مرگ بر اثر کرونا در سقز؛ ۱۵.۶۷ درصد، آیا منطقی‌ست؟

درصد مرگ و میر بر اساس تقسیم تعداد فوتی‌ها بر تعداد مبتلایان شناسایی شدە (بر اساس آمار خود دانشگاه علوم پزشکی کردستان) محاسبە شدە است. در شهرستان سقز تا دهم فروردین تعداد مبتلایان ۱۳۴ نفر اعلام شده که ۲۱ نفر از آنها فوت شده‌اند؛ یعنی ۱۵.۶۷ درصد.

در استان کردستان تا دهم فروردین تعداد مبتلایان ۴۰۴ و تعداد فوتی‌ها ۵۱ نفر؛ یعنی ۱۲.۶۲ درصد مرگ و میر کە رقم وحشتناکی است و اوضاع آن از ایتالیا که با تقریبا ۹۳ هزار مبتلا و ۱۰ هزار و ۲۳ نفر فوتی؛ درصد مرگ و میر آن ۱۰.۸۴ است، بدتر است.

تا همین تاریخ (۱۰ فروردین) درصد مرگ و میر جهانی ۴.۶ درصد و مرگ و میر در ایران نیز ۷.۶ درصد بودە است.

اگر بر مبنای آمار جهانی تناسب بگیریم، ۴۰ نفر فوتی بیانگر وجود بیش از ۹۰۰ نفر مبتلاست. این امر لازم است مورد توجە مسئولان استان باشد چون احتمالا این افراد بدون تشخیص و قرنطینە دارند دیگران را آلودە می کنند.

در مورد استان کردستان یا مشکل تشخیصی وجود دارد و پایش کافی برای شناسایی مبتلایان انجام نمیگیرد؛ که این یعنی آمار مبتلایان درست نیست و یا خدمات پزشکی بعد از ابتلا مشکل دارد کە تلاش و از خودگذشتگی کادر درمان در سقز (با وجود امکانات کم) در این ایام این گزینه را عملا منتفی می کند و بە احتمال بسیار مشکل عدم شناسایی دقیق مبتلایان و مشکل آماری است. بە هر حال این امر لازم است مورد توجە مسئولان باشد چون این افراد بدون تشخیص و قرنطینە دارند دیگران را آلودە می‌کنند.

 

واکاوی_اخبار سقز

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا