بفرمایید صبحانه

اصولاً در گذشته، قهوه‌خانه‌ها منبع و مرجعی برای شنیدن اخبار بودند، زمانی که رسانه‌های عمومی مثل امروز توسعه نیافته بود، مردم به قهوه‌خانه می‌رفتند و از زبان نقال و سایر افرادی که در قهوه‌خانه نشسته بودند اخبار، اطلاعات و رویدادهای روز را دریافت می کردند. از همین رو می توان گفت “قهوه‌خانه‌ی سیروان” تنها یک قهوه خانه نیست، چراکه می توان تاریخ شفاهی سقز را آنجا یافت و شنید، به رسم همیشگی قهوه‌خانه‌ها که نقالی جزیی جدا نشدنی از آن بود، اینجا نیز می توان نشنیدنی هایی را شنید که در هیچ منبعی ذکر نشده و این تنها راویان هستند که ناگفته ها را دهان به دهان به نسل امروز منتقل می کنند.

کارکرد اجتماعی، فرهنگی و هنری قهوه‌خانه‌ها به مرور زمان به نهادهایی دیگر واگذار شده و از نقش اصلی و اساسی آن کم شده است. اما قهوه‌خانه‌ی “سیروان” با ۲۷سابقه در پس کوچه های بلوار انقلاب با مدیریت “کمال علومی” توانسته است تا حد زیادی وجهه و کارکرد خود را حفظ کند و روزانه پذیرای تعداد زیادی از شهروندان سقزی و حتی مسافران شهرها باشد.

کمال علومی از دراویش طریقت کەس نەزانی است، این را می شود از عکس های عُرفا و دراویش این طریقت که بر دیوار قهوه‌خانه نقش بسته است فهمید که نظرها را به خود جلب می کند. در گوشه ای از قهوه‌خانه در ختی وجود دارد که در زمان آغاز به کار قهوه‌خانه بوته ای کوچک بود و اکنون تنومند شده است. شاید اینکه قلیان در اینجا دود نمی شود در تنومندی درخت نیز تأثیرگذار بوده است.

درویش کمال در گفتگویی با واکاوی راجع به سابقه این قهوه‌خانه گفت: “از سال ۱۳۶۹ این قهوه‌خانه را دایر کردیم و از آن زمان تاکنون این حرفه و پیشه‌ام شده است و طی این مدت آنچه مارا سرپا نگه‌داشته برخورد مناسب با مشتریان است و اخلاق‌مداری حرف اول را در این قهوه‌خانه می زند”.

علاوه بر این موارد، دیگر تفاوت قهوه‌خانه سیروان با سایر قهوه‌خانه‌های سطح شهر کیفیت و نوع ارائه خدمات است. همراه با انواع وعده‌های صبحانه، حلیم متفاوتی نیز عرضه می شود که مشتریان زیادی را از نقاط مختلف شهر به آن‌جا می کشاند. سابقه و تجربه‌ای که این قهوه‌خانه در درست کردن حلیم پیدا کرده باعث شده با قهوه‌خانه‌های سایر شهرهای کردستان حتی سنندج که همیشه به خاطر حلیم‌های معروفش مشهور بوده رقابت کند.

قهوه‌خانه‌ی سیروان که در بلوار انقلاب روبروی تخمه‌فروشی حسین طلایی واقع شده از ساعت ۶ صبح به ارائه خدمات می‌پردازد و کسانی که سحرخیزند و اهل صبحانه‌خوردن می‌توانند به آنجا رفته و صبحانه‌ای را به تنهایی یا همراه با دوستان خود میل کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا