سیر نزولی صادرات، مرز رسمی باشماق را تهدید می کند

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج گفت: اگر مشکلات مرزی برطرف نشود، شاهد سیر نزولی صادرات در مرز رسمی باشماق مریوان خواهیم بود و تبعات اقتصادی این موضوع علاوه بر کردستان همه کشور را تحت تأثیر قرار می دهد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج، محمد هلاکو در نشست کمیته پایش تجارت خارجی اظهار داشت: صادرات اغلب کالاها در مرز باشماق بویژه کالاهای فساد پذیر سیر نزولی دارد و صادرات از طریق مرزهای دیگر صورت می‌گیرد که دلیل آن کم هزینه بودن، آسان کاری و کم بودن زمان ترخیص کالا در دیگر مرزها است.
وی اضافه کرد: در خصوص حل مشکلات زیرساختی مرز باشماق مریوان بارها در جلسات متعدد مطرح شده اما متاسفانه هیچ انگیزه و اراده ای برای حل این مشکلات وجود ندارد، بنابراین باید منتظر کاهش صادرات در این مرز بود.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج به ارائه پیشنهادهایی در سفر استاندار کردستان به سلیمانیه عراق اشاره کرد و افزود: یکی از این پیشنهادات این بود که در مبادی ورودی مرزی از کارت شناسایی اتاق‌های بازرگانی دو طرف برای عبور و مرور فعالان اقتصادی به عنوان VIP در محوطه مرز باشماق و طرف استفاده شود.
هلاکو در رابطه با برگشت برخی از کالاهای صادراتی از سوی طرف عراقی که گاها سلیقه ‌ای بوده (بویژه مواد خوراکی)، خواستار همکاری و تسهیل ادارات گمرک استاندارد و معاونت غذا و دارو شد.
وی پیشنهاد داد نسبت به ساخت قرنطینه استاندارد، بهداشت در نقطه صفر مرزی از سوی دو طرف اقدام شود تا بطور مشترک کالا مورد بازرسی قرار گرفته و از برگشت آن جلوگیری شود.
هلاکو با اشاره به اینکه به زودی مدیرکل گمرک جمهوری اسلامی ایران به دعوت اتاق بازرگانی سنندج برای بازدید از مرز باشماق مریوان به کردستان سفر می کند، یادآور شد: مدیرکل گمرک در نشستی با بازرگانان و فعالان اقتصادی استان در جریان مشکلات آنان قرار خواهد گرفت.
کردستان دارای سه گمرک باشماق مریوان، سیرانبند بانه و سنندج است که گمرک مرزی باشماق در میان ۱۰۸ گمرک فعال صادراتی کشور طی هشت ماه منتهی به آبان سال ۹۷ از نظر ارزش کالاهای صادر شده رتبه ۱۶ و از نظر وزنی رتبه ۲۰را کسب کرده است.

 

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا