فقرانگاری، فقیرپروری و کاسبان فقر

هیرش رضایی|فعال اجتماعی

متاسفانه به دلایل مختلف شاخص‌های متعدد حوزه اقتصادی در ایران به ویژه کردستان در رتبه‌های پایین جهانی و کشوری قرار دارد و در این میان همه فعالین مدنی و حوزه عمومی متوجه مشکلات در سطح ملی و استان هستند‌. اما در این میان عده‌ای به جای ارائه راه حل، مدام درصدد تبرئه خود و بی‌توجه به موارد تاثیرگذار در این حوزه، مشغول تخریب هر شخص و مدیری هستند که تلاش دارد گامی برای مردم بردارد. هدف این گفتار تبرئه تیم دولت در استان نبوده و نیست اما خواهان روشنگری در خصوص تلاش‌های تیم دولت در استان بوده و به اختصار به موارد متعددی اشاره خواهم کرد.

دولت تدبیر و متولیان آن در استان به خوبی موانع و مشکلات توسعه اقتصادی و ظرفیت‌های ارتقای آن را در استان درک نموده و در مدت پنج سال گذشته به انحای مختلف درصدد رفع و کمرنگ نمودن آنها به ویژه آثار ناشی از اهمال یا سوءمدیریت‌های گذشته گام برداشته‌اند.

به عنوان نمونه در همین مدت کوتاه اخیر اتمام ۹۶۰ کیلومتر از پروژه‌های راه‌سازی استان اعم از بزرگراه‌ها، جاده‌های اصلی و روستایی و پیشرفت ۳۰ درصدی فرودگاه سقز، افزایش پروازهای فرودگاه سنندج و پیشرفت ۵۵ درصدی راه آهن همدان-سنندج مصداق مناسبی برای تلاش و پیگیری در حوزه حمل و نقل بوده و یا می‌توان به تلاش برای احقاق حق‌آبه مردم استان و گرفتن دستور ۱۰۰ هزار هتکاری برای آبیاری زمین های زراعی استان از پایاب سدهای استان و فعالیت چشمگیر در حوزه گردشگری استان با برند‌سازی مراسم و آیین‌های بومی از جمله نوروز کردستان اشاره کرد.

اما نکته‌ای که نباید هیچ گاه از آن غافل بود ایجاد وفاق و همدلی در بین نیروهای بومی استان و فراهم کردن زمینه ارتباط‌ مناسب عاطفی و سیاسی با مدیران ملی می‌باشد. از جمله این امور در ماه مبارک رمضان روی داد که استاندار محترم با هزینه شخصی خود و گذشت از برگزاری مراسم افطاری هرساله خود در مرکز، نسبت به برگزاری مراسمی با حضور تعداد کثیری از مسئولان ملی و نیروهای بومی استان در تهران و در شأن مردم استان که رویه‌ای عادی در دیپلماسی ملی است؛ اقدام نمودند که ظاهراً به علت‌های کاملاً سطحی و عوام‌فریبانه مورد نقد غیرمنصفانه قرار گرفت و به جای تشویق و ترغیب مسئولان استان به برقراری‌ ارتباط مناسب با مسئولان ملی و منطقه‌ای مورد هجمه قرار گرفت و با ادبیاتی ناروا به شدت تخریب شد.

نکته جالب‌تر که ما را به بی‌انصافی آنان بیشتر مطمئن می‌سازد این است که آقایان افطاری چند هزار نفری استاندار در مرکز استان با مهمانی اقشار کم‌درآمد را ندیدند و در واقع نخواستند ببینند اما چشم بسته و با ادبیاتی عوام‌فریبانه به مراسمی عادی و متداول در سطح ملی تاختند که هزینه آن نیز به صورت شخصی پرداخت شده بود. البته شاید از روی بغض و حسادت، نگران عدم دعوت و یا از عدم روی دادن برخی مناسبات غیرمتداول در سطح استان هستند. به قول شاعر:
من آن طاووس زیباپرم که خلق کوردل/ طعنه به پایم زنند و نبینند پرم

نباید اجازه داد با فقرانگاری ملت و فقیرپروری بذر ناامیدی را در دل ملت کاشت. اما متاسفانه عده‌ای عمداً و یا سهواً بدون توجه به منافع ملی و استانی و صرفاً با نگاه سیاسی نسبت به تخریب چهره‌ اول دولت در استان اقدام می‌کنند و زمینه افتراق ملی به جای انسجام ملی را فراهم می‌کنند و این موضوع فارغ از منویات رهبری و ریاست جمهوری بوده و به نوعی پهن کردن فرش قرمز برای مخالفین و معاندین نظام اسلامی در ‌کردستان است. که البته ما خوب می‌دانیم کسانی آمر و منتشرکننده چنین تخریب‌هایی هستند که خود هرگز دست هیچ یک از مردم کردستان و جوانان آن را نگرفته‌اند و هدف آنان چیز دیگری است.

باید به استحضار آقایان برسانم ایام انتخابات و دوران تخریب‌ها به سر آمده و از خواب غفلت بیدار شوند چرا که در این شرایط مردم ما نیازمند وفاق و امید هستند و تخریب این و آن و همنوایی و همسویی با معاندان نظام جز زیان برای خودشان نتیجه‌ای در بر ندارد. حکایت معروف سعدی وصف حال این افراد است که به نام مسلمانی، رونق مسلمانی می‌برند:
ناخوش‌آوازی به بانگ بلند قرآن همی‌خواند. صاحب دلی برو بگذشت. گفت ترا مشاهره چندست؟ گفت: هیچ. گفت: پس این زحمت خود چندین چرا همی‌دهی؟ گفت: از بهر خدای می‌خوانم. گفت از بهر خدا مخوان! گر تو قرآن بدین نمط خوانی، ببری رونق مسلمانی.

 

نویسنده: هیرش رضایی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا