پزشکی که با وجود اعلام عدم نیاز از سوی شبکه بهداشت کماکان مشغول طبابت است

گاهی اوقات خطا، قصور و تخلف پزشک یا کادر درمانی به صورت سهوی و غیرعادی ممکن است منجر به وضعیتی شود که آثار آن برای بیمار و خانواده‌اش چه بسا جبران‌ناپذیر شود، اگر این خطاها از حد معمول خارج و سلامت طیف وسیع تری را در معرض آسیب و تهدید قرار دهد برخورد با فرد متخلف جهت جلوگیری از فاجعه یک ضرورت است.

در همین ارتباط گزارش های متعددی از خطاهای یک پزشک که در سقز مطب دارد به دست واکاوی رسیده است. این پزشک که به عنوان متخصص بیماری های عفونی در سقز مشغول به کار است به دلیل چندین خطای محرز از اواخر اردیبهشت سال جاری در بیمارستان سقز ممنوع الکار شده اما مطب وی کماکان پابرجاست.

طبق اطلاعات رسیده به واکاوی این پزشک خطاها و مشکلات عملکردی از جمله: تأخیر در ویزیت بیماران به صورت مستمر، عدم تعیین تکلیف و ویزیت بیماری که ساعت ۱۲ تا ۱۳ به بیمارستان آمده و در ساعت ۱۵ فوت کرده، درخواست اقدامات پاراکلینیکی غیر ضروری و دخالت بی مورد در تمام رشته‌های تخصصی پزشکی و هزینه‌تراشی گزاف برای بیماران، عدم تشخیص بیماری‌ها که منجر به افزایش عوارض و مرگ و میر شده، تجویز آنتی بیوتیک در حد وسیع و دوز بالا، عدم رعایت اندیکاسیون بستری که موجب کسرت بیماران عفونی در بخش شده، برخورد نامناسب با ارباب رجوع، عدم پیگیری مداخلات تشخیصی و درمانی بیماران بدحال، و… را در کارنامه خود دارد.

فعالیت های این پزشک در مطب نیز از دید مراجعه کنندگان پنهان نمانده؛ از تعداد زیاد ویزیتها، تجویز آمپول برای اکثر بیماران، اضافه دریافتی هنگام بررسی آزمایش و تزریقات و.. مواردی است که در مطب این پزشک مشاهده شده است. اصرار پزشک بر انجام تزریقات بیماران توسط فردی که در مطب وی فعالیت دارد نیز جالب توجه است.

اکنون سؤال اینجاست؛ چرا این پزشک با وجود اعلام عدم نیاز از سوی شبکه بهداشت هنوز در سقز مطب دارد و در حال کسب درآمد است؟

مجوز مطب از سوی نظام پزشکی ارائه و یا تمدید می شود و عملا شبکه بهداشت امکان ورود به صدور ، تمدید و یا ملغی کردن پروانه مطب یک پزشک را ندارد، بلکه این اختیار مطابق قانون بر عهده نظام پزشکی شهرستان است . افکار عمومی انتظار دارد که این نهاد در راستای منافع مردم و توجه به سلامت شهروندان تصمیم گرفته و نسبت به ادامه کار و یا تمدید پروانه این دکتر توضیحات کافی و ادله محکمه پسند به شهروندان ارائه دهد.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا