آتش‌سوزی و غرق شدگی؛ بحران‌های تابستانی

با فرا رسیدن گرما دو موضوع “شنا در آب‌های رودخانه‌ای و سدهای سقز” و همچنین احتمال “آتش‌سوزی در مزارع و مراتع” به دو دغدغه مهم تبدیل شده‌اند. غرق شدن یک نفر در آب‌های سد لگزی و وقوع ۲ فقره آتش‌سوزی گسترده در مراتع روستاهای تیز آباد و کیسلان سقز زنگ هشداری برای این دو موضوع مهم شد.

در همین راستا آتش‌نشانی و منابع طبیعی سقز هر کدام در هشدارهایی جداگانه به شهروندان نسبت به این موضوعات هشدار داده‌اند. آتش‌نشانی می‌گوید: “شنا در استخر با شنا در رودخانه و سدها بسیار متفاوت است و به صِرف آشنایی با شنا نمی‌توان این ریسک بزرگ را انجام داد، چرا که هستند کسانی که علیرغم تسلط کامل به فنون شنا اما بدلیل وزش باد و خستگی و گرفتگی رگ و عضلات بدن دچار حادثه شده‌اند”.

همچنین در اطلاعیه‌ی منابع طبیعی نیز با توجه به گرمای هوا و خشک بودن گیاهان مرتعی و احتمال بروز و توسعه آتش‌سوزی در این مناطق و به منظور پیشگیری که یکی از مهمترین پارامترها در فرایند کاهش حریق است از کلیه کشاورزان، دامداران، مرتعداران، دهیاران، اعضای شوراهای اسلامی روستاها، ورزشکاران، انجمن‌های صنفی، سمن‌ها و همیاران طبیعت خواسته است تا موارد زیر را در این ایام رعایت نمایند:

 

۱ ـ کشاورزان از آتش زدن کاه و کلش در اراضی کشاورزی جداً خودداری نمایند.

۲ ـ در هوای گرم و زمانی که سطح جنگلها و مراتع پوشیده از برگ‌ها و علوفه خشک می‌باشد از روشن نمودن آتش خودداری گردد.

۳ ـ در صورت ضروری بودن روشن نمودن آتش، ابتدا اطراف محل را از برگ‌ها و علوفه خشک پاک نموده و پس از اتمام کار آتش را کاملا خاموش نمایید.

۴ـ از پرت کردن ته سیگار، کبریت، بطری های شیشه ایی یا پلاستیکی در طبیعت خودداری نموده و در صورت مشاهده آنها را جمع آوری نمایید.

۵ـ در صورت مشاهده کمترین دود یا آتش سوزی در جنگلها یا مراتع با رعایت موارد ایمنی آتش را خاموش کنید.

۶ـ در صورت گسترده بودن آتش بلافاصله مراتب را با شماره تلفن های ۱۵۰۴ یا شماره های مشروحه زیر به نیروهای کشیک یگان حفاظت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سقز اطلاع دهید.

روابط‌عمومی این اداره در پایان ضمن دعوت شهروندان به مشارکت فعالانه در حفاظت از منابع طبیعی و جنگل‌های بی‌نظیر زاگرس، از آنان خواسته است گزارشات تخریب و تصرف منابع طبیعی، قطع درختان، بوته کنی و آتش‌سوزی‌ها را از طریق سامانه رایگان تلفنی ۴۰۵۱ یا تلفن های ۳۶۲۲۷۸۰۰ و ۳۶۲۱۵۶۵۵ به یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا