استاد دانشگاه تهران :کردستان در گذشته یک استان تولیدی بود ولی امروز به یک استان خدماتی تبدیل شده است

بایزید مردوخی:جایگاه و ظرفیت های استان کردستان در برنامه ریزی های توسعه ملی فراموش شده است.

به گزارش واکاوی، بایزید مردوخی بعد از ظهر پنج شنبه در نشست مشترک شورای توسعه و ستاد اقتصاد مقاومتی استان کردستان که با حضور وزیر کشور در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و در جریان تدوین برنامه های مختلف توسعه در کشور جایگاه و ظرفیت های استان کردستان فراموش شده است.

وی ادامه داد: در سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ توجهی به کردستان نمی شد و این وضعیت باعث محرومیت کامل در کردستان شده بود ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توجه به کردستان افزایش یافت ولی این توجه هیچ گاه در برنامه ریزی های کلان جایگاهی نداشت.

استاد دانشگاه بیان کرد: استان کردستان امروز در شرایطی جزو استانهای محروم در کشور به شمار می رود که در دو بخش منابع طبیعی و انسانی استعداد خوبی در اختیار دارد ولی متاسفانه تا این لحظه از این دو ظرفیت به خوبی بهره برداری نشده است.

وی بیان کرد: زمانی می توان از منابع طبیعی و انسانی در استان کردستان به خوبی استفاده کرد که زیرساخت های لازم فراهم باشد که متاسفانه کردستان در حوزه زیرساخت نیز وضعیت نگران کننده ای دارد و با این وضعیت نباید امیدوار به توسعه و رفع محرومیت در کردستان بود.

وی افزود: امروز جاده های ارتباطی کردستان نمی توانند به توسعه در این استان خدمت کنند و به عنوان نمونه جاده مهم و حیاتی سنندج – مریوان نه تها در خدمت مردم خود استان نیست که خود به یک مشکل تبدیل شده و سالانه خسارت زیاد زیست محیطی و حتی جانی و مالی به دنبال دارد.

مردوخی با بیان اینکه کردستان در گذشته یک استان تولیدی بود ولی امروز به یک استان خدماتی تبدیل شده است، بیان کرد: تبدیل شدن کردستان به یک استان خدماتی نیازمند وجود نیروی انسانی توانمند و کار بلد است و این مهم تنها با ارائه آموزش های لازم از سوی بخش خصوصی و دولتی تامین می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا