مدیرعامل شرکت سیمان کردستان:

بی برقی دلیل افزایش قیمت سیمان است/ تعطیلی کسب و کارهای مرتبط با سیمان

مدیرعامل سیمان کردستان دلیل افزایش قیمت سیمان کردستان را متوقف شدن تولید سیمان به علت قطعی برق عنوان کرد.

به گزارش واکاوی و به نقل از ایسنا، رضا نیک‌پور، با اشاره به اینکه به دلیل قطعی برق امکان محقق شدن ظرفیت‌های تولید فراهم نشده است، عنوان کرد: این مشکل مقطعی است و با و رفع مشکل برق تولید سیمان مجدداً آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر قیمت سیمان تولیدی کردستان در روزهای اخیر تاکید کرد: برخی تلاش دارند این اتفاق را به ورود شرکت سیمان به بورس کالا گره بزنند اما این ادعا صحیح نیست.

نیک‌پور افزود: سیمان کردستان یکی از شرکت‌های فعال استان کردستان و کشور با ظرفیت تولید روزانه سه هزار تن سیمان و کلینکر نقش مهمی در تامین نیاز داخلی کشور را ایفا می‌کند.

مدیر عامل سیمان کردستان ضمن تاکید بر اینکه دلیل قطعی برق تامین برق مشترکان خانگی بوده است، بیان کرد: با توجه به اینکه دپوی سیمان در انبار نداریم؛ مادامی که برق قطع باشد، تولیدی نداریم و محصولی وارد بازار نمی‌شود.

وی افزود: بازی جدید برخی افراد ذی نفع از بازار سیمان به زودی نقش بر آب می‌شود و بی شک قطعی برق طولانی مدت نیست و با توان بالا به چرخه تولید و بازار بازخواهیم گشت.

مدیرعامل “سکرد” به قیمت جهانی سیمان نیز اشاره کرد و گفت: نرخ جهانی سیمان نسبت یک هشتمی با فولاد دارد و با توجه به قیمت آهن در بورس کالا، افزایش قیمت سیمان به نسبت سایر مصالح ساختمانی دور از انتظار نیست.

وی ادامه داد: قیمت‌گذاری سیمان در بورس کالا با توجه به عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد و باعث خروج دلالان از چرخه و به دنبال آن سرازیر شدن سود به بنگاه‌های تولیدی می‌شود.

نیک‌پور در پایان اظهار کرد: بسیاری از شرکت‌های سیمان طی سال‌های گذشته زیان‌ده بودند و سود این محصول استراتژیک در جیب دلالان ریخته می‌شد اما هم‌اکنون با ورود این محصول به بورس کالا و حذف دلالان از چرخه بازار امیدواریم که شرکت‌های سیمان سود واقعی فروش محصول را دریافت کنند و برای توسعه و نوسازی مجموعه خود هزینه کنند.

در همین حال گزارش‌های میدانی از سطح شهر سقز حاکی است که بسیاری کسب و کارها از جمله بنایی، آرماتوربندی، کارگاه‌های بتن و … متوقف شده و کارگران این بخش‌ها به اجبار در تعطیلی به سر می‌برند که در این شرایط اقتصادی موجب نگرانی آنها و خانواده‌هایشان شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا