آنچه در تودیع و معارفه فرماندار سقز گذشت

عصر امروز مراسم تودیع و معارفه فرماندار سقز برگزار و کامیل کریمیان جای خود را به جعفر توان داد، مراسمی که در نوع خود حاشیه‌های جالبی داشت.

با اینکه استاندار تاکنون در هیچکدام از مراسم تودیع و معارفه فرمانداران حضور نداشت، اما انتظار بود به سبب جایگاه و اهمیت شهرستان سقز و فرمانداری ویژه این شهرستان، در این مراسم حضور می‌یافت.

اما در هر حال، بهزاد رحیمی نماینده سقز و بانه بعنوان اولین سخنران این مراسم به جایگاه رفت و با اینکه عنوان کرد قصد سخنرانی ندارد و صرفا برای ارائه سلام خدمت حضار روی سن آمده تاکید کرد که لوکوموتیوران تغییرات در سقز من نیست و خود را از هرگونه اعمال نظر در تغییرات اتوبوسی مبری دانست.

نماینده سقز و بانه گفت: با هیچ شخص و مدیری مشکل شخصی ندارم و این تغییرات بر اساس روال است و معطوف به جریان خاصی نیست. وی بعضی از تغییرات را خارج از اختیارات فرماندار دانست و انتظار توسعه و پیشرفت را در این برهه به کمبود اعتبارات و نگاه نامتوازن به توسعه اعلام کرد.

نماینده مجلس افزود: با توجه به تخصیص‌های پایین، انتظار عملکرد بهتر از جانب فرماندار، منصفانه نیست و البته باید امید را در دل مردم نگه داشت. وی ضمن تقدیر از زحمات فرماندار سابق گفت: کریمیان ۷ سال برای سقز زحمات بسیاری متحمل شد و از وی تشکر می‌کنم.

[با این وجود، ادبیات رحیمی به شکلی بود که تلاش کند مسیر انتخاب فرماندار جدید را بدون دخالت و اعمال نظر خود جلوه دهد].

رحیمی این نشست را فرصت مناسبی برای ارائه گزارش عملکرد خود یافت و با تاکید بر اینکه مطالبه‌گر است، اظهار داشت: به من لقب روستاگرد داده‌اند و با این القاب مشکلی ندارم و به روند خود ادامه خواهم داد.

نماینده مجلس در آخر فرودگاه سقز، حقابه این شهرستان از سدهای اطراف، کریدور شمال‌غرب به جنوبغرب، سهم سقز از دانشگاه‌های دولتی و آموزش عالی، آب شُرب و راه روستایی را جزو مطالبات شهرستان عنوان کرد و افزود: گزینه‌ای که برای فرمانداری سقز معرفی شده است تحت یک فرایندی خاص اعم نظرات مردم و احزاب و گروه‌هاست، و من به احترام این انتخاب همراه فرماندار جدید خواهم بود. رحیمی با اشاره‌ای به آموزه‌هایی از نهج‌البلاغه به جعفر توان توصیه کرد: از ظرفیت مناسب شورای شهر و نخبگان سقز استفاده کند و در پایان معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان را برای انتخاب توان، تحسین کرد.

بعد از سخنان نسبتا طولانی رحیمی کلیپی هفت دقیقه‌ای از فعالیت‌های فرماندار سابق پخش سد که البته صرفا عکس‌هایی از او در موقعیت‌های مختلف بود و سپس سخنرانی کریمیان شروع شد.

وی در شروع سخنان خود از مرادنیا استاندار سابق کردستان و ورمقانی فرماندار سابق سقز یاد کرد و از اعضای شورای اداری قدردانی کرد و اعضای شورای تأمین را با عنوان دوست داشتنی یاد کرد و از همراهی آنان تشکر کرد.

کریمیان با اشاره به مشکلاتی که سقز در این سالها تجربه کرد و فرمانداری وی را تحت تأثیر قرار داد گفت: سقز برای تکمیل این پازل فقط یک شهاب سنگ کم داشت و آرزو کرد فرماندار بعدی به شیوه‌ای عمل کند که پشت سر وی (کریمیان) گله و نقد باشد.

کریمیان پردیس سینمایی سقز را دست آورد مهمی در حوزه فرهنگی دانست و از پیشرفت فرودگاه بعنوان یک دستاورد یاد مرد و در عین حال گفت: افسوس ساماندهی رودخانه سقز بر دلش مانده است.

 

فرماندار سابق سقز خطاب به معاون سیاسی امنیتی گفت: یک گروهی که بعد از انتخابات مجلس شکل گرفتند باید شناسایی و کنترل شوند و با آنها برخورد شود، چون این اشخاص با الفاظ رکیک در فضای مجازی به مسئولان اهانت می‌کنند.

فرماندار سابق در پایان خود را شرمنده فعالین سیاسی مدنیِ شناسنامه‌دار در سقز عنوان کرد و گفت: در سه حوزه امانت‌داری، مردم‌داری و صداقت با مردم بدقولی نکردم.

نوبت معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان رسید. وی بزرگترین ظرفیت سقز را نخبگان و متخصصین و سرمایه‌انسانی و دانش‌آموخته‌ی سقزی دانست ولی اشاره‌ای به علت عدم استفاده از این نخبگانِ بومیِ شهرستان برای پست فرمانداری نکرد.

مهدی رمضانی، جعفر توان را با بیان “حقیقتا توان و توانمند” معرفی کرد و از همراهی همیشگی نماینده سقز و بانه با معاونت سیاسی تقدیر ویژه‌ای کرد و گفت: محرومیت‌هایی که سزاوار مردم سقز نیست، جبران خواهد شد. معاون استاندار در بخشی از صحبت‌های خود گریزی به تلاش مضاعف برای عملیاتی شدن شعار بعضی از حامیان دولت با عنوان “ژاپن‌اسلامی” زد.

پس از آن از تلاش‌های کریمیان تقدیر و حکم انتصاب جعفر توان بعنوان سرپرست فرمانداری‌ سقز قرائت شد.

توان در بدو دریافت حکم سرپرستی فرمانداری سقز گفت: فرماندارٍ نماز شب‌خوانها و تارک‌الصلاةها خواهم بود و با آقای رحیمی برای روستاگردی مسابقه خواهد داد.

وی به شیوه مدیریت خود اشاره کرد و گفت: هیچ جلسه‌ای در وقت اداری برگزار نخواهد شد و تمامی جلسات با دستور کار مشخص و تنها یک ساعت خواهد بود، در عین حال غیر از مدیر اداری با هیچ‌ معاون و کارشناسی طرف نخواهم بود.

فرماندار جدید سقز افزود: انتصابات بر مبنای برنامه دولت، توانمندی افراد و تقسیم کار خواهد بود.

توان به بحث اشتغال پرداخت و گفت: از ۳۳ هزار شغلی که برای استان در نظر گرفته شده سهم سقز ۴ هزار و ۸۰۰ شغل است که برای آن تلاش خواهیم کرد.

وی در پایان افزود: فرصت برای نقد منصفانه رسانه‌های شناسنامه‌دار فراهم خواهد بود.

(توان، ضمن گلایه از رسانه‌هایی که قبل از شروع به کار وی در سقز قناصه به دست روبروی وی ایستاده‌اند، اما مشخص نکرد در قبال نقد این رسانه‌ها جوابیه صادر خواهد کرد یا گزینه‌های دیگری مدنظر قرار می‌دهد).

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا