تجارت میلیونی در فروش لانه “شەمشەمەکوێرە”!

خفاش، شبکور و در کوردی شەمشەمەکوێرە از راسته بال دستان و تنها پستانداری است که بال دارد و قادر به پرواز است. بسیاری از جانورشناسان تاکید بر منفعت این پستانداران در زندگی بشر دارند، زیرا آنها به مقدار زیادی از حشرات موذی تغذیه می‌کنند، حشراتی که هر سال میلیاردها دلار به کشاورزان و جنگلبانی ضرر می‌رسانند. تولید مثل خفاشها در مقایسه با پستانداران کوچک دیگر بسیار کمتر است، بیشتر ماده‌ها فقط یک بار در سال یک بچه به دنیا می‌آورند. در زمستان حتی کاوشگران بی آزار هم باعث بیدار شدن آنها از خواب زمستانی می‌شوند و هر دفعه که آنها از خواب بیدار شوند چربی ذخیره شده در عرض ۲ ماه خود را از دست می ‌دهند بنابراین ممکن است تا بهار دوام نیاورند.

اما آنچه ممکن است حتی بیشتر از خود خفاشها مهم باشد زیستگاه و نیز لانه آنها می باشد. لانه های خفاش که در غارها به وفور یافت می شود بازار مناسبی را برای سودجویان فراهم کرده است. در نقاط مختلف مناطق کردنشین خصوصا سقز، مهاباد، بانه و بوکان وجود غارهای طبیعی یکی از زیستگاههای این جانداران به حساب می آید.

اخیرا برداشت لانه های خفاش بازار مناسبی را برای سودجویان فراهم کرده و تعدد متقاضیان این لانه های گرانبها باعث شده است کمتر جایی را بتوان پیدا کرد که کمافی سابق لانه خفاش در آنجا یافت شود، برای مثال غار کونه کوتر (لانه کبوتر) مدتیست مکان مناسبی برای کاسبان لانه های خفاش شده است.

بنا به اطلاعاتی که واکاوی به دست آورده است هرکدام از لانه خفاش ها چیزی حدود ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان خرید و فروش می شوند. از قرار معلوم بزاق خفاش ها که در این لانه ها یافت می شود در پزشکی کاربرد بسیار مهمی دارند.

بدون شک محافظت از زیستگاهها و گونه های زیستی و خصوصا آن دسته از جانورانی که ممکن است نقش مهمی در منافع انسانی داشته باشند وظیفه تک تک افراد جامعه است اما در این زمان بیشترین نگاهها به سمت اداره حفاظت از محیط زیست برمی گردد که می بایست در چنین موردی ورود کرده و راه سودجویان و متخلفین را ببندد.

‫13 دیدگاه ها

 1. سلام
  ممنونم از خبر خوبتون در مورد خفاش ها
  غاری که ذکر شده دارای این نوع لانه نیست زیرا این گونه از خفاش به این شکل لانه نمی سازد
  دلیل علمی اثبات شده ای در هیچ ژورنالی یافت نشده است
  لطفا در این مورد مصاحبه ای با متخصصین و مسئولان انجام دهید و ماموران حفاظت محیط زیست را خبر کنید باتشکر

 2. من هم تحقیق کردم و هیچ چیزی راجع به خواص دارویی یزاق خفاش پیدا نمی کنم. آنچه که راجع به بزاق خفاش هست این است که خفاشی که هاری دارد میتواند از طریق بزاق آن را به جانوران دیگر سرایت دهد.
  مورد بعدی فضولات خفاش است که به دلیل بالا بودن نیترات در آن خاصیت کود گیاهی دارد و کشاورزان قبل از ورود کود های صنعتی از آن بهره می بردند.
  به نظر میاد که این خبر شایعه ای بیش نیست

 3. سلام ،،نام من سخت،،
  این شایعه خرید و فروش لانه خفاش را باور نکنید ،چون چند عدد لانه خفاش دارم ولی باورکنید کسانیکه قول خرید داده بودند فقط جز بلوف چیزی نبود،،،واقعا شایعه پراکنی عالی داریم مثل من از کار و زندگی عقب نمانید،یاحق ،ص ا

 4. اتفاقا لان داره مشتریشم خوبه ایناییم ک میگند داریم دروغ محض اینا چون خودشون نتونستندپیدا کنند این حرفو میزنندد۰۹۳۷۸۴۲۹۵۷۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا