آیا این‌بار پیش‌بینی هواشناسی درست از آب در می‌آید؟

می‌گویند هواشناسی پیش‌بینی می‌کند و نه پیش‌گویی، اما همین پیش‌بینی‌ها بسیار مورد انتقاد است، چرا که اگر به آنچه بعدا رخ می‌دهد نزدیک نباشد مشکلات بیشتری بوجود می‌آید.

بارها هواشناسی هشدار بارش باران و یا برف سنگین و حتی احتمال اخلال در تردد درون و برون شهری را داده است. شهرداری نیز پیش‌دستی کرده و با پاشیدن نمک و ماسه در سطح خیابان‌، به زعم خود سعی داشته هم بحران احتمالی را مدیریت کند و هم از بار انتقادها بکاهد، اما وقتی کاشف به عمل می‌آید خبری از برف نیست، شهر می‌ماند با خیابان‌های ماسه و نمک‌پاشی شده و رانندگانی که به مدیریت بحران آفرین می‌گویند! بنابراین پیش‌بینی‌های هواشناسی خصوصا در فصل‌های خاصی از سال می‌تواند بر زندگی روزمره شهروندان تأثیرگذار باشد.

اکنون که هفته آخر دیماه را سپری و هوای حداقل می‌توان گفت غیر زمستانی را تجربه می‌کنیم، هواشناسی کردستان با هشدار سطح زرد بارش برف و باران، کولاک و مه گرفتگی در ارتفاعات و گردنه‌ها را پیش‌بینی کرده است.

همچنین رئیس هواشناسی سقز به واکاوی گفت: با توجه به نقشه‌ها و پیش‌بینی‌های صورت گرفته، از بعداز ظهر پنجشنبه و روز جمعه بارش‌هایی به صورت برف و باران خواهیم داشت که در گردنه‌ها و ارتفاعات شهرستان موجب بروز مشکلات در عبور و مرور خواهد شد.

علایی با اشاره به اینکه بارش‌ها در غرب و شمال استان به نسبت بقیه مناطق بهتر خواهد بود گفت: دما کماکان در طول شب منفی و بین منهای ۶ تا منهای ۸ خواهد بود، همچنین شنبه و یکشنبه نیز هوا ابری و مه آلود خواهد بود.

حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا روزهای زمستای بلأخره برفی خواهند شد یا خیر!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا