بانه در تدارک تحولی بزرگ

افتتاح منطقه ویژه اقتصادی توسط معاون اول رئیس جمهور

استان کردستان و شهرستان بانه امروز شاهد به سرانجام رسیدن یکی از مطالبات به حقی است که اجرا و اتمام آن مسیری طولانی و طاقت فرسا را طی کرد. منطقه ویژه اقتصادی بانه جزو پروژه‌هایی بود که سال‌ها بلاتکلیف و تنها در حد یک تابلو از آن یاد می‌شد. این پروژه در اواخر سال ۸۹ در مجلس مصوب و در سال ۹۰ برای اجرا به دولت ابلاغ و عملیات اجرایی آن از اسفند ۹۶ آغاز شد.

این منطقه در ۸۵ هکتار و در ۲ فاز طراحی شده و مساحت فاز اول آن ۳۵ هکتار است که از این میزان ۲۰ هکتار به فضای صنعتی و تولیدی اختصاص پیدا کرده و بیش از ۲۴ میلیارد تومان اعتبار برای آن هزینه شده است که با ایجاد واحدهایی در بخش‌های غذایی و خوراکی، فلزی، شیمیایی، نساجی و سلولزی در فاز نخست برای ۶۳۰ نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.

باید در نظر داشت که منطقه ویژه تنها ۵ کیلومتر با مرز سیرانبند که دومین و نزدیکترین مرز استان کردستان با اقلیم کردستان عراق است فاصله دارد و می‌تواند نقش‌آفرینی جدی در مراودات تجاری ایران ایفا کند. بنابراین یکی از مهمترین مزایای منطقه ویژه اقتصادی بانه وجود نگاه جدید به اقتصاد مرزی و نبود موانع سرمایه‌گذاری و بروکراسی اداری و تسهیل در روند تولید است و انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران بومی در شهرستان و استان از این فرصت مناسب به بهترین نحو بهره برده تا سرمایه‌گذاران خارجی نیز ترغیب به این کار شوند. همچنین مسئولان نیز تمهیدات قانونی و امکان جذب سرمایه‌گذار در این منطقه را بیش از پیش فراهم کنند.

تلاش‌های استاندار فعلی استان کردستان و محسن بیگلری نماینده سابق حوزه سقز و بانه در به ثمر رسیدن این مهم قابل چشم‌پوشی نیست و این پروژه امروز توسط معاون اول رییس جمهور افتتاح شد.

امروز همچنین تفاهم‌نامه پروژه پتروشیمی ۷۹۰ میلیون یورویی بعثت بیجار بعنوان بزرگترین واحد صنعتی تاریخ کردستان مابین صندوق توسعه ملی، بانک ملت، استانداری کردستان و سرمایه گذار و تفاهم‌نامه تولید انواع لاستیک رادیال خودرو امضا و چند پروژه در حوزه‌های کشاورزی، مسکن مهر، راه و… به بهره‌برداری می‌رسد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا