اسامی و وجه تسمیه روستا های شهرستان سقز بررسی می شود:

بحث نامگذاری روستاها و به تبع آن تلفظ و نوشتار آنها همواره مورد مناقشه بوده است. اسامی بعضی از روستا ها به سبب پیشینه تاریخی آن ترکی، عربی، فارسی، کردی و غیره بوده است و مهمتر از آن در بسیاری از آنها نحوه نوشتار دارای اشکالات جدی است که با تلفظشان از یک سو و وجه تسمیه آنان از سوی دیگرهیچ نوع همخوانی ندارد.

 

به گزارش واکاوی، این امر از سوی اداره میراث فرهنگی در شورای فرهنگ عمومی سقز مطرح شد و به گفته گلالی پور مقرر شد تا به کمک کارشناسانی از دانشگاههای سطح شهر در رشته های مرتبط از جمله تاریخ، جغرافیا، جامعه شناسی، مردم شناسی، زبان شناسی و… اسامی روستاهایی که از نظر نوشتاری و تحت اللفظی همخوانی لازم را با یکدیگر ندارند شناسایی و پس از بررسی های لازم در شورای فرهنگ عمومی به استان ارجاع داده شود.

رییس اداره میراث فرهنگی همچنین در گفتگو با واکاوی عنوان کرد: با همکاری و هماهنگی سایر ارگان ها مقرر شده است تا به منظور بررسی مردم شناسانۀ روستاهای سطح شهرستان از لحاظ تاریخی، فرهنگی، آداب و رسوم و… صد میلیون تومان بودجه در سال ۹۷ از محل تملک داراییهای سرمایه ای به این امر اختصاص یابد. در این پروژه که پروپوزال آن نیزاز سوی کارشناسان این اداره آماده شده است اسامی تمامی روستاهای شهرستان به کمک اهالی فن با مبانی علمی و مستندات لازم مورد بازبینی و بررسی مجدد قرار خواهند گرفت تا در صورت تأیید در استان و سپس ارجاع به کمیته تقسیمات کشوری وزارت کشور اقدامات لازم صورت گیرد که این کار نیز به خاطر بروکراسی های موجود زمانبر خواهد بود.

بدون شک این امر مورد استقبال مردم قرار خواهد گرفت و از سردر گمی های موجود در تلفظ و نوشتار روستاها کاسته خواهد شد چرا که بر اساس آمار موجود ۲۶ درصد اسامی روستاهای سقز کاملا ترکی،۵۲ درصد اسامی عربی و تنها ۲۲ درصد اسامی روستاهای سقز کوردی و یا فارسی هستند که برخی هم به درستی ترجمه نشده اند.

چنین امری برای محلات شهر نیز لازم و ضروری به نظر می رسد. محله از عناصر اصلی شهرها و مبنايی است برای انتقال فرهنگ و شكل‌گيری هويت که مزین بودن آنان به اسم هایی که برخواسته از فرهنگ آن محلات باشد می تواند در امر انتقال فرهنگ خصوصا به نسل های بعدی مؤثر واقع شود. امید که دست اندرکاران این امر از جمله شورای اسلامی شهر و شهرداری نیز در موارد لازم بازبینی هایی را صورت دهند و یا در انتخاب نام اماکن، محلات و خیابان های جدید این مهم را مدنظر قرار دهند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا