استاندار کردستان :اتکا به درآمد های حاصل از فروش نفت؛ اقتصادمان را رانتی و مردم رامصرف کننده بار آورده است.

به گزارش واکاوی؛عبدالمحمد زاهدی در پنجمین نشست هم اندیشی اعضای کمیته های مرکز مطالعات راهبردی دفتر نماینده ولی فقیه در استان با بیان این مطلب افزود: سیاست گذاری و برنامه ریزی، تامین زیرساخت ها و سازماندهی کردن برای مردمی کردن اقتصاد از دیگر رسالت های دولت در موضوع اقتصاد مقاومتی ارزیابی کرد.

وی با بیان اینکه مردمی شدن اقتصاد از جمله پایه های اصلی اقتصاد مقاومتی به شمار می رود افزود: مردم اگر نسبت به منابع و امکانات احساس مالکیت کنند قطعا تلاش بیشتری برای کار و فعالیت اقتصادی انجام خواهند داد.

زاهدی افزود: اگر در اقتصادی رانت وجود داشته باشد، اعتماد مردم سلب و عدالت محوری از میان خواهد رفت.

استاندار کردستان با اشاره به اینکه راهبرد اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری مقاومت در برابر تکانه های مختلف اقتصادی است اظهار داشت: ما در کشور متاسفانه به درآمدهای حاصل از فروش نفت اتکا داشته ایم که این مسئله اقتصادمان را رانتی؛ بهره وری را کم و مردم را مصرف کننده بار آورده است.

وی پاسداری از داشته های مردم را در نظام برنامه ریزی کشور مهم و از ارکان اصلی سیاست ها دانست و افزود: در مسیر توسعه باید از گذشته ها درس گرفت و برای استانی کمتر برخوردار نظیر کردستان که در آن ساختارهای بزرگ غیرمردمی کمتر شکل گرفته است نقش مردمی کردن اقتصاد پررنگ تر دیده شود.

زاهدی اعتماد به مردم  و وارد کردن آنان به حوزه های تولید و اقتصاد را از راه های مهم توسعه دانست و گفت: تنها با وارد کردن مردم به اقتصاد و نقش آفرینی آنان درونزایی، برون گرایی، دانش بنیان بودن و عدالت محوری تحقق پیدا می کند.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در کشور سالانه ۴۵ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می شود اضافه کرد: سال گذشته تنها کمی بیش از یک سوم این مبلغ اعتبارات عمرانی کشور بوده است.

وی اظهار داشت: مردم کردستان در سال ۸۰۰ میلیارد تومان یارانه دریافت می کنند که با این مبلغ میتوان همه ی راه های بین شهری کردستان را به بزرگراه تبدیل کرد.

استاندار کردستان یکی از وظایف مدیران  ارشد در هرجامعه ای را ایده پردازی برای حل مشکلات گوناگون دانست و افزود: اقتصاد مقاومتی که از ایده های مقام معظم رهبری است یک نسخه برای درمان اقتصاد بیمار ما است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا