افتتاح‌های اورژانسی، وعده های سرخرمنی

بازارچه سیف که از سال ۹۱ تعطیل شده بود در سالهای اخیر بازگشایی آن به عنوان یکی از مطالبات مهم مردم مطرح شد و می رفت که به یک امید برای ایجاد اشتغال در شهرستان سقز تبدیل شود، خبرها پیرامون آن هر روزه شنیده می شود و آخرین خبر اینکه  دیروز خبری با این عنوان “بازارچه سیف مجددا بسته شد” منتشر شد، این درحالی است که بازارچه مذکور از سال ۹۱ که تعطیل شد بازگشایی نشده بود تا مجددا بسته شود. در این رابطه ذکر چند نکته لازم به نظر می رسد.

قرارگاه حمزه سیدالشهدا  بررسی بازگشایی این بازارچه را مشروط به تأمین زیرساخت ها در این بازارچه عنوان کرده است، یعنی زیرساخت ها به کلی فراهم شود سپس قرارگاه مذکور بازگشایی این بازارچه را بررسی خواهد کرد. در بازدیدی که حدود یک ماه قبل معاون سیاسی- امنیتی استاندار از بازارچه و تجهیزات کارگاهی داشتند بر این نکته تأکید شد که پیمانکار باید با توان بیشتری مشغول باشد. خوش اقبال در این بازدید با تأیید این نکته که پنج میلیارد تومان برای زیرساخت های بازارچه اختصاص یافته و در صورت لزوم این مبلغ نیز بیشتر خواهد شد بر تسریع کار تأکید کرد.

 

به نظر می رسد از ابتدا بازگشایی بازارچه سیف یک قول بدون پشتوانه بود، چراکه هنوز از تمایل طرف عراقی برای فراهم کردن امکان داد و ستد خبری نیست، در بازدید معاون استاندار قرار بود مذاکرات با مقامات اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق بعد از ماه رمضان شروع شود اما نشانه ها حاکی از این است که در آن سوی مرز هیچ نشانی از اینکه طرف عراقی اقدامی در راستای ایجاد بازارچه کرده باشد وجود ندارد.

این دست خبرهای گاه و بیگاه مسئولین وهمچنین نمایندگان مجلس به نظر می رسد بیشتر برای سرگرم کردن مردم بوده و لازم است در این گونه موارد بهتر و مناسب تر عمل کرده و اگر قرار است کاری انجام شود نسبت به آن اطمینان و اعتماد لازم را به مردم بدهند. این قضیه تنها به بازارچه سیف برنمی گردد، فرودگاه سقز، جاده های ارتباطی، اشتغال جوان، مشکلات عدیده اجتماعی و… همگی داستانی مشابه دارند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا