سالانه بیش از ۸۱۴ میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی کردستان مصرف می‌شود

شکی نیست که مصرف آب در بخش کشاورزی بسیار بالاست و همین موضوع اهمیت مصرف بهینه در این حوزه را دو چندان می‌کند. براساس اطلاعات بدست آمده، سالانه ۸۱۴ میلیون و ۲۵۳ هزار مترمکعب آب در بخش کشاورزی استان مصرف می‌شود.

به گزارش واکاوی و به نقل از ایرنا، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: حدود ۹۰ درصد منابع آبی استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، بنابراین استفاده بهینه از آب در این بخش بسیار مهم است.

آرش آریانژاد اضافه کرد: مصرف سالانه آب در بخش شرب کردستان ۸۳ میلیون و ۶۵ هزار مترمکعب و در بخش صنعت نیز ۷۰ میلیون و ۷۶۴ هزار مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان یادآور شد: در مجموع سالانه ۹۶۸ میلیون و ۸۲ هزار مترمکعب آب در بخش‌های مختلف شرب، کشاورزی و صنعت استان مصرف می‌شود.

آریانژاد با اشاره به اینکه ۷۳ درصد منابع آبی زیرزمینی و ۱۴ درصد آب‌های سطحی کردستان در نیمه شرقی استان قرار دارد، افزود: ۲۷ درصد آب‌های زیرزمینی و ۸۶ درصد آب‌های سطحی نیز در غرب استان واقع شده است

وی اظهار داشت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون به طور میانگین ۳۰۷ میلیمتر بارش در نقاط مختلف استان ثبت شده که نسبت به دراز مدت ۳۰ درصد کاهش داشته است.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی‌متر و بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه، دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.

۱۸ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان و بهره‌برداری مابقی سدها در اختیار استان‌های همجوار از جمله آذربایجان‌غربی و کرمانشاه قرار دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا