به بهانه هفته صرفه جویی در مصرف آب

عباس جاوید| مدیر امور آب شهرستان سقز

 

و جعلنا من الما کل شی حی…  شاید همه ما حداقل یکبار این آیه شریفه به گوشمان خورده و برای لحظه‌ای در مفهموم عمیق آن اندیشیده ایم… اما چقدر در حفظ این ماده حیاتی برای حفظ حیات خودمان کوشیده ایم؟ آیا تا کنون به اهمیت ذاتی آب و نقش آن در حیات و بقای کره خاکی فکر کرده ایم؟ آیا هنگامی که شیر آب را باز می کنیم و آب سالم و بهداشتی را نوش جان می کنیم، به نحوه تامین این آب و هزینه ای که برای انتقال و توزیع آن صرف شده فکر کرده ایم؟ آیا تاکنون فکر کرده ایم که می توانیم از میزان آبی که مثلا برای کشاورزی در اختیار داریم محصول بیشتری تولید کنیم؟ و… اگر تاکنون به اینگونه مسائل فکر نکرده ایم و یا به فرزندانمان آموزش نداده ایم، اکنون دیگر باید به تک تک قطره های آبی که مصرف می کنیم با نگاهی آینده نگرانه نگاه کنیم… چه بسا روزی برسد که دیگر فرصتی برای پشیمانی و جبران نمانده باشد.

بنا به اعتقاد خیلی از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی جنگ آینده بشر بر سر آب است!! و کشوری که سالانه بیش از ۴۰% منابع آبی تجدید پذیر خودش را مصرف کند وارد بحران آبی شده است، متاسفانه بر اساس آمار و اطلاعات این میزان در ایران به بیش از ۷۰% رسیده و کشور ایران در این‌خصوص مرز بحران را طی نموده است. افت سالیانه سطح آب سفره ها، ایجاد فروچاله ها، شور و گازدار شدن آبهای زیرزمینی از نشانه های بحران آبی‌ست. از طرفی عدم توجه به حفاظت کیفی منابع آب (سطحی و زیرزمینی) و غافل ماندن از این موضوع نیز مقدمه ی بروز بحران کیفی منابع آب است.

فرهنگ سازی در خصوص صرفه جویی در مصرف آب باید به دغدغه مسئولین و مردم تبدیل شود. آموزش کودکان در مدارس و توجه والدین به این موضوع از نکات اصلی آموزش اهمیت آب و نهادینه شدن فرهنگ صرفه جویی می باشد. از آنجایی که بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است، لذا اصلاح الگوی کشت و سوق دادن مردم به سمت محصولات کم آب طلب و افزایش تولید در واحد سطح باعث کاهش مصرف در این بخش خواهد شد.

امروز مفاهیمی چون: آب مجازی و ردپای آب در محصولات از اهمیت زیادی برخوردار بوده و برنامه ریزان کشوری بایستی بر مبنای میزان آب تجدید پذیر و شرایط اقلیمی هر منطقه نسبت به ترویج الگوی کشت و تولید اقدام نمایند لذا تولید محصولات کشاورزی پر آب طلب همچون هندوانه و …در این شرایط آبی فاقد توجیه اقتصادی هست. قرارگرفتن موضوع آب در صدر مسائل و آموزش و ترغیب مردم به مصرف بهینه و برنامه ریزی برای توسعه صنایع کم آب طلب و حذف کشت محصولات کشاورزی پرآب طلب راهکار های برون رفت از بحران و به تعادل رساندن اکوسیستم می باشد.

در پایان برای درک بهتر این موضوع که آب حیاتی است و آب شیرین کم یاب، به بیان آماری از وضعیت کلی آب در کره خاکی بسنده می‌کنم:

۷۵% حجم کره زمین آب هست که از این میزان ۹۷٫۵% آن در اقیانوس ها قرار دارند و تنها ۲٫۵ درصد کل آبهای کره زمین شیرین است که از این میزان نیز حدود ۷۰% آن بصورت یخچال های طبیعی هستند. بنابراین می بینیم که از کل آب شیرین کره خاکی تنها ۳۰% آن برای بشر قابل استفاده می باشد. لذا آب شیرین اندک است و اگر از آن درست استفاده نکنیم، بزودی باید با بحران کم آبی شدید دست و پنجه نرم کنیم…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا