پای حرف مردم

کرونا شوخی بردار نیست و با توجه به اینکه سقز کانون شیوع این بیماریست برای جلوگیری از شیوع بیشتر آن، بحث‌هایی از جمله ماندن در خانه به مدت ۱۰ روز مطرح شده است، اما این موضوع نیز مانند هر موضوع دیگری موافقان و مخالفانی دارد و نظرات در اینباره متفاوت است؛ در ادامه نگاهی می‌اندازیم به تعدادی از نظرات شهروندان که برای واکاوی ارسال شده است:

 

🔹من در آموزشگاه رانندگی مشغول به کارم کە از بدو تاسیس تابحال بدون درنظر گرفتن هیچگونە خدمات بیمەای فعالیت دارم، در حال حاضر با دستور مقامات مسئول محل کار پنج آموزشگاە در سطح شهر تعطیل شده، باید پرسید که کسب و درآمد شصت الی هفتاد خانوار با بستن و تعطیل کردن دچار چه وضعیتی خواهد شد!؟

🔹مردم در این روزها بازار خوبی ندارند و بیشتر مغازه‌ها اجاره‌ای هستند، اگر خیّری هم باشد به مستعضفانی کمک می‌کند که در این روزها در میادین کار بیکار شده و حتی توان خرید نان شب برای خانواده‌شان را ندارند.

🔹مردمی که خطر را به جان خریده و برای کسب درآمد از خانه بیرون می‌زنند مسئولان از آنها درخواست کمک می‌کنند و این از عجایب زمانه است.

🔹خواهشمند است به ارگانهای مربوط بگویید به نحوی محل تجمعات بی‌مورد را در برخی نقاط شهر تعطیل کنند، از جمله بازار دلار که بدون رعایت نکات بهداشتی در طول روز به واسطه‌ی معاملات ارز اسکناس‌هایی که این روزها منبع انتشار ویروس هستن رو مدام دست به دست میچرخونن.

🔹لطفا در مورد پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز در این ایام بیکاری و لزوم همکاری ادارات مربوطه با مردم نیز بگویید.

🔹تعدادی از شهروندان در واحدهای تولیدی شهرک صنعتی مشغول کار هستند و ممکن است در معرض این بیماری باشند، در مورد آنها تاکنون سکوت شده.

🔹افرادی که حقوق می‌گیرند شاید مشکلی بابت تعطیلی چند روزه نداشته باشند، اما كارگران چندان اوضاع خوبی ندارند و در این ایام باید همدلی و همراهی تمام اقشار با یکدیگر بیشتر شود، جوانان همت کنند و خانواده‌های کم بضاعت را شناسایی و اغنیا نیز به آنها کمک کنند. ميشه و بايد خودمون به فكر خودمون باشيم تا افرادی که مبتلا شده‌اند از افراد سالم جدا و سپس درمان شوند.

🔹اداره نظام مهندسی و شهرداری در بهمن و اسفند روزهای پرکاری رو دارند. بخاطر تخفیفات شهرداری که در دو ماه آخر سال برای صدور جواز ساختمانی صورت می‌گیرد ترافیک و ازدحام زیادی بوجود می‌آید و با این حال تصمیمی در خصوص کاهش مراجعه به این ادارات اتخاذ نشده. به نظرم اگر شهرداری اعلام کند که یک ماه انجام کارهای مربوط به جواز ساختمانی را به تعویق خواهد انداخت بخشی از مشکلات حل خواهد شد.

🔹دفاتر آژانسها محل تجمع ۳۱ نفر است، بنابراین یک محل عمومی محسوب شده و میتواند عامل پخش ویروس کرونا باشد. باید تاکسیرانی و شهرداری چاره‌ای بیاندیشند.

🔹دوست دارم فقط یک سوال بپرسم اگر دە روز تعطیل کنیم پس خرج خورد و خوراکمون چی؟ دولت یە ماە آب و برق و گاز رو مجانی میکنە؟ حداقل یکیشو؟ بانکها فرجە میدن بە مردم؟ یا واقعا صاحبخانەها حاضر میشن بە مستاجرا کمک کنن؟ واقعا دوس دارم اینو از همە بپرسید و صدای مردم رو به گوش مسئولان برسونید.

🔹این همه نگرانی و تعطیلی مدارس، دانشگاه و مکانهای عمومی به خاطر جلوگیری از انتشار و شیوع بیشتر ویروس کرونا در خانه‌ها و مکانهایست که افراد در معرض خطر (زنان و مردان) زندگی می‌کنند غافل از اینکه متاسفانه همین افراد با جمع شدن در نانوایی‌ها، محله‌ها و… وضع نگران کننده ایجاد کرده‌اند. امیدوارم خبازی‌های سطح شهر تصمیمات پیشگیرانه‌ای در خصوص رعایت بهداشت فردی و محیطی، نحوه دریافت پول، تحویل نان و تجمع در نانوایی‌ها اتخاذ کنند.

🔹در راستای (کمپین درخانه بمانیم) ما نیز بوفه‌های خود را در پارک مولوی کورد تعطیل کردیم، هرچند اجاره‌هایمان نجومی و غیر قابل باور است، اما جان خود، خانواده و همشهریانمان برایمان عزیزتر است.

🔹مسئولین گفته‌اند هفته‌ای در خانه بمانیم؟ اما آیا صاحبخانه در گرفتن کرایه‌اش هفته‌ای صبر خواهد کرد؟ سازو کاری اندیشیده‌اید که بانکها دیرکرد اقساط را ببخشند؟ داروهای بیمار سرطانیمان را می‌توانیم قرض بگیریم؟ شکم فرزندانمان را چگونه به انتظار دعوت کنیم؟ از مسئولین فراتر از اینها انتظار داریم؛ از کنترل ورودی‌های شهرستان تا پخش وسایل لازم و ضروری در مکانهای مورد نیاز خواسته زیادی نیست. نمیشود به نانوا گفت خانه بمان. نمیشود بدون مواد لازم انتظار ضدعفونی کردن مکان را از ایشان داشت. نمونه‌ای از موارد را عرض نمودم امید دارم همه بخوبی عمل کنیم.

 

واکاوی_اخبار سقز

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا