دستفروشی در سقز، نیازمند ساماندهی

تا وارد مسیرهای اصلی شهر می‌شوید شاهد انبوهی از پدیده‌های مختلف خواهید بود که بیشتر حاصل سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی ناصحیحی است که به مرور بر روی هم تلنبار شده اند، از جمله آنها دست فروشی است.

بیشتر مسیرهای اصلی سقز دارای پیاده روهای کم عرضی هستند که همین را نیز یا مغازه داران با تجاوز به حریم پیاده رو اشغال کرده اند و یا دست فروشان با پهن کردن بساط خود، جایی برای پیاده راه رفتن شهروندان باقی نگذاشته اند.

تصاویری که این روزها در حد فاصل پارک سوار استقلال تا بانک ملی و سایر مسیرها دیده می‌شود بی شباهت به تصاویر میوه فروشانی که تا چند سال قبل و در جنب مخابرات سقز و پایینتر از بازارچه نه که روز بساط داشتند نیست، اما شهرداری وقت با اختصاص بازارچه ای در جنب آتشنشانی، بخشی از میوه فروشان و دست فروشان این مسیر را ساماندهی کرد که می توان از آن به عنوان یک تجربه نسبتا موفق نام برد.

خوب یا بد، دستفروشی یک شغل غیررسمی است که عمده افراد به دلیل نداشتن شغل و درآمد پایدار به آن روی می‌آورند، اما از آنجا که معابر عمومی متعلق به تمامی شهروندان است این گونه سد معبر شدن به معنی نادیده گرفتن حقوق شهروندانی است که می خواهند مسیری را با پای پیاده طی کنند، این وظیفه شهرداریست که با ساماندهی مناسب، از حقوق شهروندان دفاع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا