نیمه‌کاره‌های شهر+ واکنش اداره فنی و حرفه‌ای سقز

یکی از معظلاتی که شهر سقز با آن دست و پنجه نرم می‌کند وجود ساختمان‌های نیمه‌کاره و بلاتکلیف است که جدا از ناهنجاری‌های بصری که ایجاد می‌کنند خود می‌توانند بسترساز معضلات اجتماعی دیگر باشند.

نمونه چنین ساختمان‌های دولتی و غیر دولتی در سطح شهر زیاد است. ساکنان اطراف این ساختمان‌ها تا مدت‌ها باید خاک گودبرداری و از آب و گل درآمدن ساختمان را به چشم بمالند و پس از مدتی نیز اگر ساختمان دولتی باشد به دلیل نبود بودجه و برنامه‌ریزی مناسب و اگر خصوصی باشد به دلیل نواقص موجود در صدور پروانه و یا گرانی مصالح و عدم قدرت مالک، نیمه‌کاره رها می‌شوند.

از جمله این ساختمان‌ها، مرکز آموزش فنی‌حرفه‌ای شماره دو سقز واقع در شهرک دانشگاه است. پوسیدگی و کاهش مقاومت مصالح و در نتیجه عدم امنیت اهالی محل و همچنین رفت و آمد معتادان متجاهر که زمینه‌ساز برخی آسیب‌های اجتماعی دیگر است ساکنان همجوار را به ستوه آورده و خواهان تعیین تکلیف هرچه سریعتر این ساختمان هستند.

 

واکنش اداره فنی و حرفه‌ای سقز

پیرو انتشار مطلبی در پایگاه خبری تحلیلی واکاوی تحت عنوان “نیمه کاره‌های شهر”، بدینوسیله به اطلاع می‌رساند پروژه مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شماره ۲ سقز، از مصوبات سفر دور اول هيات دولت (دولت نهم) به شهرستان سقز و دستگاه اجرایی آن اداره کل راه و شهرسازی است. در طی سالهای ۱۳۸۶ الی ۱۳۹۵ مبلغ ۵۱۸۰۰ میلیون ریال (حدود ۵ میلیارد تومان) اعتبار مصوب و مبلغ ۳۰۱۸۸ میلیون ریال (حدود ۳ میلیارد تومان) تخصیص یافته است. پیشرفت فیزیکی پروژه از تاریخ عقد قرارداد با پیمانکار تا کنون حدود ۵۶ درصد بوده که علیرغم تلاشها و مساعدتهای فرمانداران محترم وقت، نمایندگان ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی و نیز رایزنی‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته در سطح استان، به دلیل نبود اعتبار کافی در سنوات اخیر و نیز محدودیت اعتبارات شهرستانی، در سال ۱۳۹۵ خاتمه پیمان گردیده است.

ضمنا علیرغم اینکه دستگاه مجری پروژه، اداره کل راه و شهرسازی بوده و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان، دستگاه بهره بردار می‌باشد، این موضوع رافع مسئولیت مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای سقز در پیگیری وضعیت پروژه مذکور نبوده و این مرکز بصورت متناوب اقدام به سرکشی از پروژه، نظافت آن و پاکسازی ساختمان از وجود معتادینی که بعضا و بصورت موردی به ساختمان مزبور رفت و آمد داشته‌اند، نموده است.

لازم به ذکر است نظر به نياز، اهميت و فوریت توسعه آموزش‌های مهارتي در شهرسـتان با هدف کاهش نرخ بیکاری و جهت دهی آموزشهای مهارتی به سمت اشتغال موثر و پایدار و نیز به منظور ايجاد عدالت آموزشـی و رفع نيازهای شهرستان و حركت به سوی پيشرفت و توسعه، جلوگيري از مهاجرت ساكنين روستاها به شهر و سكونتگاه‌های غيررسمی و نیز با توجه به چالش‌های پیش رو در خصوص جذب  فارغ التحصیلان و دانش آموختگان مراکز و موسسـات آموزش عالی و عدم توفیق آنان در ورود به بازار و فضای کسب و کـار به سبب فقدان تخصص و مهارت کافی (در شرايطي که رشـد اقتصادی و ظرفيت اشتغالزايي جامعه متناسب با رشد دانش آموختگان نيست)، عنایت و مساعدت نماینده محترم مجلس شورای اسلامی، فرماندار محترم و  سـایر مسئولین شهرستانی در خصوص پیگیری تأمین و تخصیص اعتبارات لازم جهت تکمیل و اتمام پـروژه مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای در دست احداث شهرستان ضروری و حیاتی می‌نماید.
روابط عمومی مرکز آموزش فنی و حرفه ای سقز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا