آمار پایین مشارکت در حوزه سقز و بانه

کمتر از ۳۵ درصد شرکت کننده

انتخابات تمام شد و مانند همیشه اهالی دو شهر سقز و بانه را چندپاره کرد و گاهی طرفداری از کاندیدا‌ها به افراط کشیده و موجب بروز برخی رفتارهای غیرمتعارف نیز شد. برای اعضای ستاد‌های انتخاباتی در این منطقه هیچ موضوع سیاسی-اجتماعی خاصی وجود نداشت که نظر آنها را جلب کند و جالب است که تمام شلوغی ستادها و بنر و پوسترها-در استانی به شدت سیاسی- حول ایده‌های غیرسیاسی شکل می‌گیرد. اما چه کسی قرار است این نوع دغدغه‌ها را نمایندگی کند؟

اما آمار چیز دیگری می‌گوید و طبقه متوسط بسیار مطالبه‌گر شهرهای سقز و بانه چندان در این میدان غایب نبوده‌اند و توانستند کدهای آشکاری به سیاستگذاران منطقه برسانند که این کدها مجموعه‌ای از نخواستن‌ها، اعتراض‌ها، دغدغه‌های آنها را در برمیگیرد که البته بعید است گوش شنوایی هم وجود داشته باشد. بیایید با هم نگاهی کوتاه به آمار بیندازیم:

⚡️از مجموع حدود ۲۶۵ هزار نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات، اندکی بیش از ۸۹ هزار نفر شرکت کننده پای صندوق های رای حاضر شده‌اند یعنی بیش از ۱۷۶ هزار نفر در انتخابات شرکت نکرده‌اند. به عبارتی درصد شرکت در انتخابات عددی بین ۳۳ تا ۳۵ درصد خواهد بود.
میزان مشارکت در دوره قبلی ۱۴۰ هزار و ۷۰۸ نفر بود.

⚡️نگاهی به آرای محسن بیگلری هم جالب توجه بوده و نشان از ریزش فراوان و روی گردانی مردم از وی است. بیگلری در دوره قبل ۵۱ هزار و ۳۰۰ رای در سقز و ۷هزار و ۳۷۰ رای در بانه و در مجموع ۵۸ هزار و ۶۷۰ رای را به خود اختصاص داد. اما در این دوره علی رغم افزایش تعداد واجدین شرایط برای شرکت در انتخابات تنها ۱۶ هزار و ۷۲۷ رای به دست آورد که برای کسی که دو دوره نماینده مجلس بوده است شکست بزرگی محسوب می شود.

⚡️همین آمار نشان می دهد کاندیدای منتخب -بهزاد رحیمی- هم نه با رایی قاطع، که بسیار شکننده وارد مجلس می‌شود. وی در این دوره توانست ۳۴ هزار و ۴۳۹ رای را به خود اختصاص دهد که کمی بیش نصف آرای منتخب اول دوره قبلی است. بنابراین رحیمی کار دشواری با اکثریت خاموش معترضی داردکه به او رای نداده و در عین حال فعال و مطالبه گر هم هستند.

 

واکاوی/ اخبار انتخابات سقز و بانه

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا