افزایش بستری‌های کرونا در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ی گذشته تعداد بستری‌های کرونا در بیمارستان سقز از ۶۵ نفر تا ۸۱ نفر متغیر بود. آمار بستری‌ها اگرچه در اکثر قریب به اتفاق شهرهای استان و کشور افزایشی است اما این سؤال را نزد مخاطبان و شهروندان سقزی ایجاد کرده که چرا با وجود سه بیمارستان، این تعداد مبتلا باید فقط در بیمارستان امام بستری شوند؟ آیا لازم نیست در چنین مواقعی سایر بیمارستان‌ها هم زیر بار بروند تا هم از میزان خستگی کادر درمان بیمارستان امام کم شود و هم امکان خدمت‌رسانی به بیماران نیز بهتر فراهم شود.

همچنین مخاطبان واکاوی پرسیده‌اند که آیا بهتر نیست پزشکان معالج بیماران کرونا به جای حضور در مطب، روزانه دو یا حتی سه بار (صبح و عصر) بیماران را ویزیت کنند تا روند درمان سریعتر پیگیری و حتی امکان خالی شدن تخت‌‌ها فراهم شود؟ از نظر آنها ممکن است کادر درمان بر اثر خستگی بیش از حد، آن توان و تمایل ماه‌های ابتدای همه‌گیری برای درمان را نداشته و در نتیجه اکنون شاهد این حجم از بستری‌ها در بیمارستان هستیم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سقز در ارتباط با پرسش اول گفت: از آنجا که بیمارستان امام دارای دو دستگاه اکسیژن‌ساز است کماکان بیماران در آنجا بستری می‌شوند تا بیمارستان‌های دیگر برای بخش دیگری از امورات پزشکی پاک بمانند و اگر میزان بستری‌ها به حد بیشتری برسد از سایر ظرفیت‌ها نیز استفاده خواهیم کرد کما اینکه در گذشته نیز این کار انجام شده است.

بهرامی در پاسخ به سؤال دوم نیز گفت: در هیچ جایی بیمار دو بار در روز ویزیت نمی‌شود، بلکه بیمار صبح ویزیت و اگر حال وی نامساعد شد با پزشک معالج تماس و پزشک بر بالین بیمار حاضر می‌شود. دوره‌ی مشخص این بیماری باید طی شود و همزمان برخی داروهای مؤثر برای وی تجویز و اگر بیمار روند رو به بهبودی داشت از بیمارستان ترخیص می‌شود. در ارتباط با کمبود تخت نیز تابحال چنین موضوعی در سقز رخ نداده است و به وقت لازم از ظرفیت‌های موجود بهره گرفته‎ایم.

وی در مورد حضور پزشکان در مطب و یا عدم حضور آنها در بیمارستان نیز گفت: حضور پزشک در مطب حق تمامی پزشکان است و جدا از اینکه بسیاری از بیماران علاقه‌ای به بستری شدن در بیمارستان ندارند مراجعه آنها به مطب از ورود خیل بیماران و خصوصا بیماران غیر اورژانسی به بیمارستان کم می‌کند، بر همین اساس بود که در زمان تعطیلات کرونایی کماکان اجازه فعالیت مطب‌های خصوصی وجود داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا