فعالیت غیرقانونی پارکبان ها در کردستان

با وجود ممنوعیت فعالیت پارکبان‌ها و اخذ مبلغ از شهروندان، همچنان تعداد زیادی از آنها بدون توجه به ممنوع بودن این اقدام در شهرهای استان به ویژه سنندج مشغول به فعالیت هستند.

بر اساس اعلام رسمی مسئولان و متولیان امر به ویژه فرمانده پلیس راهور استان کردستان فعالیت شرکت‌های پارکبان در استان به ویژه شهر سنندج ممنوع است ولی همچنان هر روز ده‌ها نفر با حضور در سطح خیابان‌های اصلی شهر همچنان پول‌های زیادی را از شهروندان جمع‌آوری می‌کنند.

در حالی که فرمانده پلیس راهور کردستان از ممنوع بودن حضور پارکبان‌ها در سنندج و سایر شهرهای استان خبر می‌دهد ولی همچنان افراد زیادی با عنوان پارکبان و با پوشیدن لباس‌های متحدالشکل از شهروندان برای توقف وسایل نقلیه در خیابان‌ها و معابر مختلف پول دریافت می‌کنند.

از حدود یک و نیم سال قبل با تمدید نشدن قرارداد شرکت‌های تأمین کننده نیروهای پارکبان عملاً عمر پارکبان‌ها به پایان رسید و پرونده این طرح برای همیشه بسته شد و طرحی که حدود ١٠ سال قبل به عنوان یکی دیگر از راهکارهای شهرداری‌ها برای نظم بخشی به ترافیک و تردد در شهرها آغاز شد، پس از فراز و نشیب‌های بسیار و ابهاماتی که در عملکرد آن وجود داشت بالاخره به خاطر شفاف نبودن عملکرد پارکبان‌ها و گردش مالی پیمانکاران و نیروهای پارکبان پایان یافت.

مردم به پارکبان‌ها پول ندهند

اما با این وجود شهروندان کردستانی هنوز هم بعد از ماه‌ها از تعطیلی رسمی شرکت‌های پارکبان، در بسیاری از خیابان‌های شهر مردانی را می‌بینند که با همان شکل و شمایل پارکبان‌ها و حتی با قبوضی که آرم شهرداری بر آن حک شده، در خیابان‌ها مانند گذشته به بهانه پارک خودرو، پول‌های بی حساب و کتابی را می‌گیرند.

پارکبان‌هایی که نه هویت خودشان مشخص است و نه هویت شرکت‌هایی که برای آنها کار می‌کنند و گرچه خیلی از آنها به صورت فردی و بدون آنکه زیرمجموعه شرکتی باشند، این کار را انجام می‌دهند، بدون آنکه معلوم باشد پول‌هایی که می‌گیرند به چه حسابی واریز می‌شود و بدون آنکه مالیاتی بدهند، رویه‌ای که حالا به معضلی جدی برای این استان تبدیل شده تا جایی که فرمانده پلیس راهور استان کردستان به صورت رسمی اعلام کرد مردم به پارکبان‌ها پول ندهند.

سرهنگ رمضان نادری، فرمانده پلیس راهور استان کردستان در این رابطه گفت: شهرداری سنندج و برخی دیگر از شهرهای استان مدعی هستند که با یک شرکت خصوصی قراردادی امضا کرده‌اند که حاشیه‌های خیابان را به سیستم‌های پارک الکترونیکی تجهیز کنند و و تمام کارها به صورت الکترونیکی شکل گیرد.

وی افزود: از آنجا که هنوز این شرکت خصوصی که شهرداری مدعی وجود آن است هیچ اقدامی در این رابطه در سطح شهر انجام نداده پس فعالیت افرادی که با عنوان پارکبان در خیابان‌ها در حال گرفتن پول از مردم به صورت نقدی هستند، غیرقانونی است و شهروندان نباید به این افراد هیچ وجهی پرداخت کنند.

فرمانده پلیس راهور استان کردستان ادامه داد: همچنین در رابطه با همین مشکل کارت پارک معاونت آموزش و ترافیک این مرکز اقدام به جمع‌آوری کلیه تابلوهایی که حاشیه خیابان‌ها را به پارکینگ تبدیل کرده بودن، کرده است اما متأسفانه بازهم شاهد حضور پارکبانان و فعالیت غیر قانونی آنها هستیم.

پلیس باید وارد برخورد قانونی شود

مسئولان مدیریت شهری و پلیس راهوار بارها غیر قانونی بودن فعالیت پارکبان‌ها را اعلام کرده‌اند اما ادامه حضور غیر قانونی آنها در سطح شهر بیانگر این است که کار از اعلام غیر قانونی گذشته و پلیس باید وارد برخورد قانونی شود.

همزمان با اعلام غیرقانونی بودن فعالیت افراد پارکبان، شماری از شهروندان سنندجی در مواجه با این پرسش در خصوص دلیل پرداخت وجه به این افراد می‌گویند که عدم پرداخت وجه به افراد پارکبان با قبوض های که مدعی ارائه آن به راهنمایی و رانندگی برای اعمال جریمه است مواجه می‌شوند.

یکی از شهروند سنندجی ضمن درخواست از مسئولان انتظامی و دادگستری برای برخورد با این موضوع، گفت: وقتی که اعلام می‌شود که فعالیت این شرکت‌ها و افراد پارکبان غیرقانونی است پس باید به عنوان یک جرم مشهود مسئولان با آن برخورد کنند.

وی بیان کرد: در طول روز پول زیادی از این محل از افراد و شهروندان جمع‌آوری می‌شود و ادامه این اقدام به هیچ عنوان درست نیست و باید هر چه سریع‌تر با آن برخورد قانونی صورت گیرد.

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا