بهر تسلای دل دف می‌زنم!

هشتمین جشنواره نوازندگان ساز دف عصر یکشنبه (۲ آبان) در فرهنگسرای بهمن تهران با حضور ۵۰۰ نوازنده دف به همراه ارکسترهای کوبه‌ای در ویژه برنامه جلاجل به کار خود پایان داد.

قابل ذکر است است که گستره‌ی استفاده از ساز دف در قاره آسیا و به ویژه در خاورمیانه بیش از مناطق جهان است. اما در سال‌های اخیر دف‌نوازی در بیشتر شهرهای ایران رایج‌ شده است.

در این میان کردستان و کرمانشاه در جایگاه ویژه‌ای قرار دارند که دلیل آن وجود آیین‌ها و طریقت‌های عرفانی در این نواحی است و در کنار آن هر ساله جشنواره‌های مختلف و با شکوهی نیز برگزار می‌شود.

ساز دف به شماره ۱۳۶۱ در تاریخ ۲۲ اسفندماه سال ۹۵ در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ایران به ثبت رسیده است، اما برخی از جمله “کیوان پهلوان” که خود نوازنده دف و از پژوهشگران عرصه موسیقی است به این موضوع نقد دارد و می‌گوید: “دف نمی‌تواند ساز خاص ایرانی باشد و از زمان‌های دور در خاورمیانه به وفور از آن استفاده می‌شد، همچنین دف نمی‌تواند سازی قدسی باشد و اساسا شیء قدسی را چگونه می‌خواهند ثبت ملی و بعدهم به نام ایران ثبت جهانی کنند”.(به نقل از روزنامه تعادل در ۲۱ اردیبهشت ۹۶).

م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا