وزیر نیرو از سد چراغ ویس سقز بازدید کرد

وزیر نیرو در سفر امروز به استان کردستان، پس از کلنگ‌زنی پست برق ۶۳ کیلوولت کامیاران، از سد چراغ ویس سقز بازدید کرد.

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در جریان بازدید وزیر نیرو از سد چراغ ویس سقز گفت: این سد زمینه عمران و آبادانی شهرستان و نیز زمینه کار و اشتغال را به دنبال دارد.

محسن بیگلری اظهار کرد: با توجه به کمبو آب ۶۰روستای شهرستان سقز تاکید کرد، آب این ۶۰ روستا از این سد تامین شود.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بر اساس برآوردهای اولیه برای بهره مندی این تعداد روستا از آب سد چراغ ویس ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی اعلام کرد: همچنین فاضلاب ۱۹ روستای جوار سد به داخل سد هدایت می شود که ضروری است برای جلوگیری از ورود فاضلاب به داخل سد، ۸۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شود.

وی اعلام کرد: برای آبیاری ۶ هزار هکتار از زمین های پایاب سد برای کشاورزی هم نیاز به تخصیص آب از سد است که بایستی در دستور کار وزارت نیرو قرار گیرد.

سرپرست شرکت آب منطقه ای کردستان هم هدف از اجرای این سد را تأمین آب شرب سقز در درازمدت، تامین آب ۶ هزار هکتار از زمین های زراعی این شهرستان عنوان کرد.

کامران خرم ادامه داد: برای انتقال آب سد به شهر سقز، ۱۰ کیلومتر خط انتقال احداث و اجرا شده است و ۴۰۰ لیتر آب به تصفیه خانه منتقل می شود.

وی عنوان کرد: سد چراغ ویس تنها سدی است که در دولت تدبیر و امید عملیات اجرایی آن متوقف نشده و در حوزه استان کردستان قرار دارد اما عملیات اجرایی سدها در سایر استان ها متوقف شده است.

سد چراغ ویس بر روی رودخانه چم سقز در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی سقز قرار گرفته است اجرا می شود. عملیات اجرایی این طرح از سال ۸۳ آغاز شده است و در سال ۸۷ اولین بار اعتباری حدود ۱۲ میلیارد تومان به آن اختصاص یافت.

وزیر نیرو در این بازدیدکه نماینده مردم شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره، استاندار کردستان و نیز تعدادی از مدیران کل حضور داشتند، از بخش های مختلف سد چراغ ویس بازدید کرد.

رضا اردکانیان در این بازدید با اشاره به ویژگی های سد چراغ ویس گفت: در جلسه امروز که در مرکز استان برگزار می شود موانع و مشکلات این سد بررسی خواهد شد.

وی با بیان اینکه این سد در شهرستان سقز بسیار حائز اهمیت است، بر استفاده بهینه از آب آن در مصرف آب شرب سقز تاکید کرد.

وزیر نیرو از استاندار کردستان خواست در خصوص کیفیت آب این سد تدابیر لازم اندیشیده شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا