از هیچ حوزه‌ای آب وارد سرزمین استان کردستان نمی‌شود

استاندار کردستان گفت: کردستان به لحاظ طبیعی و نعمت‌های خدادادی تنها استانی است که از هیچ حوزه‌ای آب وارد سرزمین این استان نمی‌شود و بخشنده هم است.

به گزارش واکاوی به نقل از تسنیم ، عبدالمحمد زاهدی امشب در جلسه استانی طرح مدیریت یکپارچه حوزه‌های آبخیز استان کردستان که با حضور مسئولان استان در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: در استان کردستان حوزه آبخیزی که انتخاب شده است حوزه آبخیز «دزلی» است.

وی گفت: همه عوارض طبیعی و غیرطبیعی و مجموعه بارشی که فرو می‌ریزد نهایتاً به آبخیری ختم می‌شود و ممکن است این آبخیز تالاب، دریا، دریاچه و اقیانوس باشد.

استاندار کردستان با اشاره به اینکه در طرح آمایش سه عنصر اساسی انسان، طبیعت و فعالیت را در نظر می‌گیریم تصریح کرد: انسان روی این زمین و طبیعیت فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد و در طرح آمایش سرزمین، نگاه کلی به بحث آمایش وجود دارد.

وی گفت: در طرح آمایش سرزمین به تعاریف سرزمین، ویژگی‌های کلی، اهداف جامعه که همان انسان است و فعالیت‌هایی که باید برای رسیدن به آن اهداف دنبال شود پرداخته می‌شود.

زاهدای افزود: مدیریت یکپارچه منابع طبیعی در حوزه آبخیز همان طرح آمایش است که اگر در استان و کشور همه این حوزه‌های آبخیز مطالعه شوند و مدیریت یکپارچه برای آنها انجام بگیرد در واقع طرح آمایش سرزمین از حالت کلی وارد جزئیات هم شده و کامل می‌شود.

وی با بیان اینکه استان کردستان چند حوزه آبخیز دارد اظهار کرد: کردستان به لحاظ طبیعی و نعمت‌های خدادادی تنها استانی است که از هیچ حوزه‌ای آب وارد سرزمین این استان نمی‌شود و بخشنده هم است.

استاندار کردستان گفت: عمده‌ترین آب کشور کلاً در منطقه زاگرس و بیشتر آن هم در کردستان تولید می‌شود که اگر به درستی این حوزه‌ها را مدیریت کنیم می‌توانیم برای آینده سرمایه‌ای به عنوان آب، زمین، طبیعت و فعالیت انسان داشته باشیم.

وی گفت: در حال حاضر در داخل و خارج کشور چالش‌هایی در حوزه آب وجود دارد که اگر برنامه‌ریزی داشته باشیم می‌توانیم بسیاری از مشکلاتی که در نقاط مختلف وجود دارد را به خوبی مدیریت کنیم.

استاندار کردستان با اشاره به بحث کلی که در سازمان جنگل‌ها و مناطق باید دنبال شود خاطر نشان کرد: هماهنگ سازی موضوع‌های مختلف در سطح ملی انجام خواهد شد و مدیریت یکپارچه باعث می‌شود که کل ۳۰ حوزه کلی و تعداد زیاد حوزه‌های دیگری که در کشور وجود دارد با هم هماهنگ عمل کنند.

وی گفت: مهم این است که در این حوزه منطقه را خوب شناسایی و اهدافمان را درست دنبال کنیم و فعالیت‌ها را با توجه به شرایط منطقه انتقال دهیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا