تلنگری بر بازار و شهروندان با تاکید بر لزوم زیست شبانه

✍️چیمن حسینی| کارشناس ارشد معماری و باستان‌شناسی

فناوری اینترنت فضای کسب و کار را متحول کرد، اما روند سیال جوامع انسانی مانع از زوال مفاهیم تمدن است، بازار هم از این قاعدە مستثنی نبودە است. تغییرات کاربردی در حال شکل‌گیری است و همزمان تنوع کاربری مبتنی بر تفریحات و سرگرمی بە تداوم روند ماهوی بازارهای کلاسیک کمک میکند. ضرورت مدیریت فشردە زمان بیشتر شده است و برای افزایش بهرەوری باید از ظرفیت‌های نامحدود دیجیتال مارکتینگ استفاده کرد و به موازات آن باید روی اوقات فراغت شهروندان جهت تداوم کسب و کار و سودآوری برنامە‌ریزی کرد.

علل رکود و کلید رونق بازار؛

چند سالی است که رکود بر بازار سقز سایه افکنده است. به نظر میرسد این رکود مؤثر از رفتارهای کسبه و همشهریان بوده باشد و انگیزه‌ها را برای ایجاد تغییراتی هر چند کوچک کاسته است. رکود، انفعال و شرایط غیرعادی نیز مقاومت در برابر اعمال تغییرات را افزوده است. در شرایط عادی شهروندان جویای اوقات فراغت و خرید کالا و خدمات مناسب با نرخ رقابتی در بازارهای کلاسیک هستند اما ظاهراً شرایط بازار سقز مهیا نیست.

پیش نیاز داشتن اقتصاد محلی پویا، بازنگری، آسیب شناسی و شتاب بخشی به بنگاه‌های کوچک و محلی است. بهترین محرک در اقتصاد، شناسایی سود و خلق پول است که مستلزم ارائه حجم بیشتری از کالاها و خدمات به مشتریان و فزونی سود است. تجارب موفق حاکی از این واقعیت هستند که وجود احساس خوشایند نسبت به آینده و سودآوری، اعمال تغییرات را ساده‌تر و شتاب می‌بخشند و تحلیل چالش‌ها را تسهیل می‌کند.

راهکارهای کم هزینه

شیفت بندی: از دیرباز ساعات فعالیت بازارهای بالا و پایین در سقز متفاوت بوده است. بازار پایین عمومی است و کمابیش از اوایل روز تا حوالی نماز مغرب دایر است. بازار بالا فضای متفاوت از جهت کسبه و مشتریان دارد و آنرا مستعد فعالیت بیشتر در ساعات بعد از ظهر کرده است.

بهینه‌سازی و نهادینه کردن زمان‌بندی یا تقسیم ساعات کاری و مشتری با هم اندیشی کاسبان موفق و کارشناسان مرتبط از بخش خصوصی می‌تواند اولین اقدام مثبت برای افزایش آماری و بهره‌مندی اقشار مختلف جامعه (خانواده، کارمندان، اهالی شهرهای همجوار و گردشگران) باشد تا با مزیت‌های افزوده و متمایز توان رقابتی ایجاد شود.

تیمچه بندی: میادین گندم، ماست، آهنگران ، گذرهای لحاف دوزان و کفاشان، قازاخانه، گاراژ میره‌ده برای عرضه گیاهان فصلی و نوبرانه گواهی برعلم نیاکان بر این مهم بوده است. از مزایای مجامع صنفی می‌توان به؛
الف: هم‌افزایی و هم‌اندیشی و نوآوری کسبه ب: اشتراک دارائی‌های مالی و فکری و افزایش بهره‌وری
ج: امکان پیگیری مطالبات صنفی
د: دسترسی آسان و مدیریت زمان توسط مراجعین برای استعلام قیمت و کیفیت اشاره کرد

بازار حاشیه: تجارب بیانگر این واقعیت هستند که ایجاد بازار با محوریت روستائیان و افراد فاقد توان مالی، حرفه‌ای و جسمی مخاطبان خاص و پرشمار خود را دارند و می‌تواند سکوی پرتاب برای آنان و افزایش رضایتمندی شهروندان باشد. محیطی که می‌تواند کم هزینه‌تر از بازار برای تامین سرمایه اولیه و کسب تجارب عملی علاقمندان به کسب و کار آزاد و تامین و پرورش منابع انسانی یا همان پشتوانه سازی برای همان بازار باشد.


ضرورت توسعه و ترویج زیست شبانه در سقز

اخیراً مزایای رقابتی و جذابیت‌های بصری و مالی بازارهای سقز رنگ باخته‌اند و آفرینش یا بازسازی بستر ارتزاق بخش زیادی از همشهریان اقداماتی جسورانه و جهادی را میطلبد.

بسترسازی، تبلیغ و ترویج فوری زیست و کسابت شبانه در سقز را شاید بتوان به عنوان گزینه‌ای مناسب و درمان بدون عوارض به شهروندان، بازار، اتحادیه‌ها و اتاق اصناف یادآور شد.

ایجاد فرصتهای برابر و مشارکت در بازار با تنظیم و زمانبندی مناسب باعث افزایش رفاه کسبه و همشهریان خواهد شد و جذب گردشگر از سایر نقاط دیگر را هم در پی خواهد داشت.


تلنگر

ساختگاه محدود و قدیمی بازار سقز سطح دسترسی مکانیزه مشتریان و ارگان‌های خدماتی(شهرداری،فوریت پزشکی، آب و برق‌) را کاسته است و شاید پیشنهادات پرهزینه منجر به اجرا نشوند.

شرایط موجود ارگان‌های زیربط را فاقد توان لازم برای طراحی و اجرای پیاده راه خ امام، فخررازی (سەر چەم) و جمهوری کرده است. اما کاهش تردد وسایل نقلیه موتوری به محدوده بازارها، با اجرای ساعت پشتیبانی و فروش به محدوده بازارها امکان‌پذیر خواهد بود.

تغییرات مثبت بدون مشارکت جمعی به شکست می‌انجامد. حمایت همشهریان با تأمین نیازها از بازار سقز کمک شایانی به همزیستی و تفاهم اجتماعی است. نکته قابل توجه در این نوشتار عدم اشاره یا تاکید بر مفهوم دولت حتی برای یکبار است. زیرا بازار متکی به بخش خصوصی است و ثبات رأی و اراده‌ی آنان اصلی‌ترین فاکتور برای ایجاد تغییرات است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا