منبع: تسنیم

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

بستن
بستن