توضیحات رییس اداره امور آب سقز در مورد رهاسازی آب سد چراغ ویس

به گزارش واکاوی، نگرانی افکار عمومی نسبت به آورده‌ی آب‌های شهرستان سقز از سال‌ها پیش وجود داشته و سهم کم سقز از آب سد شهید کاظمی گویای این موضوع تاریخی است. این نگرانی در مورد سد چراغ‌ویس و احتمال طمع‌ورزی به بهانه‌ی احیای دریاچه ارومیه در مورد این سد تازه آبگیری شده وجود دارد که هوشیاری کامل مسئولین در این مورد یک ضرورت است تا این‌بار مردم از آنچه نعمت این سرزمین است خود بهره‌مند شوند.

از سویی دیگر، علاوه بر کمبود بارش‌ها در سال‌های اخیر، روزهای گرم تابستان نیز نایی برای رودخانه سقز نگذاشته و معمولا در این مقطع از سال رودخانه سقز به صورت کامل خشک و بی آب است، اما چند روزی است به مقداری ولو اندک این رودخانه روی آب به خود می‌بیند.

رییس اداره امور آب شهرستان سقز در این باره به واکاوی گفت: حقابه زیست‌محیطی ایجاب می‌کند که هر از گاهی این امر صورت گیرد که البته برای این کار لازم به بازگشایی دریچه نیست بلکه یک شیر برای حقابه زیست‌محیطی تعبیه شده و این شیر در راستای تأمین منافع زیست‌محیطی ذینفعان در مسیر رودخانه و نیز مواقع ضروری باز می‌شود.

عباس جاوید تأکید کرد که هیچگونه آبی از چراغ‌ویس به سمت دریاچه سد شهید کاظمی و در نهایت دریاچه ارومیه روانه نخواهد شد چرا که در اساس این میزانِ کم از آب تا رسیدن به مقصد تبخیر خواهد شد.

جاوید در مورد عدم اطلاع‌رسانی در این زمینه گفت: میزان آب رها شده به اندازه‌ای نیست که مشکل خاصی برای اهالی مسیر رودخانه ایجاد کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا