فنی ترین دختر تکواندوی ایران

فنی ترین دختر تکواندوکار ایرانی همشهری خودمان است. ملی پوش و کاپیتان استان کردستان که از سال ۱۳۷۹ تکواندو را زیرنظر پدرش آغاز کرده است. نیان شاه محمدی که سختی های ورزش برای زنان ایرانی را چاشنی موفقیت های خود می داند و می گوید با تمامی‌ شرایط خوب و بد جنگیدم و برای رسیدن به این جایگاه واقعاً تلاش کردم. وی مدرک فوق‌لیسانس در رشته‌ی تغذیه‌ی ورزشی را داراست و در حال حاضر هم مشغول آزمون دکتراست و قصد دارد یکی از رتبه‌های تک رقمی کنکور ۹۷ باشد تا ثابت کند درس و ورزش مکمل هم هستند.

گفتگوی واکاوی با نیان شاه محمدی دختر پر افتخار تکواندوی ایران را بخوانید:

 

واکاوی: چطور شد که به تکواندو علاقمند شدید و سراغ آن رفتید ؟

شاه محمدی: در خانواده ای کاملا ورزشی و تحصیل کرده بزرگ شدم و این علاقه ی  من را به سمت این ورزش بیشتر کرد و از آنجا که خودم اهل رقابت و هیجان بودم و تکواندو نبز ورزشی کاملا رقابتی و پرهیجان بود، به این رشته روی آوردم.

واکاوی: ضمن بیان خلاصه ای از بیوگرافی خودتان، بفرمایید که چگونه تکواندو را شروع کردید ؟

شاه محمدی: متولد ۸/۴/۷۲ هستم، ملی پوش تکواندو، دان ۴، کاپیتان استان کردستان و مربی که از سال ۱۳۷۹ تکواندو را به عنوان اولین بانوی تکواندوکار استان کردستان و سقز زیر نظر پدرم که رئیس هیات تکواندو بود شروع کردم.

 

واکاوی: ورزش بانوان تا همین اواخر در ایران هم مثل یک تابو بود، چه برسد به سقز که شهری کوچک با بافتی سنتی است، در مسیر این تابو شکنی چه مشکلاتی را تجربه کردید؟

شاه محمدی: مشکلات زیادی در این راه وجود داشت، اما همه آنها چاشنی قهرمانی بودند، چون بنیان گذار تکواندو بودم راه‌های زیادی را به تنهایی طی کردم، با تمامی‌ شرایط خوب و بد جنگیدم و برای رسیدن به این جایگاه واقعاً تلاش کردم. متاسفانه فراهم نبودن شرایط، نفرات کم و محدود برای اعزام به مسابقات و… راه رسیدن به هدف اصلی را برایم طولانی تر کرد.

واکاوی: اولین حضورتان در تیم ملی کی بود؟ چه مقام ها و مسابقات مهمی را تجربه کرده اید؟

شاه محمدی: اولین حضور در رده‌ی سنی نوجوانان بود که همان سال هم اولین مدال طلای تاریخی را برای استان کردستان به اسم خودم ثبت کردم؛ از سال ۸۷ به صورت مرتب در مسابقات کشوری، لیگ‌های کشور، اردوهای ملی، اردوی تمرینات مشترک با کشورهای دیگر حضور دارم و بیش از۳۰ مدال قهرمانی و نایب‌قهرمانی ایران و ۱۲ بار عنوان فنی‌ترین بازیکن کشور را در کارنامه‌ی افتخارات خود دارم. به اضافه‌ی طلای تیمی مسابقات جام فجر، حضور در مسابقات کسب سهمیه المپیک ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ و تورنمنت بلغارستان.

 

واکاوی: تکواندو توانسته نقطه اتکایی برای شما در زمینه مالی باشد؟ درآمد مشخصی مثلا حضور در لیگ داشته اید؟

شاه محمدی: درآمد مشخص و ثابتی ندارد. در لیگ چند سال است که عضو تیم بیمه‌ی رازی هستم که عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی داریم و جواز حضور در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا را نیز گرفتیم، قرارداد و‌ پاداش داریم اما در قیاس با هزینه‌هایی که خودم کردم قابل مقایسه نیست.

 

واکاوی: تحلیل شما از ورزش تکواندو در سقز چیست؟ بطور کلی ورزش بانوان در سقز در چه سطحی است ؟ مشکلاتی هم اگر هست بیان کنید.

شاه محمدی: خوشبختانه تکواندوی سقز روند روبه پیشرفت و عالی را در پیش دارد و تا به حال موفقیت‌های بزرگی را کسب کرده و در آینده هم شاهد موفقیت‌های بیشتری خواهیم بود، چون بچه‌ها پتانسیل و انگیزه‌ی خوبی دارند و من هم به طور جدی مربیگری‌ام را دنبال می‌کنم و می خواهم قهرمان‌های جدیدی به همراه خودم در سطح جهان معرفی کنم.

واکاوی: مهم ترین موفقیت و تلخ ترین خاطره ی ورزشی تان کدام بوده است ؟

شاه محمدی: کسب مقام سوم تیم استان کردستان در سال ۹۳ برای اولین بار در طول تاریخ ورزشی تکواندوی استان بهترین خاطره برای من بود، چون چندین سال بود به تنهایی مدال‌آور بودم ولی خدا را شکر توانستیم این طلسم را به همراه استادم بشکنیم و تیمی مدال‌آور شویم؛ و تلخ‌ترین آن آسیب‌دیدگی و پارگی رباط زانویم قبل از اعزام به مسابقات جهانی مکزیک بود که باعث شد از میادین بزرگ بین‌المللی و حتی مسابقات کسب سهمیه‌ی المپیک جا بمانم.

واکاوی: اگر حق انتخاب داشتید که تکواندو بدون حجاب و تکواند با حجاب را انتخاب کنید ، کدام را انتخاب می کردید ؟ نظر اکثر افرادی که در تیم ملی بودند در این زمینه چه بود ؟

شاه محمدی: قطعا تکواندو با حجاب، من یک دختر مسلمان هستم و اعتقاداتم برایم خیلی با ارزش و مقدس است و حجاب هم هیچ محدودیتی برایم نداشته است، من و دوستانم در اردوی تیم ملی به اهتراز کشیدن پرچم کشورمان با حجاب را دوست داریم و این مهم را بزرگترین افتخار می دانیم.

واکاوی: پیشنهادی از باشگاه خارجی داشته اید ؟

شاه محمدی: بله از چند باشگاه خارجی پیشنهاد داشته و دارم.

 

واکاوی:  تحصیلاتتان در ادامه می دهید؟ در چه رشته و مقطعی ؟

شاه محمدی: مدرک فوق‌لیسانس در رشته‌ی تغذیه‌ی ورزشی را دارم و در حال حاضر هم مشغول آزمون دکترا هستم و می خواهم یکی از رتبه‌های تک رقمی کنکور ۹۷ باشم تا ثابت کنم درس و ورزش مکمل هم هستند.

واکاوی: هیچوقت به فکرتان رسیده است که برای پیشرفت از این شهر و استان به استان دیگری که بیشتر مورد توجه و حمایت قرار بگیرید نقل مکان کنید؟

شاهمحمدی: به خاطر موقعیت درسی‌ام سه سال در تهران دانشجو بودم و برای تیم استان تهران زیر نظر استاد مریم آذرمهر بازی می‌کردم و افتخارات زیادی را به همراهشان برای تهران کسب کردم و حمایت‌های خوبی از من شد اما بعد از اتمام درسم به سقز بازگشتم چون هدفم سربلندی شهر و استان خودم بود تا بقیه‌ی افتخاراتم را برای شهر تاریخی‌ام سقز کسب کنم و خدا را شکر از طرف آقای خاکی، آقای ….، پدرم و استاد رحمانی حمایت‌های خوبی از من شده است.

واکاوی: ازدواج کرده اید؟

شاه محمدی: تا کنون خیر

واکاوی: به عنوان سؤال آخر اگر سخنی با مخاطبین واکاوی دارید بفرمایید!

شاه محمدی: ممنون و سپاسگزارم از حمایت‌های همیشگی خانواده‌ام و استادم که بیشتر از خودم در تلاش بوده و از بچگی فعل خواستن را برایم صرف کردند، در تمام لحظات تلخ وشیرین کنارم بوده و هستند عزم خود را جزم کرده ام که سال ۹۷ سالی طلایی در سطح جهان برایم باشد تا بتوانم ذره‌ای جوابگوی زحماتشان باشم. ممنون از شما هم که پیگیر تلاش قهرمانان این شهر هستید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا