مشکلات کلینیک تخصصی سقز

درمانگاه تخصصی که به منظور ساماندهی برنامه کاری پزشکان و بهبود خدمات رسانی ساخته شده آنگونه که لازم است انتظارات شهروندان را برآورده نکرده است و مردم کماکان در گیرو دار دستیابی به درمان مناسب هستند.

 

مهمترین مشکل این کلینیک عدم حضور و یا حضور کم رنگ آنها در برخی تخصص ها از جمله مغز و اعصاب، اورتوپد، چشم، زنان، گوش و حلق و بینی و… است. در این باره یکی از مراجعین می گوید: بیماری هایی از قبیل ام اس که افراد مبتلا به آن مشکل رفت و آمد دارند به دلیل تعداد کمِ روزهای حضور متخصص مغز و اعصاب (دو روز در هفته) و پذیرش محدود بیمار نمی توانند به طور شایسته از خدمات این کلینیک بهره ببرند و همه این افراد باید به مطب پزشکان مراجعه کنند.

 

مشکل دیگر این کلینیک نحوه نوبت دهی است، سیستم نوبت دهی که از سوی دانشگاه علوم پزشکی کردستان کنترل می شود با ظرفیت محدود نوبت دهی بیمار باید برای یک ویزیت روزها و هفته ها صبر کند، به عنوان مثال برای یک نوبت متخصص قلب باید سه هفته در نوبت ماند و یا برای یک سونوگرافی که دو روز در هفته خدمات دهی دارد سه ماه باید در صف انتظار ایستاد، این در حالی است که از همین شهر سقز به راحتی می توان مراجعه به پزشک متخصص و فوق تخصص در ارومیه و تبریز برای روز و ساعت مشخص از طریق سامانه شفاداک را رزرو کرد. همچنین عدم پرداخت کارانه، پزشکان کار در مطب را بر حضور در درمانگاه ترجیح می دهند.

 

از سوی دیگر مشکل نوبت دهی و مراجعه به یک پزشک برای اقشار کم درآمد و یا جامعه روستایی که به راحتی به اینترنت و فضای مجازی دسترسی ندارند به مراتب سخت تر است و این افراد مجبورند راه چند ساعته مسیر را پیموده و در آخر موفق به دیدار با پزشک نخواهند شد و ناچار به درمانگاههای بخش خصوصی با هزینه های بیشتر پناه می برند.

 

از آنجا که بیمه سلامت کارآیی سابق خود را از دست داده، دفترچه های درمانی این نوع بیمه در مطب و آزمایشگاه، داروخانه و… هیچ نوع کاربردی ندارد و بیمار حین مراجعه به داروخانه باید فیش پذیرش توسط پزشک و یا کُپی آن را با خود به همراه داشته باشد که در کمتر موردی پزشکان حاضرند فیش پذیرش را به بیمار بدهند، همچنین اقشاری که از بیمه های دیگر بی بهره هستند باید از بیمه ایرانیان استفاده کنند که هزینه سالانه آن ۳۰۰ هزار تومان است و همه اینها در حالی است که نظام بیمه برای برخی ارگانها سنگ تمام گذاشته افراد شاغل در آن تنها با سه هزار تومان می توانند توسط پزشک متخصص ویزیت شوند.

 

در همین ارتباط دکتر انور بهرامی رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سقز به واکاوی گفت:

 

کلینیک تخصصی از فروردین ۹۷ با ارایه خدمت در فیلدهای تخصصی و فوق تخصصی در دو نوبت صبح و عصر شروع به کار نموده که روزانه بین سیصد تا چهارصد نفر ویزیت انجام می دهد که در راستای خدمات رسانی مطلوب تر از تیر ماه ۹۷ نوار عصب و عضله و نیز نصب دستگاه ماموگرافی از دیماه ۹۷ ب خدمات دهی این کلینیک اضافه شده است .

 

بهرامی افزود: در بخش سونوگرافی با توجه به اینکه دستگاه متعلق به یکی از متخصصین میباشد با حضور ۲روز در هفته به بیماران ارایه خدمت میشود که امید است با پیگیریهای انجام شده و تهیه دستگاه برای کلینیک به حداقل ۵ روز در هفته ارایه خدمت برسیم و درمانگاه فشارخون نیز از ماه آینده با حضور متخصص داخلی فعال میشود.

 

وی در مورد جذب متخصصین گفت: با جذب متخصص جراحی یک نفر اضافه شد و متخصص اعصاب و روان، با توجه به آسیب پذیر بودن قشر بیماران روانپزشکی به لحاظ بضاعت مالی سعی در تمام وقت نمودن متخصص مربوطه شد که از اول تیر ماه انجام خواهد شد. همچنین تلاشهایی برای جذب متخصص در رشته های گوش حلق بینی، ارتوپدی، زنان، جراحی عمومی و… در جریان است تا بتوانند بصورت تمام وقت در اختیار کلینیک و بیمارستان باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن