آخرین خبرها از فرودگاه سقز

این روزها نام فرودگاه سقز و احتمال بهره‌برداری قریب‌الوقوع از آن بیش از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد.

واقعیت این است که تا چند سال قبل فرودگاه یک پروژه خاک خورده و حتی یک پروژه‌ی مُرده برای سقزی‌ها محسوب میشد، اما در چند سال اخیر و خصوصا در دولت دوازدهم این پروژه جان تازه‌ای گرفت، به طوری که اکنون از افتتاح قریب‌الوقوع آن سخن در میان است.

با اینکه کمی بیشتر از یک ماه به پایان دولت دوازدهم باقی مانده، اما مسئولان دولتی تا این لحظه نیز بر سخن خود ایستاده‌ و تأکید دارند که فرودگاه تا پایان این دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

برای ارزیابی این موضوع سری به فرودگاه زدیم، گفتگویی با معاون عمرانی فرماندار و همچنین مدیر پروژه توسعه عوامل پروازی فرودگاه داشتیم تا از آخرین وضعیت فرودگاه با خبر شویم.

فرودگاه سقز در دو ماه اخیر پیشرفت مناسبی داشته است اما با این وجود هنوز جای کار دارد. به گفته معاون عمرانی فرماندار سقز در حال حاضر از چهار جبهه در فرودگاه فعالیت جاری است.

 

۱_ باند فرودگاه: این بخش از پروژه حدود ۲٫۹ کیلومتر طول دارد. لایه‌های آسفالت آن جز در آن بخش از جاده قدیمی سقز-مریوان انجام شده و در این قسمت نیز زیرسازی‌های لازم انجام شده است. همچنین قیرپاشی تاکسی‌وی انجام شده و متعاقبا آسفالت آن نیز انجام می‌شود، زیرسازی‌های اپرون فرودگاه (در جلو ترمینال) نیز به اتمام رسیده و پس از اتمام تاکسی‌وی نوبت آسفالت اپرون فرا می‌رسد. به گفته معاون فرماندار و همچنین مدیر پروژه، آسفالت باند، تاکسی‌وی و اپرون ظرف یک هفته تا ۱۰ روز دیگر به اتمام می‌رسد.

۲_ ترمینال: این بخش از پروژه نیز حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، شیه‌های دیواره و درهای اومات نصب شده‌اند. برخی نصبیات دیگر از جمله شیرآلات و پارتیشن‌بندی‌ها نیز به مرور در دو هفته آینده به اتمام می‌رسد.

۳_ نصب دیوار: طول دیوارهای فرودگاه بیش از ۸ کیلومتر است. تاکنون بیش از ۵ کیلومتر آن نصب شده است. برای ۳ کیلومتر باقیمانده برنامه ریزی شده تا ظرف یک ماه به اتمام برسد.

۴_ محوطه سازی: این بخش از فرودگاه به تازگی به پیمان گذاشته شده و در هفته جاری دو پیمانکار همزمان کار را آغاز کرده‌اند. مدیر پروژه فرودگاه پیش‌بینی یک تا دو ماه را برای اتمام محوطه‌سازی در نظر گرفته است.

قابل ذکر است که با توجه به اتمام دولت دوازدهم در یک ماه تا ۴۰ روز آینده، مسئولان استانی و شهرستانی کماکان تأکید دارند که پروژه فرودگاه تا قبل از پایان دولت به بهره‌برداری خواهد رسید چرا که از نظر آنها مانعی برای بهره‌برداری وجود ندارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا