آيا كشاورزان بايد از تداوم بارش ها نگران باشند؟

بارش‌های بهاری همچنان ادامه دارد و موجب کاهش نگرانی ها نسبت به خشکسالی شده است، اما این نعمت الهی همچنانکه بعضی اوقات به صورت سیل موجب خسارت می شود ممکن است در صورت تداوم موجبات نگرانی کشاورزان را فراهم و باعث خساراتی به محصولات کشاورزان گردد.
در همین رابطه نافع علایی‌نیا رییس اداره جهاد کشاورزی سقز به واکاوی گفت: در صورت تداوم بارش، و عدم وجود ساعات آفتابی، احتمال شیوع بیماریهای قارچی مانند زنگ زرد، بیماری لکه نواری در زراعت گندم و یا بیماریهای قارچی برای نخود وجود دارد. علاوه بر این، وجود شرایط ابری و رطوبت بالا، عملکرد نخودهای در‌حال گلدهی را کاهش میدهد، همچنین ادامه این شرایط برای برداشت یونجه نامناسب بوده و احتمال پوسیدگی یونجه برداشت شده را افزایش میدهد.

ریس اداره جهاد کشاورزی در مورد سم‌پاشی محصولات در این شرایط جوی نیز گفت: در این شرایط امکان سم‌پاشی و محلول پاشی محصولات زراعی فراهم نمی باشد، چون بعد از عملیات سم‌پاشی برای ایجاد اثر مطلوب ضرورت دارد که حداقل ۱۲ ساعت بارش وجود نداشته باشد.

علایی‌نیا در مورد بیمه محصولات در صورت آسیب‌های ناشی از این وضعیت نیز گفت: محصولاتی شامل پرداخت خسارات از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی خواهند شد که در وقت خود مانند بیمۀ هر چیز دیگری نسبت به بیمه نمودن محصول خود اقدام نموده باشند که صندوق بیمه محصولات کشاورزی وابسته به بانک کشاورزی از طریق کارگزاران خود اقدام به اِعمال وظیفه می نماید.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. سلام خدا رو شکر که میباره یه سال کشاورزان هم محصول کمی داشته باشند در عوض سالهای پر باری داشتن که با عنایت دولت محترمشان همه نخصولاتشان واسه امثال انبار شده و فروش نرفته پس باران ببارد بهتر است چون نه کشاورزی ما اصولی است نه مدیریت فروش دولت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا