آیا نرخ تعیین شده برای خرید تضمینی گندم منصفانه است؟

مطابق اعلام معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری ۱۶۰۰ تومان تعیین شده است.

این قیمت در سال گذشته ۱۳۵۰ تومان بود که امسال افزایشی کمتر از بیست درصد را نشان می‌دهد و این در حالی است که تورم در بسیاری از کالاهای مصرفی و خوراکی به مراتب بیشتر از این میزان است. در نرخ گذاری امسال الزاماتی مانند شاخص تورم تولید کننده، افزایش نرخ برخی از نهاده های کشاورزی به ویژه کود و سم و افزایش قیمت ماشین آلات کشاورزی لحاظ نشده است و می‌توان گفت قیمتی که اعلام شده نمی‌تواند برای کشاورزان مقرون به صرفه باشد، بنابراین تجدید نظر در این مورد الزامی می‌نماید.

در این نوع نرخ گذاری نوعی سوء استفاده از توانایی کشاورزان توسط دولت دیده می شود، چرا که اگر دولت مجبور به واردات گندم شود بایستی هزینه ای چند برابری را به این منظور اختصاص دهد، در حالی که می تواند بخشی از این هزینه را با قیمت گذاری متعادل به کشاورزان داده و آنان  را به تلاش در این راه ترغیب کند تا منفعت دو طرف از این امر حاصل شود .

اقتصاد شهرستان سقز مبتنی بر کشاورزی و خصوصا گندم است و کشاورزان این شهرستان در سالی که گذشت بیش از ۲۱۵ تُن گندم تولید کردند. اکنون ترس آن می رود که این نوع نرخ‌گذاری دلسردی و نااُمیدی را در بین کشاورزان حاکم کند و فرهنگ روستایی و اقتصاد کشاورزی را بیش از پیش تحت تأثیر قرار دهد که نتیجه آن بطور قطع افزایش بحران های اجتماعی است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا