معمای مسکن ملی؛ آیا درخواست‌های بانه نیز به سقز سرازیر می‌شود؟

با اعلام وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن از امروز به مدت یک ماه فرصت دارند تا با مراجعه به سامانه http://saman.mrud.ir نسبت به اصلاح شهر محل درخواست مسکن و یا مشخصات و اطلاعات خود اقدام کنند.

از آنجا که برخی شهرها نتوانسته‌اند زمین مورد نیاز را تأمین کنند احتمالا وزارت راه و شهرسازی بارِ این شهرها را نیز به دوش شهرهای مجاور بیاندازد و شاید فرصت یک ماهه‌ای هم که از امروز شروع شده و تغییر شهرِ محلِ درخواست فعال شده به همین منظور باشد.

از قرار معلوم تأمین زمین در شهر بانه برای این طرح به مشکل برخورده و زمزمه‌هایی از محل تغییر متقاضیان شهربانه به سقز نیز به گوش می‌رسد!

با ادغام دو طرح اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن (که به ترتیب در دولت‌های دوازدهم و سیزدهم مطرح شدند) و وجود مشکل مسکن در بیشتر شهرها، افزایش تقاضا قابل پیش‌بینی بود و همین موضوع به محل نگرانی تبدیل شده است، تا جایی که خبرگزاری تسنیم در گزارش چند روز قبل خود ( ۲۷ فروردین) زمین و هزینه ساخت را دو چالش بزرگ ساخت ۴ میلیون مسکن ملی اعلام کرد. در این گزارش آمده؛ در مجموع تا پایان سال ۱۴۰۰ بیش از ۵٫۴ میلیون نفر در این طرح ثبت‌نام کردند که از این تعداد و با پالایش اولیه یعنی بررسی سه شرط تأهل، عدم دریافت تسهیلات و نداشتن مالکیت خصوصی، ۲٫۳ میلیون متقاضی واجد شرایط شناخته شدند.

اما در سقز و بنا به گفته رئیس اداره راه و شهرسازی در مجموع بالای ۲۰ هزار نفر در این دو طرح ثبت‌نام کرده‌اند که مطابق جدولِ تقسیم‌بندیِ سهم هر شهر و شهرستان، ظرفیت سقز برای جهش مسکن در چهار سال پیش‌رو ۹۹۲۹ واحد و مطابق همین جدول برای سال اول ۲۴۸۲ واحد و سهم صاحب نیز ۱۵۲ واحد برای چهار سال در نظر گرفته شده است. در حال حاضر پروژه یک هزار و ۱۹۷ واحدی در شهر سقز فعال است و این پروژه برای کسانی است که در همان اوایل (طرح اقدام ملی مسکن) ثبت نام کرده بودند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا