یادی از معلم اخلاق در پزشکی

کمتر کسی است که در کردستان نام دکتر “مصطفی نیّری” را نشنیده باشد. پزشکی خوشنام و دلسوز که اولین چشم پزشک استان کردستان، پس از انقلاب ۵۷ بود. دکتر مصطفی نیّری در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی در سقز به دنیا آمد . تحصیلات ابتدایی تا مقطع متوسطه را در سقز گذراند و پس از آن وارد دانشسرای تربیت معلم شد و پس از اتمام دوره آموزشی، بعنوان معلم ابتدائی در سقزمشغول به فعالیت شد. وی برای کسب تحصیلات دانشگاهی در سال ۱۳۳۷ در رشته زیست شناسی دانشگاه تهران پذیرفته شد.

نیّری پس از پایان دوره لیسانس، دبیر دبیرستانهای سطح شهر سقز می شود. پس از مدتی به دلیل اختلاف با رئیس فرهنگ وقت، به شهر تبریز نقل مکان کرده و بعنوان یکی از بهترین مدرسان زیست شناسی در تبریز مشغول به فعالیت می شود. علاقه وی به ادامه تحصیل باعث شد در سال ۱۳۴۵ مجدداً وارد دانشگاه شده و در رشته پزشکی دانشگاه تبریز به تحصیل ادامه دهد. پس از اتمام دوره پزشکی عمومی به سنندج رفته و همانجا به طبابت مشغول می شود.

دکتر نیّری پس از مدتی تحصیلات خود را مجدداً ادامه می دهد و در سال ۱۳۵۸ دوره تخصص چشم پزشکی را در بیمارستان فارابی تهران به اتمام می رساند. وی بعنوان اولین چشم پزشک استان کردستان در همان سال در بیمارستان توحید سنندج مشغول به فعالیت شده و در سنندج ماندگار می شود. مصطفی نیّری در طول دوران طبابت، به دلیل نگاه خاصی که به طبقات فرودست جامعه داشت حامی خاصی برای آنان محسوب می شد و در بسیاری موارد حق درمان را از آنان طلب نمی کرد.

این پزشک خوشنام سرانجام پس از سالها طبابت در روز نهم فروردین ۹۲ چشم از جهان فرو بست. بنا به اذعان دوستان و نزدیکان وی، دکتر “نیّری” نمونه و الگویی از عزت، صداقت و اخلاق در پزشکی بود. روحش شاد و یادش گرامی باد.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا