دراویش از مرز باشماق که به خاطر کرونا بسته است عبور و در پی آنند خود را به سلیمانیه برسانند

هفته‌نامه سیروان به نقل از منابعی در کردستان عراق گفته است شماری از دراویش قادری از مرز باشماق در شهرستان مریوان عبور کرده و برای رسیدن به سلیمانیه قوانین را شکسته‌اند. سایت “ویستگه نیوز” سرآغاز از واژه “هزاران نفر” و سپس از “صدها نفر” یاد کرد.

این سایت سپس با انتشار عکس و ویدئو از هزاران نفری یادکرده که بدون رعایت قوانین از مرز عبور کرده‌اند. از جمله در یک ویدئوی شهروند خبرنگار منتشر شده به عدد ۱۰ هزار نفر اشاره می‌شود‌. این خبر هنوز از سوی مسئولان استان کردستان تایید نشده است. گفته می‌شود آنان برای شرکت در تشیع جنازه “شیخ محمد کسنزانی” رهبر طریقت قادری به سلیمانیه می‌روند.

این خبر تکمیل می‌شود

خبرگزاری مهر به نقل از “شاخەوان ئەبووبەکر” رئیس گمرک باشماخ در بخش اقلیم کردستان عراق گزارش کرده که درویشها برای شرکت در آیین خاکسپاری “شیخ محمدکسنزانی” پیر طریقت قادری به سلیمانیه می‌آیند. او تایید کرده که آنان به صورت غیر قانونی وارد اقلیم شده‌اند.

رهبر طریقت قادری ۱۴ تیرماه در سن ۸۲ سالگی دعوت حق را لبیک گفت و قرار است پیکر وی برای خاکسپاری به کردستان عراق منتقل شود.او از اهالی روستای “کربچنه” سنگاو کردستان عراق بود و مریدان و ارادتمندان زیادی از جمله در میان کردهای ایران و عراق دارد.

تکمیلی:

پس از ورود صدها تن از دراویش قادریه به سلیمانیه؛ مرز باشماق به دستور قباد طالبانی بسته شد

کردپرس ادعا کرده‌است که پس از ورود خارج از کنترل صدها تن از مریدان و دراویش طریقت قادریه از گذرگاه مرزی باشماق به اقلیم کردستان، معاون نخست وزیر اقلیم، فرمان توقف فعالیت های تجاری و بازرگانی در این مرز را برای مدت ۲۴ ساعت آینده صادر کرد.

همزمان معاون استاندار کردستان گفته است: با توجه به شیوع کرونا، بسته بودن مرز مسافری باشماق و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، امکان حضور دراویش و مریدان شیخ محمد کسنزانی در مراسم تشییع وی در اقلیم کردستان عراق فراهم نیست.

خوش‌اقبال با بیان اینکه ساعت ۱۶ عصر امروز تعدادی از پیروان طریقت قادریه وارد مرز باشماق شدند، افزود: پیروان دراویش کسنزانی قادریه درصدد بودند از طریق مرز باشماق به کشور عراق عزیمت کنند که مرزبانان عراقی بدلیل رعایت شرایط بهداشتی و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا مانع عبور این افراد شدند اما با این حال تعدادی از این افراد موفق به ورود به خاک اقلیم شدند و تعداد دیگری نیز قصد ورود داشتند که مأموران مرزی اقلیم کردستان عراق بدلیل شرایط خاص بیماری کرونا ممانعت کردند و این موضوع باعث درگیری بین طرفین و تیراندازی هوایی مرزبانان عراقی شد اما در این حادثه کسی آسیب ندید و کشته نشد.

همه‌ی اینها در حالی است که شبکه خبری رووداو در اقلیم کردستان با پخش تصاویری از دراویش، در حالی که مرز باشماق و شهر پینجوین را طی کرده‌اند به سمت سلیمانیه رهسپار هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا