پالنگان؛ ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

یکی از روستاهای زیبای منطقه اورامان که زبانزد خاص و عام قرار گرفته و طعم ماهی کباب آن و لذت صرف یک وعده غذایی را در کنار خانواده به یادماندنی کرده است پالنگان نام دارد. وجود چشمه سارها و باغات زیبای گردو و انار در کنار رودخانه تنگیور که دل زنجیره جبال زاگروس را شکافته طبیعت مثال زدنی را برای مسافران به وجود آورده است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، روستای پالنگان با جمعیت حدود ۸۲۱نفری در ۵۵کیلومتری جنوبی ترین شهرستان کردستان، کامیاران قرار دارد. مسیر ۵۵کیلومتری کامیاران تا پالنگان خود از چشم نوازترین مسیرهای استان کردستان است. در ابتدای مسیر وجود کوه های مرتع در دل دشتی کم ارتفاع خود نمایی می کند که این کوه ها را تا نزدیک شهرستان پاوه سلسله جبال شاهو می نامند.

روستاي پالنگان يکي از روستاهاي قديمي استان کردستان است که آثار تاريخي گوناگوني را در خود جاي داده است. از جملة آثار ارزشمند روستاي پالنگان مي‏ توان به قلعه پالنگان، بقاياي آتشکده و پل ‏هاي تاريخي رودخانه تنگيور اشاره کرد. بخشي از اين آثار به دوره ‏هاي پيش از اسلام تعلق دارند و برخي نيز از بناهاي دوران اسلامي هستند.

این روستا به حالت پلکانی با ساختار سنگی و به صورت خشکه چینی در دامنه کوه، و در دو طرف دره قرار گرفته که توسط رودخانه خروشان تنگی ور که از میان آبادی می‌گذرد آن را به دو قسمت تقسیم کرده‌است و خانه‌های روستا ساخته شده‌است .

روستای پالنگان افزون بر  ۲۰ چشمه جوشان در دره تنگیور دارد که آب زلال و خنک خود را به رودخانه تنگی ور می‌ریزند و آبشارهای حاصل از ریزش آب این چشمه‌ها، بسیار دیدنی است؛ چشمه هاي سيد علاالدين،خاتون و شيته كه در باغ شيخ عمر قرار گرفته اند از جاذبه هاي طبيعي دیگر روستا محسوب مي گردند.

در ۱۰ کيلومتري شمال غربي روستاي پالنگان و در دامنه کوه ‏هاي روستاي «گواز»، چشمه‏ هاي آب معدني وجود دارد. رنگ آب خروجي چشمه شيري رنگ است که بر وجود مواد آهني و گوگردي دلالت دارد که آب‏هاي گوگردي براي نوشيدن و برطرف کردن برخي بيماري‏ هاي پوستي، بيماري‏ هاي مجاري تنفسي، رماتيسمي و بيماري‏ هاي جلدي مفيد هستند.

رودخانه تنگیور که یکی شاخه های رودخانه بزرگ سیروان است از میان آبادی می‌گذرد، بخش اعظم آب خود را از این چشمه‌ها که در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی آبادی قرار دارند تأمین می‌کند و از همین رو آب رودخانه بسیار گوارا و خوش طعم کرده و موجبات باغدارای و پرورش ماهی سردآبی را برای ساکنان پالنگان فراهم آورده است.

اين روستا محل مناسبي براي پرورش ماهي است. مجتمع شيلات پالنگان از جمله جاذبه‏ هاي طبيعي و گردشگري روستا به حساب مي ‏آيد. پوشش گياهي روستا شامل انواع گياهان دارويي مانند گل گاوزبان، خاکشير، گل ختمي، گل بابونه و کاسني و انواع درختان بلوط، کيکم، ارژن و بنه است و اطراف روستا را مراتعي سرسبز، در برگرفته است.

در روستاي پالنگان انواع ورزش‏ ها و بازي‏ هاي محلي بازی های گرزبازي، قل قلان و چاک چاک همچنان رواج دارد که در کنار آن می توان به نوای شاد یا حزین موسیقس کردی گوش جان سپرد و دل را به صدایی که از دل زیبایی ها و به نحوی گویای تعامل مردم آن منطقه با طبیعت است سپرد.

قلعه تاريخي پالنگان در فاصله ۸۰۰ متري روستا، و در نزديکي چشمه‏ هاي شيخ علاءالدين، شيخ خاتون و شيخ عمر واقع شده و اين قلعه با قدمتي طولاني دارای اهميت تاريخي است.

مردم روستاي پالنگان به تبعیت از سنت ديرين خود از پوشاک محلي که همان لباس کردي است، استفاده مي‏ کنند و صنایع دستی گوناگونی همچون گيوه ‏،جاجيم ‏و موج ‏در این روستا تولید می شود.

دوينه، شلمين، پرپوله، ولوشه، غازينه و انواع غذاهاي گياهي از متداول‏ترين غذاهاي محلي در روستاي پالنگان هستند. با فرارسیدن بهار و سبز شدن گیاهان بهاری که اکثرا خواص دارویی دارند غذاهای مردم منطقه بر استفاده از این گیاهان قرار می گیرد.

همه ساله، در ارديبهشت ماه، دامداران گله‏ هاي خود را براي چرا، به ييلاق مي‏برند؛ منظره اين کوچ بهاري، زيبايي و شکوه زندگي در ارتفاعات را دوچندان مي ‏کند.

دیدن رقص‏ هاي گروهي به نام هلپركي(  halparke ) با همراهي زنان و مردان که دست در دست هم داده‏ اند، از جمله مراسم محلي است که به خصوص در عروسي ‏ها و فرارسیدن بهار و نوروز متداول است خالی از لطف نیست.

خود مسیر ۵۵کیلومتری شهرستان کامیاران به روستای پالنگان شامل منظر طبیعی بسیار چشن نوازی به خصوص در فصل بهار است که به راستی دل و دیده مسافران به مقصد کردستان را جلا می دهد؛ دیدن این روستای زیبا را به همه مسافران نوروزی پیشنهاد می کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا