افشاگری های بی سابقه رییس شورای شهر سقز

شورای اسلامی در هر شهر به این واسطه که انتخاب مستقیم مردم بوده و از سویی نیز قابل دسترسی عمومی بوده، مسایل، تصمیمات و امورات مربوط به این نهاد بیشتر مورد توجه شهروندان قرار می گیرد. شورای شهر سقز نیز در هر دوره حاشیه های مربوط به خود را به همراه داشته است و این حاشیه ها از دوره ی سوم بیشتر و بیشتر شد که در این دوره به اوج خود رسید و سوالات زیادی را در ذهن شهروندان ایجاد کرد. روز گذشته یکی از روزهایی بود که به نوعی در تاریخ شورای شهر سقز به واسطه ی افشاگری های رییس شورای شهر به همراه اسناد و مدارک موجود بی سابقه بود.

عصر شنبه ۲۰ مرداد، به مناسبت تجلیل از خبرنگاران نشستی در سالن اجتماعات شورای شهر ترتیب داده شد تا در آن ضمن تجلیل از خبرنگاران به سوالات احتمالی آنان نیز پاسخ داده شود. از همان ابتدا نحوه دعوت از خبرنگاران مورد گلایه بود که چرا شورای شهر در قالب یک فراخوان عمومی از خبرنگاران دعوت کرده است. همچنین حضور کمرنگ اعضای شورای شهر که تنها سه نفر از آنان حضور داشتند نیز مایه تعجب بود و ظن اختلاف و چند دستگی میان شورا را تقویت می کرد که اعضای حاضر ضمن رد هرگونه چند دستگی نتوانستند این عدم حضور را توجیه کنند و رییس شورای شهر اعلام کرد چون جلسه رسمی بوده است عدم حضور اعضا غیبت محسوب می شود.

عمده پرسش خبرنگاران در ارتباط با شفافیت در مورد تخلفات صورت گرفته در دوره های سوم و چهارم، نحوه پیگیری این امور و اقدامات انجام شده برای پیگیری این تخلفات، رکود حاکم بر پروژه های عمران شهری، استخدامی های متفاوت در دوره های مختلف، عدم تغییر در معاونت های شهرداری، روشنگری در مورد فیش های حقوقی و دریافتی های کارکنان شهرداری، عدم فعالیت کمیسیون های داخلی شورا، پیگیری استیضاح شهردار، تعامل با اصحاب رسانه، مبلمان شهری، هویت و نمادهای شهری و … بود که اعضای حاضر به این سوالات پاسخ دادند.

در ابتدا امیر زارع زاده به عنوان اولین پاسخگوی این نشست و مسئول کمیسیون فرهنگی شورا با اشاره به وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه و لزوم توجه به نشاط اجتماعی در این برهه گفت: اقدامات مناسبی در این دوره برای نشاط اجتماعی شهروندان در نظر گرفته شده است که هفته شهروند مهمترین آنها بوده که در قالب آن فعالین در حوزه های قرآنی، فیلم کوتاه، تئاتر و کاریکاتور فعالیت داشته و تمامی برنامه ها با کمترین بودجه محقق شده است.

 

 

محمد کرمی دیگر عضو شورا نیز با اشاره به برنامه های خود که در هنگام تبلیغات ارائه کرده بود گفت: از عملکرد خود در یکسال گذشته راضی نبوده و حداقلِ برنامه ها عملی نشده است. وی دلیل این کار را وضعیت اقتصادی کشور و سال مالی سختی دانست که در آن قرار داریم و مشخصه بارز این تنگناها عدم تحقق حداقلی بودجه ۴۴ میلیاردی است که تنها بیست درصد آن تحقق پیدا کرده است. کرمی در بخشی از سخنان خود گردش مدیریتی در شهرداری را دچار اشکال دانست و همچنین اقرار کرد که ارتباط اعضای شورا با رسانه ها کم بوده است. این عضو شورای شهر چنددستگی در میان اعضای شورا را با وجود اختلاف نظر در موارد خاص رد کرد. کرمی در بخش پایانی سخنان خود از فعالیت کمیسیون ها گفت و اینکه کمیسیون سرمایه گذاری رایزنی هایی را برای شروع فعالیت با قرارگاه خاتم شروع کرده است و در این راه تلاش بر این است از ظرفیت حاشیه  چم سقز به بهترین نحو استفاده شود.

اما در ادامه، موارد مطرح شده از سوی رییس شورای شهر جلسه را از حالت تجلیل از خبرنگاران به یک جلسه افشاگری تبدیل کرد، مطالب و مواردی که سالهاست در اذهان عمومی مانده و در یک سال اخیر به طور خاص و ویژه در محافل دوستی و گروهی روی آن بحث می شود، اما اکنون در یک نشست رسمی و مقابل دوربین و ضبط صوت ها از سوی رییس شورای شهر مطرح می شوند. فشار بر رسانه شارنیوز و اجبار به تعطیل کردن فعالیت آن به خاطر افشاگری در دوره قبل شورا، تخلفات شورای دوره قبل و پیگیری هایی که در این ارتباط انجام گرفته، مصوباتی که بدون تأیید در هیأت تطبیق اجرایی شده، ماجرای شهرک بهاران سقز در دوره سوم، تهدیدهای جانی که متوجه رییس شورای شهر شده است، انتقال کارگران واحدهای مختلف به بخش اداری، تعطیلی پروژه ها و کم کاری مجموعه شهرداری، عدم جذب سرمایه گذار از سوی شهرداری، حقوق های بعضا نامتعارف که از سوی شهردار و کارکنان شهرداری دریافت شده است، قیر دریافتی در دوره گذشته و نحوه مصرف آن، شایعه استخدام چندین نفر در ازای صرفنظر از استیضاح مجدد شهردار، میزان بدهی های شهرداری، اختلافات رییس شورای شهر با نماینده و ستاد وی و… که همه این موارد باعث شد جلسه بیش از آنچه تصور می شد به درازا بکشد.

سردار دوغی در این بخش از سخنان خود با تأیید اینکه در دوره قبل به واسطه انتقال پول کسر پارکینگ به بانک شهر و دریافت وام سی میلیونی توسط هشت نفر از اعضای شورای شهر و افشای این دریافتی خارج از قواعد توسط شارنیوز فشارهایی از ناحیه شورا متوجه تحریریه سایت مذکور شد که در ادامه منجر به بستن و در نهایت اجبار به عدم فعالیت تحریریه شد.

دوغی در ارتباط با تخلفات در دوره گذشته به مواردی از جمله ساخت یکی از پل های احداثی در دوره گذشته اشاره کرد و گفت: طبق گزارش سازمان بازرسی در تاریخ ۴/۱۱/۹۶ خطاب به رییس شورای شهر مشخصا اشاره شده است که در اجرای پل مذکور مبلغ دو میلیارد تومان تقلب و تدلیس صورت گرفته است. در جایی دیگر از این گزارش اشاره شده است که ۱۴۱ میلیون تومان اختلاس به نفع غیر شده است، همچنین در این گزارش عنوان شده است که یکی از مقامات با سوءاستفاده از جایگاه خود حدود صد میلیون تومان کارکرد غیرمجاز از نظام مهندسی کسب کرده است، و نیز عنوان شده است که حدود ۶۵۰ میلیون تومان تقلب و تدلیس در اجرای یک پروژه پیمانکاری صورت گرفته است.  مسئول پیگیری این وضعیت مطابق ماده ۱۰ قانون سازمان بازرسی رییس شورای شهر تعیین شده است و ابزار قانونی رییس نیز شهردار و مشخصا واحد حقوقی شهرداری است. در این راستا هر ده روز یکبار سازمان بازرسی درخواست گزارش عملکرد کرده است و من به عنوان رییس شورا پیرو آن از شهردار گزارش خواسته ام اما جوابی دریافت نکرده ام و این تعلل به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

در ارتباط با همان پُل، یکی از مصوبات شورای شهر با هفت بند  توسط اعضای شورا به تصویب رسیده و به کمیته انطباق ارجاع داده می شود، در بند اول این مصوبه اشاره به سه میلیارد و صد میلیون تومان معوض پل مذکور شده است که دخل و تصرفی در این مصوبات شده و بند یک به عنوان مهمترین بند حذف می شود. جالب اینجاست که رونوشت مصوبات شورای شهر به هفت مرجع از جمله فرمانداری و دفتر نماینده ارجاع می شود و حدود ۵۷ مصوبه وجود دارد که به عنوان عضوی از شورای شهر بر روی آنها تذکراتی داشته ام اما هیچکدام از آنها از سوی هیچ نهادی پیگیری و بازنگری صورت نگرفت تا اینکه سازمان بازرسی به قضیه ورود پیدا کرد و در نهایت قضیه مذکور توسط سه کارشناس دادگستری بررسی شد و این مبلغ به سه میلیارد و نیم رسید و در حال حاضر به شعبه ۵ حقوقی ارسال شده است که اعاده شود، هرچند موضوع کیفری است و نباید به شعبه حقوقی فرستاده شود و در این جریان از فرماندار سابق و نماینده گله مندم که به طور جدی وارد این قضیه نشده و با اینکه همه  این قضایا به سمع و نظرشان رسید اما به هیچکدام ورود پیدا نکردند.

بخشی از موارد توسط شهردار پیگیری شده است اما عمده این موارد کماکان باقیست، از جمله بحث شهرک بهاران دردوره شورای سوم که سازمان بازرسی اعلام کرده است که در این معامله ضرر میلیاردی متوجه شهرداری است و بایستی فسخ گردد. در این قضیه فرماندار سابق به صراحت اعلام کرد که معامله ای صد در صد باخت برای شهرداری بوده و بایستی از موضع گیری ایشان تشکر کرد، اما نماینده درباره آن اعلام کرد که از سوی فرمانداری مختومه شده است و حراست فرمانداری این حرف را تکذیب نمود. در پیگیری این موارد از سوی شهرداری تأخیر و تعلل صورت گرفته است و قسمتی از دلایل این کار به افراد و اشخاصی بر می گردد که در اطراف شهردار وجود دارند و اتفاقا در گزارش سازمان بازرسی به برخی از این افراد و اشخاص اشاره شده است و وی علی رغم این گفتۀ خود که برای تغییر در ساختار معیوب شهرداری آمده است اما تا امروز این تغییر اتفاق نیفتاده است. اما قضیه استخدام ۲۵ نفر را منتفی دانست و گفت: کارگرانی فصلی وجود دارند که در برج ۸ پایان کار آنها فرا می رسد و شهرداری هیچ تعهدی به آنان ندارد.

 

در ادامه دوغی انتقال کارگران از واحدهای مختلف از جمله فضای سبز به واحد اجراییات را تأیید کرد و افزود دلایل این کار در جلسه استیضاح شهردار مطرح شده است. وی به دلایلی تعطیلی پروژه ها اشاره کرد و گفت: این سوال ما از شهرداری نیز هست، تعدادی از پروژه ها نیازی به پول ندارد، با مشارکت مردم  و تهیه سیمان و استفاده از ظرفیت کارگاه شن و ماسه شهرداری می توان حداقل بخشی از مطالبات مردم در بتن کوچه ها را عملیاتی کرد.

دوغی در ادامه سخنان خود بدهی های عمده شهرداری  را دلیل مناسبی برای رکود و کم کاری در شهرداری ندانست و گفت: شهرداری در یکسال گذشته هیچ فراخوانی برای جذب سرمایه گذار ارایه نداده است و شورا در این مورد پیشقدم شد و جلسه ای با تمام سرمایه گذاران شهرهای سقز و بانه جهت آشنایی با ظرفیت های سرمایه گذاری در سقز ترتیب داد.

سردار دوغی در مورد فیش های حقوق شهرداری و کارکنان آن گفت: از شهرداری درخواست شده است کتبا به شورا اعلام کند که نحوه این دریافت ها چگونه بوده و آیا دریافتی شهرداری شهرهایی همچون سنندج و یا شهرهای همطراز سقز نیز اینگونه است یا خیر و تا کنون پاسخی از شهرداری دریافت نشده است.

وی به فضای داخل شورا اشاره کرد و گفت: فضای دوستانه مناسبی بین اعضا وجود دارد و این علاوه بر اختلاف نظرهای جزئی است که میان اعضا وجود دارد و علاوه بر این دوربین های مختلف و حساسی در این سالن وجود دارد که تمامی موارد را ضبط می کند و به نوعی زیر ذره بین هستیم و برخلاف دوره قبل که رییس شورای شهر حتی زبان به فحاشی می گشود در این دوره چنین چیزی وجود نداشته است.

وی درمورد ارتباط و تعامل با رسانه ها نیز گفت در ۵ ماه اخیر چندین مطلب علیه من نوشته شده است و من تنها به دو مورد آن جواب دادم و چنین هجمه ای در اسن شهر نسبت به مسئولین و یا روسای ادوار شوراها بی سابقه بوده است و از سویی علی رغم میل باطنی توسط افرادی در گروههای تلگرام اضافه شده ام و در بعضی موارد ناچار به پاسخگویی بوده ام، همچنین سخنگوی شورا در مواردی که لازم بوده است پاسخگو بوده است.

مجسمه اسب سوارو و جانمایی آن نیز یکی از موارد مورد اشاره توسط خبرنگاران بود، که دوغی گفت نظرات متفاوتی در مورد جانمایی اسب مطرح بود، اما کمیته ای برای این کار تشکیل شد که شهردارسابق، معاون خدمات شهری و یکی از اعضای شورای سابق در آن عضو بودند و نهایتا تصمیم بر جانمایی آن در مکان کنونی شد که قاعدتا باید خودشان پاسخگو باشند. بحث المان هه‌لو نیز از سوی خبرنگاران مطرح شد که اعضای حاضر برای تصویب این طرح در صورت درخواست شهرداری اعلام آمادگی کردند.

در مورد همکاری با قرارگاه خاتم نیز عنوان شد که تلاش و رایزنی با این نهاد ادامه دارد و از نکات مثبت کار با این قرارگاه این است که ماشین آلات آنها به واسطه کار در سد چراغ ویس در سقز قرار دارد و جابجایی آن هزینه و زمان چندانی برای متولیان قرارگاه ندارد و از سویی نیز نیروهای شاغل در آن بومی سقز هستند، اما شهردار به این دلیل که املاکی جهت واگذاری به قرارگاه خاتم به صورت تهار در دست شهرداری نیست کار با این قرارگاه را منتفی می داند هرچند رایزنی ها همچنان ادامه دارد و لازم است واحد سرمایه گذاری شهرداری فعالیت بیشتری جهت آماده سازی طرح ها و ارائه به سرمایه گذاران و ترغیب آنان داشته باشد.

رییس شورای شهر سقز از ادامه تلاش ها برای دریافت قیر و همکاری نماینده در این مورد اشاره کرد و گفت: در دوره گذشته نیز هزار تن قیر دریافت شد که در بلوار کردستان مصرف شد و این مورد مصرفی نیز گویا به دلیل سوءاستفاده در آن هنوز تأیید نشده است.

وی در پایان به پرونده خود در دادگاه اشاره کرد و گفت: من اکنون در جایگاه عضو شورا قرار دارم و مواردی که مطرح می شود بایستی در این راستا باشند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا