چالش‌های امتحانات پایان ترم در ایام کرونا

در حالیکه مناطق غرب کشور و در رأس آن کردستان در وضعیت هشدار قرار گرفته‌اند، نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم به یک نگرانی برای دانشجویان، دانش‌آموزان و والدین تبدیل شده و برای مدارس و دانشگاه‌ها نیز به یک چالش که آیا خواهند توانست با اتخاذ روش‌های درست از این پیچ عبور کنند؟

در این‌خصوص رئیس دانشگاه آزاد سقز به واکاوی گفت: با توجه به بخشنامه‌های موجود نحوه برگزاری آزمون‌ها به وضعیت کرونا در هفته‌ی پیش‌رو بستگی دارد، به نحوی که اگر وضعیت شهرستان به لحاظ شیوع کرونا قرمز باشد می‌توان آن‌را به صورت مجازی برگزار کرد، در غیر اینصورت امتحانات حضوری برگزار خواهد شد و به این منظور در این ترم سه هفته زمان برای برگزاری امتحانات وقت گذاشته‌ایم که سابق بر این دو هفته بود، همچنین فاصله فیزیکی در کلاس امتحان، تهیه دستگاه ضد عفونی‌کننده و تهیه ماسک و سایر تدابیر لازم اتخاذ شده است.

وارعی افزود: در صورت حضوری بودن امتحانات این امکان فراهم شده که اگر دانشجویی ساکن شهری غیر از سقز باشد بتواند در واحد دانشگاهی شهر محل اقامت خود امتحان دهد و این برای تمام واحدها و تمام دروس امکان‌پذیر است و ربطی به اینکه فلان رشته در فلان دانشگاه وجود نداشته باشد ندارد.

اما در دانشگاه پیام‌نور امسال کلیه‌ی امتحانات به‌صورت مجازی و با محوریت اساتید برگزار می‌شود، علیرضا شریفی رئیس پیام‌نور سقز به واکاوی گفت: اساتید برای ارزیابی پایان ترم می‌توانند از ظرفیت آزمون‌های الکترونیک از طریق اپلیکیشن پیام من و یا تحقیق و فعالیت‌های پژوهشی مکمل استفاده کنند و دانشجویان هیچگونه حضور فیزیکی در محیط دانشگاه نخواهند داشت.

این نگرانی‌ها به تبع برای مدارس و دانش‌آموزان بیشتر است. مدیر آموزش و پرورش سقز گفت: بر اساس دستورالعمل‌های کشوری امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم حضوری است با این تفاوت که در پایه نهم شورای مدرسه برای روزهای امتحان تصمیم‌گیری کرده است، اما در پایه دوازدهم امتحانات نهایی و کشوری است و ما برای حفظ فاصله اجتماعی ۱۲ حوزه امتحانی را تعیین کرده‌ایم که سال‌های گذشته این تعداد ۴ حوزه بود. سیدیان افزود: دستگاه ضدعفونی‌کننده در تمام حوزه‌ها وجود دارد و نیروهای خدماتی آموزش لازم را برای قبل و بعد امتحانات دیده‌اند، همچنین برای هفته اول امتحانات ماسک به تعداد کافی آماده شده و تدابیری برای روزهای بعدی نیز اندیشیده شده که البته نیازمند همراهی خیرین نیز هستیم.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. سلام امروز اولین روز برگزاری امتحانات پایه دوازدهم بود تنها چیزی که رعایت نشد فاصله گذاری اجتماعی بود.آیا مسؤلین واقعا مسؤلیت خود را بجا آورده اند؟!!!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا