افزایش سهم استان از تخصیص آب توقعی بجاست

احمد کیخا رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طول چهار دهه گذشته پیشرفت های خوبی برای کشور حاصل شده است گفت: با همه این پیشرفت ها مردم ما به توسعه نامتوازن در کشور معترض هستند چرا که برخی از استان ها منتفع از توسعه و برخی دیگر نظیر استان های مرزی از روند توسعه بازمانده اند.

 

وی ادامه داد: دقیقا به همین دلیل توسعه نامتوازن است که برنامه ریزی های ما در کشور نیازمند بازنگری است.

 

کیخا با بیان اینکه هم دولت و هم مجلس باید دست در دست هم و با همدلی برای پیشرفت کشور تلاش کنند اظهار داشت: دیگر هیچ نهاد و قوه‌ای نمی تواند توپ را به زمین دیگری بندازد.

 

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی استان کردستان را استانی توانمند و برخوردار از منابع طبیعی و خدادادی اما دارای مشکلات فراوان ذکر کرد و افزود: ما به عنوان کمیسیون کشاورزی تاکنون دو جلسه در کمیسیون درباره مسائل کشاورزی استان برگزار کرده و پیگیر حل برخی از مشکلات این هستیم.

 

احمد کیخا با بیان اینکه بصورت جدی به مسائل استان کردستان در بخش کشاورزی و آب ورود می کنیم اظهار داشت: برگزاری جلسه ای با حضور وزیر کشاورزی و دیگر مسئولان مرتبط برای بررسی بودجه بخش کشاورزی و بر روی موضوع تخصیص آب استان متمرکز خواهیم شد.

 

وی حل مشکلات مردم را اولویت نمایندگان ذکر کرد و افزود: در همین مدت اگر بتوانیم چند موضوع مشخص استان را به نتیجه برسانیم کار مهمی صورت گرفته است.

 

کیخا در ادامه افزایش سهم استان از تخصیص آب را توقعی بجا دانست وا ظهار کرد: افزایش زمین های آبی در کردستان نباید بی برنامه و به قیمت نابودی منابع زیرزمینی آب استان تمام شود، چرا که نابودی منابع آب به قیمت توسعه کشاورزی توسعه نیست.

 

وی همچنین به تولید گوشت قرمز در استان به میزان سالانه ۲۷ هزار تن اشاره کرد و گفت: ادعا می شود که استان می تواند ۲۰ هزار تن دیگر افزایش تولید داشته باشد که در صورت صحت این ادعا بسترهای لازم را در استان فراهم خواهیم کرد./ استانداری

 

لازم به ذکر است که استان کردستان به عنوان یکی از استان‌های آبخیز کشور و نیز دارای پتانسیل‌های عظیم کشاورزی، آنگونه که لازم است سهم خود را از میزان آورده‌ی آب دریافت نمی‌کند و این موضوع به یک چالش برای مردم و مسئولین تبدیل شده است اما تا این لحظه پاسخی به این خواسته مبنی بر تخصیص عادلانه آب از سوی مراجع بالادست داده نشده است.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا