خانه کمانگر قَجَری می ماند؟

در خاطرات نوستالژیک دوران کودکی بسیاری از میانسالان و کهنسالان سقزی هنوز تصاویری از محلات قدیمی سقز از جمله سەرپەچە، کازم خان، سەر قەڵا، ناو قەڵا و… به یادگار مانده است که ممکن است توأم با غرور و احساس خوب سقزی بودن باشد و اگر پای صحبت های آنان بنشینیم از روزهای خوش این محلات حکایت ها در سینه دارند که در نوع خود بسیار جذاب و شنیدنی هستند. امروز کمتر میتوان از آثار و بقایای این اماکن قدیمی یافت که سالم و پا برجا مانده باشند بلکه بر اثر سهل انگاری یا به مخروبه تبدیل شده و یا توسط مالکین تخریب و جای آن را خانه های جدید و مغازه و پاساژها گرفته اند. همین امر کافی است تا مسئولین و در کنار آنان مردم و خصوصا مالکین این محلات نسبت به حفظ اندک آثاری از این دست که مانده است کوشا باشند.

 

خانه کمانگر ها در محله ناو قەڵای سقز یکی از منازل قدیمی و تاریخی مربوط به اواخر دوره قاجار است که در صورت عدم اقدام سریع مسئولین ممکن است دچار همان بلایی شود که هم اکنون بر سایر مکان های قدیمی سقزاز جمله بازار تاجوانچی آمده است. خانه کمانگرها که تنها ملک شخصی ثبت شدە در فهرست آثار ملی در سقز است در سال ۸۴ به ثبت رسیده اما تا کنون میراث فرهنگی استان و شهرستان نتوانسته است با وارثین کمانگر جهت تملک آن به توافق برسد.

در همین مورد حمید گلالی پور با تأکید بر اهمیت این اثر و تلاش میراث فرهنگی برای تملک آن به واکاوی گفت: اقدامات اولیە برای تملک خانە کمانگر انجام شده و به همین منظور از وراث این  بنا خواستە ایم با استفادە از کارشناسان دادگستری قیمت پیشنهادی خود را بە ادارە اعلام نمایند که در نهایت این اداره نیز با کمک کارشناسان خود قیمت پیشنهادی را ارائه و در صورت توافق طرفین این ملک تملک شود. وی در ادامه افزود: این کاراز محل اعتبارات ملی انجام میشود و در آینده می تواند به محل سایت ادارە و یا خانە صنایع دستی و نمایشگاە دائم صنایع دستی تبدیل شود.

در همین حال زاهد کمانگر یکی از وارثین ملک نیز ضمن رد پیشنهاد میراث فرهنگی مبنی بر خرید مرحله ای ملک گفت: از سال ۸۴ که این اثر ثبت شده است ما مرتب پیگیر این موضوع بوده ایم اما تا کنون میراث فرهنگی اقدام خاصی انجام نداده است. وی در ارتباط با قیمت ملک نیز گفت: قیمت پیشنهادی ما با توجه به موقعیت مکانی و از آن مهمتر ارزش تاریخی ملک به نظر منصفانه می آید اما میراث فرهنگی بسیار کمتر از آن را به ما پیشنهاد داده است و این قضیه کماکان ادامه دارد.

لازم به ذکر است که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نسبت به تعیین حریم بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی شهرستان سقز اقدام کرده و در حال حاضر این محدوده قدیمی دارای حریم ارتفاعی ساخت و ساز و نماسازی است که پس از استعلام شهرداری از میراث فرهنگی نسبت به صدور مجوز ساخت و ساز اقدام می گردد اما در مورد منزل کمانگر جدیت و رایزنی های بیشتری لازم است تا این اثر قجری بماند و سرنوشت سایر آثار را به خود نگیرد.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا