تحقق وعده وزیر ارتباطات

۲۲۰میلیارد تومان طرح ارتباطی در کردستان افتتاح شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که چندی پیش در پاسخ به توئیت یکی از شهروندان کردستانی مبنی بر ضعف ارتباطات در این استان، قول داده بود برای پیگیری موضوع به این استان سفر کند، به وعده خود عمل کرد و با هیأت همراه سفری به کردستان داشت. در این سفر با افتتاح ۴۲ پروژه ارتباطی با اعتباری بالغ بر ۲۲۰ میلیارد تومان و بررسی وضعیت موجود، گامی تازه در راستای شتاب گرفتن توسعه ارتباطات در این استان برداشته شد.

توجه ویژه به توسعه ارتباطات روستایی

کردستان یکی از استان‌هایی است که پهنه روستایی زیادی دارد و به همین دلیل هم توجه به ارتباطات روستایی بشدت مورد توجه وزارت ارتباطات قرار گرفته است تا جایی که وزیر ارتباطات به‌عنوان یکی از پاسخگوترین اعضای کابینه دولت دوازدهم این مژده را داد که نقاط سفید نقشه کردستان سبز می‌شود. محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به نقشه توسعه ارتباطات که چندی پیش در فضای مجازی منتشر شد، گفت: واقعیت این نقشه، عدم توسعه ارتباطات مناسب در روستاهاست و به همین دلیل همه تلاش خود را به کار می‌گیریم تا عقب ماندگی ارتباطات روستاهای استان کردستان را برطرف کنیم و البته رونمایی برخی از طرح‌ها در این سفر، حکایت از به ثمر نشستن بخشی از این تلاش دارد.

بالاترین مقام وزارت ارتباطات در کابینه از ایجاد دسترسی ۳۰ شهر استان کردستان به اینترنت ۳G و ۴G خبر داد و گفت: در یک سال گذشته بیش از ۲۲۰میلیارد تومان برای توسعه دسترسی در مناطق شهری استان کردستان هزینه شده که در این سفر از آن رونمایی شد و تا پایان سال‌جاری برنامه‌هایی برای توسعه کمبودهای دسترسی روستایی در حال انجام است.

وزیر جوان کابینه همچنین از نوسازی ۳۵۵ سایت GSM اپراتور اول خبر داد و افزود: ۲۵ سایت از این تعداد در دو هفته گذشته متصل شده است. آذری‌جهرمی از تعهد اپراتور دوم برای نصب ۱۰۰ سایت برای دسترسی روستاییان استان کردستان به اینترنت پرسرعت خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم ۲۰ سایت تا پایان تیرماه و ۸۰سایت نیز تا سفر رئیس جمهوری به این استان آماده بهره‌برداری شود. آذری جهرمی همچنین از راه‌اندازی مرکز داده کردستان و مجتمع ICT استان تا پایان تابستان خبر داد.

تلاش برای اتصال ۵۰۰روستای کردستان به شبکه ملی اطلاعات

توجه وزارت ارتباطات به توسعه ارتباطات مناطق روستایی نقاط مختلف کشور بویژه کردستان به گونه‌ای است که با وجودی که توسعه ارتباطات ۵۰۰روستای استان در بودجه ۹۸ دیده نشده، قرار است رفع این مشکل به‌صورت ویژه در دستور کار قرار بگیرد. آذری جهرمی در این باره گفت: این موضوع را به‌عنوان یک کار ویژه پیگیری می‌کنیم تا بتوانیم ۵۰درصد این روستاها را تا پایان سال‌جاری به شبکه ملی اطلاعات متصل کنیم که البته کار سختی است.

وی گفت: از ۱۳۰۹ روستای استان کردستان ۸۹۰ روستای بالای بیست خانوار پوشش تلفن همراه دارند و ۵۰۰روستا فاقد پوشش هستند که البته دلیل این عقب ماندگی، کم توجهی و عدم پیگیری نبوده و یکی از دلایل اصلی آن موقعیت جغرافیایی این استان است. وی یکی دیگر از دلایل این کمبودها را نبود شبکه فیبر نوری در این مناطق عنوان کرد و افزود: به‌همین منظور برنامه توسعه ۲۰۰کیلومتری فیبر نوری در حال انجام است که بخشی از این شبکه، توسعه یافته و بخشی دیگر در حال انجام است.

وزیر ارتباطات در پاسخ به درخواست استاندار کردستان درباره استفاده از ظرفیت اهل تسنن در مدیریت‌های ملی نیز با اشاره به اینکه این کار در وزارت ارتباطات انجام شده، از استاندار خواست افراد توانمند در این حوزه را به همین منظور معرفی کند.

بازار محلی، مزیت استارتاپ‌های کردستان

وزیر ارتباطات همچنین در نشستی با جوانان و مدیران استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات این استان، از زنجیره برنامه‌های این وزارتخانه برای توسعه و رونق استارتاپ‌ها و رشد اقتصادی در این حوزه خبر داد.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در عرصه فناوری اطلاعات در استان کردستان جواب می‌دهد، گفت: توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، بزرگ‌ترین کمک دولت برای کسب و کارهای نوپا در این استان است. وی افزود: با توجه به اینکه ۳۰ درصد جمعیت استان کردستان، روستایی است بنابراین توسعه ارتباطات در این روستاها برای بازار کسب و کارهای نوپا بسیار مهم است، چرا که مزیت کسب‌وکارهای نوپای این استان، بازارهای محلی است.

آذری جهرمی همچنین از طراحی زنجیره‌هایی برای حمایت و توسعه استارتاپ‌ها توسط وزارت ارتباطات خبر داد و گفت: برای رفع مشکلات بیمه، مالیات و سرمایه ‌گذاری در استارتاپ‌ها آیین نامه نوآفرین توسط وزارت ارتباطات تدوین و در هیأت دولت به تصویب رسید. وی حلقه دوم را آموزش نیروی انسانی در این حوزه بیان کرد و افزود: به همین منظور سازمان فناوری اطلاعات مسئولیت دوره‌های آموزشی و ارتقای سطح دانش برای فعالان این حوزه را برعهده گرفته است.

وزیر ارتباطات ایجاد تقاضا در بازار را یکی دیگر از برنامه‌های وزارت ارتباطات در این حوزه عنوان کرد و گفت: پروژه‌هایی مانند شهر و پارک هوشمند و سلامت الکترونیکی می‌توانند به ایجاد بازار در این حوزه کمک کنند.

وی همچنین از دریافت مجوز برای سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات از وجوه اداره شده خود در صندوق‌های خطرپذیر خبر داد و افزود: در این بخش امکان سرمایه‌گذاری تا سقف ۱۰۰میلیارد تومان برای حمایت از کسب و کارهای نوپا وجود دارد.

آذری جهرمی همچنین از راه‌اندازی سامانه‌ای برای زنجیره حمایت‌ها از کسب و کارهای نوپا در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با رونمایی از این سامانه و ایجاد رشد اقتصادی در این حوزه امیدواریم بتوانیم ۶۸ هزار اشتغال شناسنامه دار تا پایان سال‌ جاری ایجاد کنیم.

 

روزنامه ایران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا