سکون ناامید کننده در طرح‌های روستایی پایان یابد

کیوان عبدخدا| دانشجوی کارشناسی ارشد توسعە روستایی

با نگاهی به مسائل و مشکلات روستاهای شهرستان سقز علی‌الخصوص در چهار سال اخیر می‌توان یک سکون ناامید کننده و کندی در پیشرفت طرح‌های توسعه روستایی را دید. از بودجه‌های قطره‌چکانی دهیاری‌ها که مدتهاست دیگر نمی‌توان کارخاصی با آن انجام داد تا جذب بودجه‌های شهرستانی، استانی و ملی جهت راهسازی و توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و پوشش مخابرات و تلفن همراه که با رکود خاصی مواجه است.

از این رو چند راهکار و پیشنهاد جهت برون رفت از این موضوعات مطرح می‌گردد؛

ایجاد کمیته کارآمد روستایی با هدف نیاز سنجی دقیق روستاهای شهرستان سقز و تشکیل بانک اطلاعاتی جامع از مسائل و مشکلات و همچنین ظرفیت‌ها و توانمندی‌های روستاها، متشکل از شوراها، دهیاران، فعالان اجتماعی حوزه روستا و نماینده دولت. اهمیت این موضوع آنجاست که هیچ کدام از ارگان‌های دولت اطلاعات جامع و کاملی از روستاهای سطح شهرستان ندارند و با عوض شدن مدیران مرتبط روستایی مدیر جدید هیچ گونه شناختی از نیازها و حتی توانمندی و ظرفیت‌های روستایی ندارد و روستاییان مجبورند با نامه‌نگاری و روش‌های تکراری مسائل و مشکلات خود را به گوش مسئولان برسانند و این چرخه معیوب مدام در حال تکرار است.

تلاش در جهت بهبود وضعیت و آسفالت راه‌های روستایی؛ با توجه به اینکه این موضوع یکی از مهمترین خواسته‌های روستاییان است و شهرستان سقز در پایین‌ترین رتبه بعد از سروآباد در استان کردستان و کشور و از نظر آماری در مورد وضعیت بد راه‌های روستایی قرار دارد. این موضوع نیاز به تلاش بیشتر نماینده، استاندار، فرماندار، مدیران محلی دارد، زیرا با وضعیت موجود این عقب ماندگی‌ها سالهای سال پابرجا خواهد بود.

تلاش در جهت بهبود شاخص‌های مخابراتی و ارتباطی از جمله آنتن‌دهی تلفن همراه و اینترنت با توجه به تبدیل این شاخص‌ها به یکی از نیازهای ضروری جوامع روستایی. این در حالی است که هر ساله با وعده‌های جدید از سوی مدیرکل ارتباطات این امیدواری در روستاییان به وجود می‌آید که بالاخره این معضل بزرگ نیز از سر راه برداشته شود، ولی کماکان هیچ تغییر خاصی صورت نگرفته است.

تلاش در جهت پیگیری تخصیص بیشتر آب کشاورزی از سدهای چراغ‌ویس و لگزی با توجه به اهمیت و وسعت زمین‌های کشاورزی پایاب و تحت پوشش این ۲ سد و اجرایی شدن این طرح‌ها، چرا که وعده آن سالهاست به مردم منطقه داده شده که در صورت عملیاتی شدن بدون شک باعث یک دگرگونی مثبت در کشاورزی منطقه خواهد شد.

توجه بیشتر به نظام آموزشی در روستاهای شهرستان سقز و جذب بودجه مناسب در جهت بازسازی و ساخت مدارس روستایی و تجهیز این مدارس با توجه به فرسودگی نزدیک به ۸۰ درصد مدارس روستایی به گفته خود مسئولین آموزش و پرورش.

ارائه طرح‌های مناسب حمایتی با مشاوره متخصصین روستایی در جهت بهبود وضعیت معیشت روستاییان با حمایت از کشاورزان، دامداران، باغداران و صنایع خرد محلی و بومی با ایجاد بازار مناسب محصولات کشاورزی، دسترسی سریع و ارزان به نهاده های کشاورزی و نیازهای مصرفی دامداران و ….

تلاش در جهت به کارگیری جوانان متخصص و متعهد و تحصیل کرده روستایی در امور مرتبط روستایی این شهرستان و همچنین استفاده از مشاوران روستایی در تصمیمات مهم و سیاست‌گذاری‌های حوزه روستایی شهرستان سقز، یعنی چیزی که به عینه ما در طول سالیان اخیر از این مشاوره‌ها بی‌بهره بوده‌ایم و عملاً در تصمیم‌گیری‌ها هیچگونه مشورتی با شورای روستاها، دهیاران و شوراهای بخش صورت نمیپذیرد.

سرعت بخشیدن به راه‌اندازی مجتمع‌های آبرسانی روستایی شهرستان سقز از جمله مجتمع باغلوجه، کوچه طلا، زلفیله و ….، با توجه به اینکه تعداد زیادی از روستاهای شهرستان از وجود آب آشامیدنی مناسب بی‌بهره‌اند و یا با فرسودگی گسترده شبکه‌های لوله کشی مواجه‌اند. این در حالی است که منبع تأمین آب آشامیدنی چندین شهر اطراف استان کردستان همین آبهای سرازیر از روستاهای تشنه ماست.

ارائه طرح‌های هدفمند در جهت تصویب افزایش بودجه دهیاری‌ها برای انجام پروژه‌های داخل محدوده روستایی و همچنین تسریع در انجام طرح‌های هادی روستایی که بسیاری از این طرح‌ها یا تنها یک فاز آنها انجام گرفته است و یا به صورت ناقص و بدور از کارشناسی و بازنگری صورت گرفته و هم اکنون بعد از مدتی تخریب گشته است و دلیل آن هم پیشی گرفتن و عجله در اجرای طرح است که قبل از انجام پروژه‌هایی همانند آبرسانی، گازرسانی و اجرای فاضلاب و غیره است که با وجود هزینه کرد زیاد عملاً طرحی ناقص در روستاها اجرا می‌گردد.

ارائه طرح‌های حمایتی از شورای روستاها مانند بیمه و پرداخت حق‌الزحمه که اتفاقا جزو قانون نیز می‌باشدبا توجه به تلاش و پیگیری های مداوم و بدون چشم داشت این قشر که گاها با بی مهری مسئولین و مردم نیز مواجه هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا