سد شهید کاظمی سقز مکانی امن برای گونه های مختلف کاکایی است

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان گفت: سد شهید کاظمی سقز به مکانی امن برای برخی از پرندگان آبزی و کنارآبزی همچون کاکایی تبدیل شده است.

حیدر ویسی اظهار داشت: این پرندگان در حال حاضر در فصل زادآوری قرار دارند و پس از آن پرورش جوجه ها اقدام به مهاجرت می کنند.
وی افزود: کاکایی سرسیاه، صورتی، مدیترانه ای و پازرد در دریاچه سد شهید کاظمی سقز حضور دارند و در این فصل به زادآوری می پرندازند.
ویسی اضافه کرد: جزایر موجود در این سد موجب شده است که پرندگان از تهدید شکارچیان طبیعی همچون روباه، شغال، گرگ و مار در امان باشند.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه در این سد بچه ماهی رهاسازی می شود و ماهیان بومی هم وجود دارند از نظر تغذیه ای هم شرایط مناسبی برای این پرندگان وجود دارد.
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه مدت چهار سال است که این پرندگان حلقه گذاری می شوند، اظهار داشت: روز گذشته نیز ۲۲ جوجه کاکائی حلقه گذاری و وزن کشی شدند.
وی گفت: مشخصات جوجه حلقه گذاری ثبت و اطلاعات آن به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال و این سازمان هم این اطلاعات را به IUCN سازمان ملل ارسال می کند.
ویسی تاکید کرد: این اطلاعات به کشورهای دیگر ارسال می شود که اگر این پرندگان در آن کشورها مشاهده شد مسیر مهاجرت آنها با دقت بیشتری مشخص شود.
دریاچه سد شهید کاظمی در ۶۲ کیلومتری شمال شهر سقز بین شهرستان سقز و بوکان (آذربایجان غربی) قرار دارد.
طول تاج سد ۵۳۰ متر و ارتفاع آن از پی ۵۰ متر است که با افزایش حجم مخزن سد در سال ۱۳۸۴ حجم کل مخزن سد به ۷۶۲ میلیون مترمکعب رسید.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا