رصد بازار شب یلدا به سبک واکاوی

یلدا هم بازار دارد و در کنار عیدها و جشنهایی که مردم دست به جیب می شوند، داستان خرید یلدایی هم سر درازی دارد! همچنان که سرپرستان خانوار و مسئولان خرید خانه می دانند قیمتها به گونه ای عجیب در مراسمها و جشنها با سایر روزهای سال تفاوت دارد و در بیشتر مراکز خرید شاهد به صف شدن مردم برای خرید هستیم و انگار قبل از سر رسیدن روزهای جشن و اعیاد، مردم طعم خرید کردن را نچشیده اند و تمام خریدشان را به دقیقه ی ۹۰ واگذار کرده اند.

 

همیشه این همهمه ی استرس زا و عجیب باعث تکاپو در بازار می شود و به نحوی میتوان گفت که بر خدمات دهی صنفهای خدماتی هم تاثیر گذار است. تاکسیها کمتر در مسیرشان حضور دارند و بیشتر تمایل به دربستی دارند. کارمندها عجله دارند. سبزی فروش زودتر از قبل سبزیهاش تمام می شود. نانواییها شلوغتر، و قصابهای همیشه چشم به راه مشتری زودتر بی گوشت می شوند. قدمهای مردم برای خرید سریعتر از گذشته برداشته می شود و چشم ها هم برای خرج کردن شسته می شود و بازار داغ دستجمعی رفتن خانواده ها هم برای خرید سوزان و داغترمی شود.

 

این شمای کلی بازار پیش از جشنها و مراسمها است! داستان شب چله یا یلدا با عید رمضان و قربان و نوروز مقداری متفاوت تر از است. به هر حال حضور هندوانه و انار و آجیل هویت این شب است و به یاد نداریم جامعه شناسان هم در جایگزین کردن میوه ای به جای میوه های معهود سخنی یا یادداشتی نوشته باشند تا بدون هندوانه و انار، یلدا هم یلدا باشد! داستان یلدا بلندتر است به هرحال پای دلمه در میان است و طرفداران این غذای سنتی شبی به این درازی را باید با غذایی پرانرژی به صبح برسانند. این تم اصلی یلدا است و قطعا در بیشتر خانواده ها مخلفات دیگری بجز نامبردگان هم حتما خریداری می شود یا اگر خانواده ای به عنوان میزبان عهده دار پذیرایی از میهمانی باشد بدون شک پای اجناس دیگری هم به این دایره باز می شود. ما اهالی واکاوی هم مثل شما به بازار سقز سری زدیم تا روایت قیمتها را برای شما بازگو کنیم.

 

انار: کیفیت انار بازار قابل مقایسه با کیفیت انار کتاب فارسی نیست. از آن نظم و کوچه تراشی هیچ که خبری نیست پوستی سیاه و کدر هم دارد قیمت انار در جاهای متفاوت سطح شهر:

 

به رگاراج: ۵ هزار تومان

 

سئ رای جامیعه: ۷ هزار تومان

 

حه مالاوا: ان مرد انار ندارد.(اشاره ای به مغازه ی سر کوچه ی ما!)

 

هندوانه: هندوانه دل پری دارد تابستان بدی را پشت سر گذاشت تا به یلدا برسد بیچاره با کیلویی ۱۰۰ تومان تمام هویتش را از دست داد اگر هندوانه الان نیاز به خودنمایی داشته باشد هیچ دور از ذهن نیست و با سابقه ی ضعیف بنده در امور اقتصادی این پیش بینی توسط من هم شده بود! قیمت هندوانه: ۳ هزار تومان

 

آجیل: دنیای بسیار متفاوت و شاعرانه ای دارد. اگر گوشت ارزان شود و برنج ایرانی پای سفره هایمان اتراق کند مرغ آجیل یک پا دارد. به هرحال پسته عضوی از آجیل است و این سیاست آجیل است! کفِ قیمت که در ابتدای بازار ۱۵ هزار تومان است، به آخر بازار که می رسیم این محصول سر به ۴۰ تومان می گذارد.

البته داستان پسته جداست و با کسی تعارف ندارد. پسته آبخندان که سال گذشته ۴۰ هزار تومان بود امسال به ۱۴۰ هزار تومان رسیده. همینطور فندق هم از ۳۵ هزار تومان پارسال به ۹۵ هزار تومان رسیده.

 

گوشت: ما هیچ گاه با گوشت شوخی نداریم و البته این عدم شوخی یک طرفه بوده و گوشت کاملا جدی با این قیمت عرضه شد:

 

مرغ زنده : ۹۸۰۰ تومان

 

مرغ پرکنده: ۱۲۲۰۰ تومان

 

گوشت قرمز: ۶۳ هزار تومان

 

همه ی این اتفاقات در حالی به وقوع می پیوندد که مردم جیبشان پر پول نیست و جیبها همانند آه عاشقان سرد و بی فروغ است و در واقع دخل و خرج هیچ تناسبی با هم ندارند!! این روده درازی را به بزرگیتان ببخشید. یلداتان خوب.

 

در پایان به بازاریان و فروشندگان سقزی تبریک می گویم. علیرغم پرسشهای بسیار در قیمت اقلام گوناگون هیچ گاه این جمله ی (ناسینی ئه زیه ت مه که) را نشنیدم. به همین خاطر بازاریان سقزی مچکریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا