آغاز بهره‌برداری آزمایشی از پروژه‌‌ی «فرودگاه سقز»

الوعده وفا

بالاخره پس از چندین سال، تا ساعاتی دیگر شاهد بهره‌برداری آزمایشی از پروژه‌‌ی «فرودگاه سقز» هستیم، پروژه‌ای که می‌تواند سقز را در جایگاه و سر و گردنی بالاتر از شهرهای اطراف قرار دهد و کم‌کم مرکزیتی بیش‌از پیش در شمال کردستان و جنوب آذربایجان غربی داشته باشد؛

در این باب اشاره به چند نکته خالی از لطف نیست :

یک: ۱۶ سال صبر برای احداث فرودگاه زمان کمی نیست و چه بسا مسئولان زیادی در دوران صدارت‌شان، آن را در ذهن بایگانی کرده و پایانی برای فرودگاه سقز متصور نبودند، اما کیست که نداند در سه سال اخیر همتی جانانه از سوی مدیران بومی صورت گرفت تا کار به این مرحله برسد. در قدم اول استاندار بومی با چند مدیر زیر مجموعه تلاش کردند و کار کردند تا پروژه پیش برود، همه‌ی این افراد اگرچه وظیفه‌شان را انجام می‌دهند اما قبول کنیم که قبلی‌ها چنین تلاشی به خرج ندادند. دوم نمایندگانی بودند که پیگیری کردند چه نماینده سابق که به حق زحمت کشید و نمی‌توان منکر پیگیری‌های وی بود و چه نماینده فعلی که به نوبه خود پیگیر بوده و قطعا این پیگیری‌ها را ادامه خواهد داد.

دو: کاش امروز و در هنگام افتتاح شاهد حضور هماهنگ و همراه این سه نفر (استاندار، نماینده سابق و فعلی) می‌بودیم، تا نشان دهند که اختلاف نظرهای سیاسی و جناحی نمی‌تواند خدشه‌ای در همدلی نمایندگان و مدیران بومی بر سر توسعه شهر و استان وارد کند.

سه: هرچه باشد امروز سقز صاحب یک فرودگاه در سطحی بالاتر از فرودگاه سنندج می‌شود، یعنی پس از ۴ دهه شاهد به ثمر نشستن پروژه‌ای هستیم که می‌تواند امیدی برای توسعه‌ی شهر باشد، بنابر این هرگونه تنگ‌نظری و سیاسی‌کاری به نوعی نادیده گرفتن تمام این تلاش‌ها و چه بسا دلسرد کردن و ناامید کردن مردم نسبت به آینده‌ی چنین پروژه‌ای است.

چهار: کسانی که در روزهای اخیر موضوع را به جد یا به طنز، به سُخره گرفته‌اند یک بار برای همیشه تکلیف خود را با این موضوع مهم که می‌تواند فخر سقز باشد روشن کنند، آیا غیر از این است که یک کار اساسی با هزینه‌ای چند صد میلیاردی به این مرحله رسیده است؟ آیا غیر از این است که مسئولان اعلام کرده‌اند که فرودگاه آماده تحویل به شرکت فرودگاه‌هاست و این روندِ پیگیری بایستی تا نتیجه نهایی ادامه یابد؟ آیا غیر از این است که به واسطه این پروژه و در صورت پیگیری مناسب شاهد رونق اقتصادی، رونق اشتغال و رونق گردشگری خواهیم بود؟ چرا به آینده‌ی خوبی که _در صورت حفظ همدلی و حفظ روحیه‌ی مطالبه گری_ این فرودگاه می‌تواند برای سقز رقم بزند چشم ندوزیم؟

پس لازم است سطح گفتگو و ادبیاتمان را کمی در سطحی بالاتر و در حد و اندازه‌ی شهری که می‌خواهد توسعه یابد ارتقا دهیم و کمی افق نگاه‌مان را از محاوره و شوخی به مطالبه‌گریِ جدی و دقیق تغییر دهیم!

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا