رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس: واحدهای تولیدی کارمند بانک شده اند

واکاوی : رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از سود بالای تسهیلات پرداختی به بخش تولید گفت: واحدهای تولیدی امروزه به نوعی به کارمند بانک تبدیل شده اند زیرا پرداخت سودهای بالای بانکی را عهده دارند و در نهایت زمین می خوردند.

به گزارش خبرگزاری واکاوی رحمانی مقدم در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت آنچه دولت مقرر کرده تا از طریق نظام بانکی به بخش تولید اختصاص یابد ۱۶ هزار میلیارد تومان است که تاکنون ۱۰ هزار و ۷۶۴ میلیارد تومان به ۱۵ هزار و ۶۱۷ واحد تولیدی تخصیص یافته است.
او افزود:‌ آنچه در سامانه بهین یاب وزارت صنعت ثبت شده حدود ۵۷ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ است که از آن رقم حدود ۳۲ هزار واحد تولیدی به بانک ها معرفی شده اند.
رحمانی مقدم گفت:‌ تا این لحظه حدود ۷ هزار و ۳۳۳ واحد تولیدی اعم از صنعتی و کشاورزی با ثبت نام در سامانه بهین یاب تسهیلاتی به مقدار ۵ هزار و ۲۹۸ میلیارد تومان دریافت کردند.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: حدود ۸ هزار و ۲۸۴ واحد از سایر صنایع موفق به دریافت تسهیلات از بانک ها شده اند.
عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درسوی دیگر این برنامه گفت:‌ تاکنون برنامه اقتصادی خوبی از سوی فرماندهان مقاومت اقتصادی تدوین شده اما کافی نیست.
او ادامه داد:‌ دولت باید اختیارات استانداران را تا ۸۰ درصد افزایش دهد که آزادی عمل بیشتری داشته باشد.
اکبریان گفت: مشاهده می شود برخی نهادهای نظارتی اقدام به تصمیم گیری می کنند اما پرونده ها در کشوی برخی کارشناسان خاک می خورد.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌ تاکنون بیش از ۸۰ درصد از بنگاه های زودبازده اقدام به دریافت تسهیلات کرده اند اما کارشان به جایی نرسیده است.
او برخی از مشکلات را عدم اجرای آیین نامه های بانک مرکزی ازسوی بانک های مسئول عنوان کرد و افزود:‌ مبالغی که بانک مرکزی نزد دیگر بانک ها به عنوان تسهیلات سپرده آثار اقتصادی ندارد زیرا نرخ بیکاری در هفت ماهه اول ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد افزایش یافته است.
اکبریان ادامه داد: سال قبل نرخ بیکاری ۱۲/۲ درصد بود ولی امسال به ۱۲/۷ درصد افزایش یافته این یعنی تسهیلات ایجاد اشتغال نکرده است.
حسین سلاح ورزی عضو اتاق بازرگانی ایران در ارتباط تلفنی با گفتگوی ویژه خبری گفت:‌ موضوع رفع مشکلات بنگاه های کوچک اقدامی مثبت است اما در رابطه با تاثیر آن بر خروج از رکود تردید وجود دارد زیرا میزان رقمی که دولت برای این طرح در نظر گرفته با حجم تولید ناخالص داخلی کشور سنخیتی ندارد و نشان می دهد که بنگاه های کوچک باید مبالغ کمتری دریافت کنند و سود بیشتری پس بدهند این یعنی یک بی برنامه گی.
رحمانی مقدم گفت:‌ طرح رونق تولید فقط یکی برنامه های دولت است نه همه برنامه هایش، ما بنا را بر آن گذاشتیم که سهمی صادرات کشور را ۱۰ میلیارد دلار افزایش دهیم و در این افزایش سهم بنگاه های کوچک باید پررنگ تر باشد.
او ادامه داد: ‌در کشور های پیشرفته سهم بنگاه های کوچک ۲۰ درصد است اما در ایران این به حدود ۶۰ درصد فزونی می یابد .
رحمانی مقدم گفت: ما قبول داریم که ۱۶ هزار میلیارد مبلغ کافی نیست به این دلیل دولت شرایطی در نظر گرفته که در شرایط خاص این رقم افزایش یابد.
او افزود: هدف از ارائه تسهیلات ایجاد و حفظ اشتغال و راه اندازی بنگاه های نیمه تعطیل است نه پرکردن انبارها از تولیدات داخلی، پیش تر هم اعلام کرده ایم فقط به بنگاه هایی که مشکل نقدینگی دارند کمک می کنیم و قرار نیست به کسی یارانه بدهیم.
سلاح ورزی گفت:‌ باید مجموعه ای از سیاست های اقتصادی برای دوران رکود طراحی کنیم نه فقط مقطعی خاص .
او ادامه داد: دراتاق بازرگانی هم جلسات مکرری به منظور تحریک تقاضا در توسعه صادرات برگزار می شود اما هنوز در حوزه توسعه صادرات غیر نفتی قدم ملموسی برداشته نشده حتی موانعی هم ایجاد شده است.
اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اگر صادرات نداشته باشیم بازار داخلی کشش تولیدات ما را ندارد و دولت باید با ایجاد مشوق های گوناگون اقدام به تحریک تقاضا و پوشش تولید کند در این راستا سفارت خانه هایمان می توانند برای یافتن بازار هدف گام موثری بردارند.
او افزود:‌ اگر صادرات نباشد تولیداتمان فقط انبارهایمان را پر می کنند و شرایط به قبل بر می گردد.
رحمانی مقدم گفت:‌ وزارت صنعت به عنوان متولی طرح رونق تولید برای رفع مشکلات آسیب شناسی های لازم را انجام داده و طرح های داخلی و خارجی را تدوین کرده است.
او افزود:‌ قبول داریم که در شش ماهه اول امسال در بخش صادرات حدود دو میلیارد دلار عقبیم اما پیشرفت خود را داشته ایم و فقط از برنامه عقبیم .
اکبریان گفت: دولت برای تولید مسکن برنامه ای ندارد غافل از آنکه افزایش جمعیت روز به روز است.
رحمانی مقدم پاسخ داد:‌ دولت برای آن بخش هم در حال آسیب شناسی است و اگر کسی طرح مناسبی را ارائه کند مورد بررسی قرار می گیرد.
سلاح ورزی گفت:‌ دولت در طرح رونق تولید قید کرده که حدود ۸۰۰ میلیارد تومان در بخش صنعت به عنوان یارانه در نظر گرفته است اما از سوی بانک مرکزی اقدامی صورت نمی گیرد.
رحمانی مقدم پاسخ داد :‌ طرحی که شما از آن صحبت می کنید اصلاح شده و یارانه سوء‌تفاهمی بیش نیست .
اکبریان هم در این بین گفت:‌ دنبال یارانه نیستیم اما بخش صنعت به تسهیلات بیشتر با نرخ کمتر نیاز دارد.
رحمانی مقدم افزود: تسهیلاتی که در نظر گرفته شده با توجه به نیاز بخش صنعت است اما در صورت نیاز این رقم شارژ خواهد شد.
اکبریان به کنایه گفت:‌ واحدهای تولیدی امروزه به نوعی کارمند بانک تبدیل شده اند زیرا پرداخت سودهای بالای بانکی را عهده دارند و در نهایت زمین می خوردند، در حقیقت وام سبب مشکلات تولید کنندگان است.
رحمانی مقدم پاسخ داد:‌ بحث ما نرخ سود نیست هدف ما کمک به بنگاه های کوچک،‌ آنهایی که چک های برگشتی دارند و یا نسبت ِمالکانه خود را نمی توانند پرداخت کنند.
اکبریان با بیان اینکه اگر دولت دیون شرکت های بزرگ را پرداخت کند دیگر نیازی به وام ندارند گفت:‌ بروکراسی دولت ما جلوی اجرای قوانین را می گیرد .
سلاح ورزی گفت:‌ نرخ تمام شده تسهیلات تولید کنندگان عملاً بیشتر از ۱۸ درصد است این یعنی بخش عمده ای از قوانین اجرایی نمی شوند.
اکبریان گفت: در حال حاضر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داریم اما وثیقه هایی که بانک مرکزی از اشخاص دریافت می کند با میزان معوقاتشان سنخیت ندارد.
رحمانی مقدم قائم مقام وزیر صنعت در خصوص راه اندازی شبکه ایران کالا توسط صدا و سیما به منظور رونق بخش صنعت گفت:‌ به نوعی خودمان را متولی این شبکه ایرانی و مقرر کرده ایم که مکانی هم به این شبکه تعلق یابد زیرا هدف وزارت صنعت حمایت از تولید داخلی است.
اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم گفت: حمایت از تولید داخل یک وظیفه است و همه ارگان های ذیربط باید در این راستا گام بردارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا