جاده سازی شهردار سقز در روستای آخکند طبق کدام قانون و مصوبه؟ + واکنش ها و جوابیه شهرداری

وظایف و اختیارات شهرداری مطابق آنچه قانون و عرف مشخص کرده است در حوزه و محدودیت شهر بوده و به نظر نمی‌رسد خارج این مقوله باشد، اما چگونه است که شهرداری بخشی از توان خود از جمله تعدادی ماشین آلات و نیروی انسانی و در رأس آن معاون عمرانی را به خارج از شهر یعنی روستای آخکند گسیل داشته و در آنجا مشغول جاده سازی هستند؟ این در حالی است که بسیاری از کوچه‌های داخل شهر و خصوصا محلات حاشیه نه تنها آسفالت و یا بتن ریزی نیستند، بلکه یک تسطیح ساده نیز بر روی آنها انجام نشده است و یا خیابان‌هایی که توسط ادارات خدمات رسان آسیب دیده اند بعد از مدت ها هنوز اصلاح نشده اند؟

 

در این راستا معاون عمرانی شهردار به واکاوی گفت: من مأمورم و معذور و بنا به دستور مافوق در اینجا حاضر شده‌ایم. این درحالی است که اعضای شورا نیز در گفتگو با واکاوی ضمن بیان اینکه شهرداری می تواند ماشین آلات خود را اجاره دهد و از این راه درآمدزایی کند، اما از این اقدام شهرداری اظهار بی اطلاعی کردند.

 

واکنش ها به این خبر 

افشین عزیزی رییس شورای شهر: پس از آنکه متوجه موضوع شدیم به همراه چند تن از اعضای شورا در محل حضور پیدا کرده و طی تماسی با شهردار، دلایل این اقدام را جویا شدیم، شهردار مدعی است تفاهم نامه ای با راه و شهرسازی وجود دارد که بنده از وی سند این تفاهم نامه را جویا شدم که تا به این لحظه به دست بنده نرسیده است. به همین دلیل شهردار را به جلسه امروز شورا جهت توضیح در این مورد فرا خوانده ایم. قبلا در موارد اینچنین حتی با وجود تفاهم نامه نیاز به مصوبه شورا بود که در این مورد تأکید می کنم مصوبه ای از طرف شورا صورت نگرفته است. به این ترتیب تا اطلاع ثانوی کار متوقف و با دستور شهردار ماشین آلات به شهر برگشت داده شده اند.

رضا اسعدی: ضمن پوزش از مردم فهیم شهرمان، به استحضار می رساند آن چه امروز از طرف شهرداری در روستای آخکند اجرا و انجام شد، کاری خارج از وظایف و مقررات شهرداری و بدون اطلاع و مصوبه اعضای شورای شهر بود که بدین وسیله و با پیگیری اعضای شورا، از ادامه عملیات بهسازی و … جاده آخکند به مرخز، جلوگیری و کلیه ماشین آلات به واحد عمران شهرداری برگشت داده شد.

کژال شکوری: با توجه به اینکه امسال، شهرداریها از سهمیه قیرِ دولت محروم بودند و اینکه بخاطر قرارداد دوره ی آقای رحیمی، چکهای بانکی شهرداری تمدید نمیشود و همچنین نبود پول و درامد کافی در این ارگان برای خرید بتن و قیر در بازار به ازای دریافت قیر از اداره راه و شهرسازی، با اخذ قراردادی فی مابین این ماشین الات به مدت چند روز با این اداره همکاری خواهد کرد. با عرض پوزش، بنده موافق این نوع خبررسانیها نیستم و ابن رویکرد شما را نقد میکنم.

محمد کرمی و امیر زارع زاده: اطلاعی از این موضوع نداریم و چنین مصوبه ای در این راستا نداشته ایم.

واکاوی: از زمان انتشار این خبر نوعی دستپاچگی در بین مسئولین شهرداری مشاهده می شود که در نوع خود سؤال برانگیز است. سابق بر این در موارد اینچنین مسئولان مدارک لازم را فوری در اختیار رسانه ها و یا روابط عمومی خود قرار می دادند، اما در این مورد تا این لحظه علی رغم پیگیری های #واکاوی تا این لحظه چنین اتفاقی رخ نداده است. پیگیری های ما از اداره راه و شهرسازی شهرستان تا این لحظه و در باره آنچه که مسئولین ادعا کرده اند به نتیجه نرسیده است.

 

جوابیه شهرداری سقز

نظر به انتشار مطلبي در پایگاه خبري #واکاوی مبني بر فعاليت ماشين آلات شهرداري سقز در خارج از محدوده شهري، جهت شفاف سازي و تنوير افكار عمومي به اطلاع عموم شهروندان گرامي مي رساند؛ با توجه به تورم اخير و افزايش سرسام آور قيمت قير و ساير ملزومات و مصالح شهرسازي، شهرداري سقز براي تامين قير جهت آسفالت معابر سطح شهر، قراردادهايي را با اداره كل راه و شهرسازي و شركت هاي تابعه منعقد نموده است كه در اين راستا با واگذاري ماشين آلات، توليد و پخش آسفالت، تامين بخشي از شن و ماسه جهت احداث معابر روستايي در خارج از حوزه شهري، در ازاي آن تامين قير لازم برای اسفالت معابر شهری اقدام نموده است.

پروژه مربوط به راه روستايي آخكند در راستاي تغيير يكي از تفاهم نامه دوره گذشته بوده كه مي بايست چند كيلومتر راه روستايي انجام مي دادند كه به دليل شرايط جوي و پرهزينه بودن انجام نگرفته و شهرداري در قبال كار نكرده ۱۰۰ تن قير دريافت نموده است. لذا با توجه به جلسه ديروز با حضور مهندس محمودي معاون راه روستايي اداره كل راه و شهرسازي كردستان به جاي آن ، ۵۰۰ متر راه آخكند اصلاح و انجام شود و اين امور در شهرداري مسبوق به سابقه است كه؛
– شن ريزي و خاكبرداري جاده روستاي آخكند به طول حدودا ۵۰۰ متر در سال ۹۵
– اجراي عمليات خاكبرداري و شن ريزي جاده بدرآباد در سال هاي ۹۵ و ۹۶
– آسفالت بخشی از جاده ملقرني در سال ۹۵
-اجراي آسفالت مسير روستاي كوردكند و قپلانتو به طول چند كيلومتر
– و…
از جمله اقدامات صورت گرفته(در سنوات گذشته) در اين زمينه بوده است.

تلاش در راستاي مرتفع نمودن مسايل و مشكلات شهري همواره از دغدغه و اولويت هاي كاري شهرداري سقز بوده و تاكنون تمامي همت خود را در اين زمينه به كار گرفته و با جديت بيشتري ادامه خواهد يافت.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا